Pre toto miesto je vždy správny čas

469
Čičmany

V poslednej dobe si všímam, že turistika na Slovensku sa stáva oveľa viac populárnejšia, ako tomu bolo pred pár rokmi. Úprimne sa tomu teším. Čo som si však ešte všimol, bolo aj to, že mnoho ľudí začalo vyhľadávať miesta, ktoré síce boli známe aj predtým, no nie a nie sa tam vybrať.

Uprednostňovala sa väčšinou cesta do nejakého väčšieho mesta alebo do niektorých z hôr. Aj na sebe som to spozoroval a mám podobnú skúsenosť. Zlom však nastal po tom, ako sa mi podarilo navštíviť prvý skanzen s tradičnou slovenskou dedinou. Odvtedy akoby sa aj u mňa vrece roztrhlo s malými dedinkami. Jedna z nich je neďaleko môjho rodného mesta.Čičmany

Trvalo mi to takmer tridsať rokov, kým som sa tam vybral. Od prvej návštevy som sa tam vrátil hneď niekoľkokrát. Nie kvôli tomu, že by som chcel dobiehať svoje resty. Dôvod je celkom jednoduchý. Pre Čičmany je prosto vždy ten správny čas! Je celkom jedno, aké je práve ročné obdobie. Leto, zima… Sú pre mňa magické za každého počasia.

Nesmelo si dovolím tvrdiť, že tak, ako ja, tak ich časom objavilo viacero turistov spod Tatier. Veď to nie je tak dávno, keď práve symboliku z dedinky v Rajeckej kotline, ktorá zdobí drevené domy, vybrali aj pre našich olympionikov. Veru, nápad to bol viac než dokonalý. Teda aspoň mne sa veľmi páčil.
Bezpochyby treba spomenúť aj fantastický nápad, ktorý je v mojich očiach priam dokonalou Čičmanypodobou kreativity. Stačil mi len jeden pohľad a pamätám si ten názov dodnes. Neviem, kto je jeho autorom, no aj takto na diaľku ho zaň obdivujem. Nápis na bankomate Čič-money je geniálny!

Skvelou vecou na Čičmanoch je pre mňa aj to, že tam nepotrebujem žiadnu mapu alebo zháňať kadejaké informácie o tom, čo treba vidieť a čo nie. Skrátka sa tam stačí len vybrať. Toto je mnohokrát tým najťažším bodom. No ak sa cez to podarí preklenúť, tak na každého čaká príjemný deň. Len tak sa bezcieľne túlať je to, čo ma takisto na mojich cestách veľmi baví.

Existuje však predsa len niečo, čo môže objavovanie Čičman ovplyvniť. Čas, kedy tam ísť. Mám veľmi rád, ak sa stretávam najmä s domácimi ľuďmi, pokiaľ tam ešte nie je veľa turistov. To sa niekedy podarí, inokedy zasa nie. Preto sa mi vyplatilo privstať si a za upršaného zimného rána som nebanoval. V celej dedine sa okrem mňa po uliciach nemotal nikto iný, len pár psov. Prvých ľudí som stretol až krátko pred tým, ako sa začali zberať na omšu do kostola.

Priam dokonalé miesto na oddych, po celom dni chodenia, je len kúsok za kopcami.

Vždy, keď mi ráno zazvoní budík, tak to bolí. Obzvlášť, ak vonku nepanuje práve prívetivé počasie. No takmer zakaždým je najlepšie zadosťučinenie to, keď sa podarí, čo som plánoval.
Domáci veľmi dobre vedia, že dedinka je terčom mnohých zvedavcov zo všetkých kútov Slovenska. Veľmi dobre vedia aj to, že skôr či neskôr im z toho chodenia vytrávi a budú chcieť niečo zjesť. Kto by odolal napríklad domácim haluškám či inej tradičnej slovenskej pochúťke priamo v drevenej kolibe? Asi takýchto jednotlivcov veľa nebude.Čičmany

Ja k nim rozhodne nepatrím a s obrovskou radosťou sa púšťam do plného taniera národného jedla, na ktoré sme všetci medzi Dunajom a Tatrami pyšní. Jediná dilema, ktorá tu v ten moment panovala, bola vybrať si zo všetkých tých pochúťok. Nakoniec sa to, samozrejme, podarilo a s plným žalúdkom sa mi pomedzi drevené domce chodilo zasa o niečo lepšie.Čičmany

Priam dokonalé miesto na oddych, po celom dni chodenia, je len kúsok za kopcami. Oplatí sa zastaviť v kúpeľných Rajeckých Tepliciach a tam zakončiť skvelý deň, ktorý začal v jednej z najkrajších dedín na Slovensku.

Text a foto: Aleš Tvrdý