Akčné kamery pre vaše zážitky

171
Akčné kamery

Akčné kamery sú pre mnohých cestovateľov a profesionálov nevyhnutným príslušenstvom, ktoré musia mať neustále pri sebe. A nielen pre nich, tieto zariadenia sa tešia veľkej obľube aj u bežných používateľov, ktorí chcú svoje zážitky zaznamenávať všade a vo vysokej kvalite.

Všade znamená tam, kde bežné zariadenia nedokážu plnohodnotne pracovať – voda, prach, vyššie riziko nárazu, pádu a pod. Na trhu je dostupných množstvo akčných kamier a v poslednej dobe sa nám zdá, akoby sa s nimi roztrhlo veľké vrece. Ak ešte akčnú kameru nemáte a neviete, akú si vybrať, tento test vám určite pomôže.

Väčšina ľudí používa akčné kamery veľmi jednoduchým spôsobom a pokročilé nastavenia alebo funkcie sú častokrát nevyužité. Za ne si treba priplatiť.

Pri výbere sa treba zamerať na snímač, rozlíšenie a obrazový procesor. Druhá veľmi dôležitá funkcia je stabilizácia obrazu. Tá môže byť softvérová alebo optická a musí fungovať naozaj dobre. Ak nebude, výsledné zábery sa vám páčiť nebudú. Do tretice by nemala chýbať ani možnosť zmeniť uhol, resp. šírku záberu a pripojenie cez Bluetooth či Wi-Fi.

Garmin
Na prvý pohľad zaujme kvalita vyhotovenia a prakticky spracované ovládanie.

Garmin VIRB Ultra 30

Na prvý pohľad zaujme kvalitným spracovaním a výborne vyhotovenými ovládacími prvkami. V zadnej časti má dotykový LCD displej, ktorý je ovládateľný aj s nasadeným puzdrom, ktoré odoláva vode a prachu. VIRB Ultra 30 disponuje 12 Mpx snímačom, ktorý zhotovuje video v max. rozlíšení 4K s 30 snímkami za sekundu.

Medzi hlavné výhody patrí 3-osá stabilizácia obrazu, ktorá pracuje ukážkovo a výsledné videá sú toho dôkazom. Počas testu sme ocenili kvalitu zvuku, ktorý je výborný aj po vložení do puzdra. V ponuke nechýba ani viacero režimov. Základom je klasické video a fotografia, ktorým sekunduje časozberné video/fotografia, spomalené video, video sekvencia a sekvenčné snímanie.

Samozrejmosťou je bezdrôtová konektivita, ktorá ponúka najviac možností zo všetkých zariadení v teste. Základom je Wi-Fi – na prepojenie kamery s aplikáciou VIRB v smartfóne. Bluetooth – na pripojenie rôzneho príslušenstva. A tiež ANT+ na pripojenie podporovaných snímačov. Kameru je možné prepojiť aj s inými Garmin zariadeniami a využívať tak výhody vlastného ekosystému.

Garmin
Garmin VIRB Ultra 30,

Z hardvérových prvkov je k dispozícii miniUSB konektor a miniHDMI konektor. Vymeniteľná batéria s kapacitou 1250 mAh sa nachádza pod krytom v spodnej časti, hneď vedľa slotu pre microSD kartu (max. 128 GB). Výdrž batérie sa pohybuje okolo 1,5 hodiny, pričom veľa záleží na zvolenom režime a aktivovaných funkciách. Nabíjanie trvá okolo 2 až 3 hodín, v závislosti od výkonu nabíjacieho adaptéra.

Garmin VIRB Ultra 30 je výborná akčná kamera, ktorá ponúka množstvo funkcií, dobrú kvalitu obrazu, pokročilú stabilizáciu a jednoduché ovládanie.

Cena: 429,90 EUR

GoPro Hero 6 Black

Ikonou medzi akčnými kamerami nie je žiadna iná značka, ako GoPro. Najnovšia generácia, GoPro Hero 6, ponúka nový obrazový procesor (GP1), video v max. rozlíšení 4K/60 fps a spomalené video v rozlíšení Full HD/240 fps. Fotografie zaznamenáva v max. rozlíšení 12 Mpx a nechýba ani viacero režimov. Základom je klasické video a fotografia, ktorým sekunduje časozberné video/fotografia, video sekvencia, HDR fotografia, nočná fotografia a sekvenčné snímanie. Všetky režimy disponujú pokročilým nastavením preferencií vrátane šírky záberu, čo je podstatným prvkom.

Samozrejmosťou je pokročilá stabilizácia obrazu, ktorá je síce „iba“ softvérová, ale pracuje nadštandardne. Pri skutočne akčných a náročných aktivitách ju oceníte. Pochvalu si zaslúži aj obrazový procesor. Výsledné médiá sú v špičkovej kvalite. Ak potrebujete multifunkčnú a kvalitnú akčnú kameru, tak GoPro Hero 6 je najvyššia referencia. Ale nechá si za to zaplatiť.

Pozornosť si zaslúžia aj integrované mikrofóny s funkciou redukcie šumu. Vo výsledku je zvuková zložka videa skutočne použiteľná.

Go pro hero
GoPro Hero 6 Black,

Z bezdrôtovej konektivity je prítomné to najpodstatnejšie – Wi-Fi (2,4/5 GHz), Bluetooth a GPS. Bluetooth využijete na pripojenie rôzneho príslušenstva a Wi-Fi na prepojenie kamery s aplikáciou v smartfóne. Aplikácia GoPro (zdarma pre Android a iOS) ponúka náhľad obrazu z kamery, všetky nastavenia, zobrazenie a ukladanie médií do telefónu alebo priamo na platený GoPro Cloud.

Najväčším benefitom tejto kamery je výsledná kvalita médií, ktorá patrí na vrchol v danom segmente. GoPro Hero 6 ponúka sýte farby, špičkovú stabilizáciu obrazu, rýchlu odozvu systému, odolnosť voči vode a prachu bez obalu (do 10 metrov) a potrebnú bezdrôtovú konektivitu.

Cena: 429 EUR

GoPro Hero

GoPro Hero je akčná kamera určená menej náročným používateľom. Kvalitné spracovanie, odolnosť, ako aj konštrukčné riešenie je totožné s vlajkovou loďou (GoPro Hero 6). Špecifikom je 2“ dotykový LCD displej v zadnej časti a malý náhľadový displej v prednej časti. Použitý snímač dokáže zaznamenávať video v max. rozlíšení 1440 p/60 fps. Fotografie sú v max. rozlíšení 10 Mpx.

V ponuke sú iba základné režimy, bez možnosti podrobného nastavenia. Základom je Full HD, resp. 1440 p video s 30 alebo 60 fps. Benefitom je prítomnosť softvérovej stabilizácie obrazu, ktorá pracuje výborne. Fotografie je možné vytvárať v klasickom režime alebo v sekvenciách so základným nastavením.

Kvalita videa a fotografií patrí medzi tie lepšie a nie sú viditeľné žiadne výrazné nedostatky, čo nás prekvapilo. Samozrejme, v danej kategórii. Počas testu sme ocenili aj kvalitný záznam zvuku s potláčaním šumu.

Z bezdrôtovej konektivity je v ponuke Wi-Fi (2,4 GHz) na prepojenie kamery s aplikáciou GoPro a Bluetooth na pripojenie rôzneho príslušenstva. Aplikácia GoPro a GoPro Quik ponúka rovnaké možnosti ako v prípade GoPro Hero 6.

GoPro Hero je kamera pre nenáročných používateľov, ktorým stačia kvalitné a stabilizované zábery vo Full HD rozlíšení.

Cena: 194,99 EUR

Xiaomi Mi Action Camera 4K

Najlacnejšia kamera v našom teste ponúka najlepší kompromis ceny a kvality. Táto kamera má kvalitný obrazový snímač, ktorý dokáže zhotoviť video v max. rozlíšení 4K/30 fps a fotografie v max. rozlíšení 8,3 Mpx. Video je v najvyššom rozlíšení bez možnosti stabilizácie. Softvérová stabilizácia obrazu je dostupná do Full HD rozlíšenia, čo je vo výsledku vidieť. Pochváliť treba aj obrazovú kvalitu, ktorá patrí v tejto cenovej kategórii na vrchol. Video, ale aj fotografie vynikajú sýtymi farbami a dobrou ostrosťou.

Fotografie je možné vytvárať vo formáte JPEG, ale aj v bezstratovom DNG formáte. Samozrejmosťou je integrovaný mikrofón, ale záznam zvuku by sme prijali o triedu lepší. Po stránke zvuku ide skôr o priemer.

V ponuke nechýba ani viacero režimov, ktoré je možné podrobne prispôsobovať. Základ tvorí režim videa a fotografie, ku ktorým sa pridáva časozberné video, sekvenčné snímanie a spomalené video (spomalenie 2-, 4- alebo 8-krát).

Mi action camera 4k
Mi action camera 4k,

Celé ovládanie zariadenia je cez 2,4“ dotykový LCD displej a jedno fyzické tlačidlo. Vyriešené je to jednoducho a v zásade to funguje bez problémov. Vďaka Wi-Fi konektivite je možné prepojiť kameru s aplikáciou v smartfóne – Mi Home (zdarma pre Android a iOS). V aplikácii vidíte náhľad obrazu z kamery, máte prehľad o všetkých nastaveniach a prístup ku všetkým médiám s možnosťou stiahnutia do telefónu. Z hardvérových prvkov je prítomný iba microUSB konektor (nabíjanie, prepojenie s PC).

Vymeniteľná batéria má kapacitu 1450 mAh a výdrž približne 2 hodiny.

Mi Action Camera 4K ponúka za lákavú cenu nadpriemerné možnosti a výbornú kvalitu videa a fotografií. Dovolíme si tvrdiť, že za podobnú cenu nenájdete na trhu nič s týmto výkonom a obrazovými vlastnosťami.

Cena: 149 EUR + 23,90 EUR puzdro odolné voči vode a prachu

Text: Miroslav Illéš, foto: archív značiek