Prečkajte zimu pri krbe alebo pri krbovej peci

315
Krb
Teplo a útulnosť, ktoré krby v interiéri vytvoria, ocení väčšina ľudí predovšetkým v zimných mesiacoch.

Pre milovníkov tepla a slniečka môže byť zima dlhým obdobím, ktoré by najradšej strávili zimným spánkom a je im najlepšie doma s teplým čajom, pod dekou a s dobrou knižkou v ruke.

A keď si k zimnému ničnerobeniu zakúrite v krbe alebo v krbovej peci, nebude vás vôbec mrzieť, že za oknom chumelí, mrzne a fúka vietor. Okrem toho, že krby alebo krbové pece izbu krásne prehrejú, sú taktiež (často veľmi netradičnou) ozdobou interiéru.

Krb
Krby Firetube majú industriálny dizajn, inšpirované sú barelovými pecami z Aljašky.

Firetube: inšpirované prázdnymi sudmi

Krby Firetube sú industriálne, pripomínajú tak trochu časti skafandrov, kotle tovární alebo vlakov, určite vás však zaujmú na prvý pohľad. Za dizajnom aj technickým prevedením stojí firma na výrobu pecí z Nemecka. Alex Schmitz, ktorý je autorom prvých firetube, sa nechal inšpirovať na Aljaške, fascinovali ho jednoduché barelové pece z prázdnych sudov. Rozhodol sa preto, že spojí ich jednoduchosť s princípom kachľových pecí. Jeho nápad a následné prevedenie boli ocenené množstvom cien za dizajn. V ponuke spoločnosti sú krbové pece v tradičnej čiernej farbe, veľmi zaujímavá je aj hrubo striekaná oceľ alebo povrch, ktorý je opracovaný octom a soľou – prezentuje kov v najprirodzenejšej podobe a postupne sa sfarbuje do hrdzava. Ohnisko je navyše variabilné, dá sa dopĺňať ďalšími komponentmi alebo rozširovať, prípadne k nemu pripojiť varnú dosku alebo teplovzdušnú rúru.

Krb
Firetube vyrába aj krby priamo na mieru podľa požiadaviek zákazníka, toto prevedenie má tiež zaujímavo riešený priestor na odkladanie dreva.

Krby zavesené v priestore

Krb
Centrálny dizajnový krb značky J. C. Bordelet je dominantným prvkom celej izby.

Dizajnové krby ponúka aj spoločnosť Topsys, ktorá zastupuje svetovo úspešnú značku SEGUNIN DUTERIEZ z Francúzska. Tá sa venuje výrobe a inštalácii krbov od roku 1975. Krby sú vyrobené z prírodného kameňa so sklokeramickými sklami a s liatinovým ohniskom. Ponúkajú ich vo viacerých dizajnových variantoch. Na tvorbe niektorých dizajnových modelov sa podieľal aj španielsky dizajnér Paco Rabanne. Centrálne krby sú navrhované priamo na mieru a v rôznych variantoch, dokonca je tiež možné nechať si na krb napísať odkaz podľa vlastného želania.

Krby, ktoré sú súčasťou obývacej izby, sú väčšinou uzavreté, ide teda o krby s krbovou vložkou. Na ich uzavretie sa využíva najmä sklo, ktoré umožňuje pohľad na plápolajúce plamene a zároveň chráni miestnosť pred dymom, popolom a hlavne prípadným požiarom. Väčšina Čechov volí krby, v ktorých sa kúri drevom, druhou možnosťou sú krby plynové, tie nás však ochudobnia o vôňu dreva a praskanie polienok v ohni. Pri výbere dreva, ktoré chceme použiť do krbov, je vhodné zistiť si dopredu informácie o tom, ako dlho drevo schne a tiež akú má výhrevnosť. Nie každé drevo je vhodné na prikladanie do krbu. Najvyššiu výhrevnosť má hrabové a dubové drevo, musí však byť veľmi dobre vysušené, obľúbená je tiež breza. Moderné dizajnové krby sú často doplnené aj o priestor, kde je možné drevo skladovať, a poukladané polienka sa tak môžu stať v izbe ďalším estetickým prvkom.

Krb
Čoraz obľúbenejšie sú krbové pece, ktoré pripomínajú staré časy.

Z časov našich babičiek

Krb
Dôležité je rozhodnúť sa, kde bude krb umiestnený. Jedným z variantov sú rohové krby, ktoré sú zasklené.

Čoraz obľúbenejšie sú krbové pece, ktoré už nepatria iba do starých dreveníc, ale čoraz častejšie sú súčasťou moderných interiérov. Tými najobľúbenejšími modelmi sú kachľové vidiecke pece. Jedinečnosť krbových pecí sa dá docieliť výberom keramiky zo širokej škály farieb, vzorov alebo ornamentov. Inštalácia krbových pecí býva jednoduchšia a aj menej finančne nákladná, než je to pri krboch. V miestnosti sú navyše dominantným dizajnovým prvkom, ktorý má praktickú aj estetickú funkciu. Krbové pece môžu vyhriať celý byt a využiť ich môžeme aj pri varení.

Text: Linda Vojancová, foto: Firetube.de, Topsys.cz, Hein.cz, Pixabay.com