Esteticky uložené peniaze: investícia do umenia

320
Investícia do umenia
Výstava v Galerii Kvalitář s názvom „5 let umění a designu v Kvalitáři“

Investícia do umenia je jedným zo spôsobov, ako zhodnotiť financie; nie každý si však na tento spôsob investovania trúfne. Treba rátať s tým, že zhodnotenie tejto investície neprebieha niekoľko týždňov alebo mesiacov, ale väčšinou niekoľko rokov až desaťročí.

Ide však o investíciu, ktorá má estetickú hodnotu – uloženými peniazmi si môžete ozdobiť interiér vo forme obrazu, sochy alebo napríklad dizajnového doplnku. Na tipy a pravidlá, ktoré by sa mali pri investíciách do umenia dodržiavať, sme sa opýtali Moniky Čejkovej, kurátorky z Galerie Kvalitář.

Monika, prečo by ste odporučili investovať do umenia a ako sa týmto investíciám darí v Českej republike?

Monika Čejková
Monika Čejková

Investícia do umenia je dlhodobá záležitosť. Dielo môže byť dobrým uchovávateľom finančných prostriedkov v časoch ekonomickej neistoty, jedným zo spôsobov, ako uložiť majetok a rozložiť riziko spojené s fungovaním trhu, je to však súčasne otázka osobnej prestíže, spoločenského postavenia a inšpirácie. Veľa ľudí si svoje byty a domy zdobí dekoráciami v podobe neoriginálnych plagátov alebo suvenírov z dovoleniek. Pritom často za nie príliš odlišnú čiastku si môžu zaobstarať dielo niektorého začínajúceho autora, ktoré sa môže po čase zhodnotiť.

Čím by sa teda mal investor riadiť?

Začínajúci investor by mal využiť odborné poradenstvo, počas ktorého si ujasní koncepciu a smerovanie svojej zbierky vrátane investičných zámerov. V zahraničí sú konzultácie s galériami alebo s kurátormi bežnou súčasťou nákupu.

Kde by som sa mohla poradiť o tom, ako investovať do umenia?

V domácom prostredí sa môžete obrátiť na niekoľko miestnych súkromných galérií, ktoré poskytujú poradenstvo. V Galerii Kvalitář pomôžeme začínajúcemu zberateľovi zorientovať sa a nájsť základný smer aj s ohľadom na plánované investičné zámery. So skúseným zberateľom, ktorý sa už v umení orientuje a umelcov si vyhľadáva podľa svojho vkusu a zamerania zbierky, skonzultujeme nákup diela s ohľadom na koncepciu jeho kolekcie. Niektorí z týchto zberateľov dlhodobo spolupracujú s art dealermi alebo priamo zamestnávajú svojho odborného konzultanta, ktorý vyhľadáva vhodné akvizície v súkromných galériách, na aukciách, umeleckých veľtrhoch alebo sprostredkúva návštevy ateliérov atď. Existujú tiež rôzne online platformy, ich nevýhodou je však kolísavá kvalita prezentovaných prác a, samozrejme, obmedzenie spojené s ich prezeraním na internete. Myslím, že nákup umenia by sa mal odohrávať po starom, to znamená na základe osobného kontaktu.

Investícia do umenia
Obrazy Michala Škodu sú podľa Moniky Čejkovej zaujímavou investíciou do moderného umenia.

Za aký čas sa mi investícia zhodnotí? Nie je to skôr investícia pre budúce generácie?

Záleží na konkrétnom diele. Niektoré už nakupujete s vedomím jeho hodnoty. Očakávanie a napätie sú spojené predovšetkým s nákupom prác súčasných mladých umelcov, najmä s dielami študentov alebo čerstvých absolventov umeleckých škôl, ktorí sú ešte len na počiatku svojej umeleckej dráhy a nezastupujú ich súkromné galérie.

Aké sú overené mená českých autorov, o ktorých je najväčší investičný záujem?

Záujem je o staršie umenie, moderné i súčasné. Overené mená sú spojené napríklad s umeleckými smermi prvej polovice 20. storočia, určitým ukazovateľom sú aukčné rekordy.

Pokiaľ ide o investíciu do súčasného umenia, o ktorých českých autorov je medzi investormi záujem a ktorí podľa vás majú investičný potenciál do budúcnosti?

Každá súkromná galéria má skupinu umelcov, ktorej sa systematicky venuje a má medzi nimi svojich ťahúňov. Ak by som to zovšeobecnila, tak stále prevažuje záujem o maliarske diela, v našej galérii sú to napríklad diela Milana Housera a Petra Duba. Zaujímavou investíciou je Michal Škoda, a to predovšetkým do jeho geometrických abstraktných obrazov na MDF doskách. Pravdepodobne ide o jeho posledné maľované obrazy, pretože autor v roku 2010 opustil klasickú maľbu a prešiel ku kresbe, autorskej knihe a site-specific inštaláciám.

Investícia do umenia
O maliarske dielo Petra Duba prejavujú záujem aj investori, ktorí chcú svoje financie vložiť do umenia.

Z hľadiska investície do súčasného umenia odporúčam sledovať takých umelcov, ktorých zastupujú zahraničné galérie napríklad v neďalekom Berlíne: Kraupa-Tuskany Ziedler, Wentrup Gallery alebo Peres Project. Z lokálneho mladého umenia sú zaujímaví maliari okolo skupiny Black Hole Generation, čo je David Krňanský, Martin Lukáč a Julius Reichel, ktorá je aktívna aj na medzinárodnej umeleckej scéne.

Text: Linda Vojancová, foto:archív Moniky Čejkovej, Galerie Kvalitář