Ako sa starať o pleť v zime?

265
Pleť

V lete je nevyhnutné chrániť pleť pred slnkom krémom s ochranným SPF, to už vieme všetci. Ako sa však starať o pokožku v zime?

Možno vás to prekvapí, ale potrebuje rovnako dôslednú starostlivosť ako v letných mesiacoch, ak nie väčšiu. Mráz totiž dokáže pleti poriadne uškodiť. Akým produktom sa v zime vyhýbať a na čo, naopak, staviť, aby ste mali „glowing skin“?

Ceramides capsules, Elizabeth Arden
Ceramides capsules, Elizabeth Arden

Starostlivosť pri mori, v horách i meste

Zima dáva pokožke naozaj zabrať. Na chlad totiž výrazne reaguje, dochádza k hlbokému vysušovaniu a pleť môže utrpieť v oveľa väčšom meradle, než keď sa v lete nenatriete krémom s SPF, ktorý, mimochodom, potrebujete aj v zime. Pre nás je momentálne dôležitá hlavne jedna vec – musíte vytvoriť ochrannú vrstvu, ktorá mrazu nedovolí zanechať stopy na vašej prácne hydratovanej pleti. Aké produkty vám pomôžu?

Dvojitý očný krém, Babor
Dvojitý očný krém, Babor

Gélové krémy verzus oleje

Ak ste si v lete obľúbili gélové krémy, ktoré sú ľahké, dobre sa vsakujú a pre vysoký obsah vody dodajú pleti maximálnu hydratáciu, v zime na ne úplne zabudnite. Spomínaná voda, ktorá je v týchto produktoch obsiahnutá, na tvári mrzne a vy sa potom už môžete len čudovať, čo sa to s vašou pleťou deje. V zime sú ideálne pleťové oleje, s ktorými vám nič také nehrozí, a ktoré zároveň pokožku skvelo vyživia. Olejčeky teraz prechádzajú veľkým boomom, a tak máte na výber množstvo typov aj vôní. Preskúmajte aj organické značky, ktoré vyrábajú veľmi kvalitné oleje. Na noc môžete zvoliť aj tuhý variant. Poobzerajte sa po britskej značke Inlight či českej Biorythme, a ak ide o extra výživu, stavte na legendárne kapsuly Elizabeth Arden.

Pleťový olej, Inlight
Pleťový olej, Inlight

Krok za krokom

Vytvorenie ochrannej vrstvy pred vykročením do nepriaznivého počasia je však až posledným krokom rutiny v starostlivosti o pleť, ktorú by ste si mali vytvoriť. V kúpeľni síce budete o chvíľu dlhšie, než keď sa len odlíčite micelárnou vodou a použijete krém, vaša pleť sa vám však viditeľne odvďačí. Prvým krokom bude čistenie pleti. Mastná pokožka si môže dovoliť gély alebo ílovité čistiace produkty, ktoré spoľahlivo regulujú maz. Pokojne použite aj čistiacu kefku, najlepšie v súčasnosti ospevovanú novinku Foreo fofo, ktorá je k pleti veľmi šetrná. Tie isté produkty však prinášajú jedno veľké „nie“ pre majiteľky suchej pleti. S kefkami teda opatrne, rozhodne však nepoužívajte spomínané odličovače, ktoré navyše musíte opláchnuť vodou. Kto trpí suchou pokožkou, mal by sa vode na tvári celkom vyhnúť a radšej staviť na pleťové mlieka, ktoré sa o nečistoty spoľahlivo postarajú a nespôsobia ďalšie vysychanie pleti. Očné okolie odličujte olejovým produktom, ktorý takisto zabráni vysušovaniu.

Čistiace mlieko, Matis
Čistiace mlieko, Matis

Ako sa správne starať?

Ďalším krokom, či už máte takú či onakú pleť, je tonikum, samozrejme, opäť vybrané s ohľadom na typ vašej pokožky. Na tonikum sa často zabúda, pritom ide o kľúčový produkt v každej beauty rutine. Vyniká totiž vo dvoch dôležitých aspektoch. Po prvé, dočistí to, čo nezvládol gél či mlieko. Po druhé, a to je jeho najlepšia vlastnosť, tonikum zaručí, že nasledujúce produkty pokožka oveľa lepšie absorbuje a ich účinok sa tak významne zvýši. Keď už investujete do drahých krémov, získate z nich mnohonásobne viac, ak na ich použitie pripravíte pleť tonikom. Potom nasleduje ďalší nezriedka vynechávaný krok, a to aplikácia séra. Funkcia séra tkvie v intenzívnej výžive, ktorá sa dostane oveľa hlbšie, než sa to podarí samotnému krému či oleju, ktorý skôr vytvára ochranný štít. Preto je jeho funkcia taká kľúčová. Opäť si vyberte z produktov na rôzne typy pleti, ale zároveň sa môžete zamerať aj na konkrétnu problematiku ako hlboké vrásky či pigmentové škvrny. Potom už prichádza na rad očný krém. Ten nemôžete jednoducho nahrádzať pleťovým krémom, pretože jeho konzistencia je na citlivé očné okolie príliš ťažká, čo sa prejavuje po jeho absorpcii, ktorá má za dôsledok kruhy či opuchy pod očami. A na záver patrí pleťový olejček alebo hydratačný krém a je hotovo!

Organický krém, Biorythme
Organický krém, Biorythme

Zmena je život

Pokiaľ ide o samotné produkty, ideálne je zohnať všetko od jednej značky. Celý kozmetický rad totiž vzniká tak, aby spolu komplexne fungoval a je teda účinnejší, než keď ho poskladáte od rôznych výrobcov. O obmene starostlivosti o pleť v lete a v zime sme už hovorili, majte však na pamäti aj ďalšiu vec. Produkty by ste mali maximálne po dvoch rokoch vymeniť a vyskúšať inú značku. Pokožka si totiž na dlhodobo užívanú starostlivosť zvykne a jej účinky potom prestávajú byť efektívne.

Tonikum, Belif
Tonikum, Belif

Text: Lenka Komrsková, foto: archív značiek