Nezabudnuteľný advent v nemeckom Norimbergu

245
Norimberg
Ak sa vám však zažiada trochu viac pohody, určite zájdite na hrad nad mestom

Cestovanie za najkrajšími európskymi vianočnými trhmi je čoraz obľúbenejšie. Možností, kam sa v predvianočnom čase vydať, je viacero. Boli ste už v predvianočnom Norimbergu?

Vianočné trhy v tomto nádhernom historickom centre mesta patria údajne k tým najstarším v Európe, konali sa tu už v 17. storočí a podľa mnohých hodnotení patria aj k najkrajším. To, či to tak naozaj je, bude najlepšie zistiť priamo tam. Určite neoľutujete.

Norimberg
Hoci každoročne do Norimbergu prúdia pred Vianocami davy turistov, nebudete mať pocit preplnenosti ulíc.

Atmosféra v adventnom Norimbergu je čarovná a nezabudnuteľná. A to najmä vďaka tomu, že celá predvianočná tradičná paráda je situovaná do historického centra, nad ktorým sa vypína starý hrad Kaiserburg. Uličky toho bavorského mesta sú nádherne vyzdobené, vysvietené a plné typicky vianočných vôní. Zablúdiť je tu prakticky nemožné, hlavný dav návštevníkov sa vinie smerom k námestiu Hauptmarkt s nádherným gotickým kostolom Frauenkirche. Toto námestie je aj centrom diania, konania slávneho vianočného trhu, v Norimbergu známeho viac ako Christkindlesmarkt. Popri tom, ako budete prechádzať ulicami, pri krásne vyzdobených výkladoch, miniete aj niekoľko hlavných pamätihodností, napríklad starý Heilig – Geist – Spital. Netradične sa vypína na dvoch oblúkoch nad riekou Pegnitz.

Norimberg
Atmosféra v adventnom Norimbergu je čarovná a nezabudnuteľná.

Raj milovníkov „mlsania“

Pohľad na námestie, ktoré je zaplnené obrovským množstvom drevených a často bohato dekorovaných stánkov, je ohromujúci hlavne pri zotmení, keď sa všetko nádherne rozžiari. Túlať sa pomedzi jednotlivé stánky (je ich tu každoročne niečo okolo 200) sa dá donekonečna. Popritom si môžete prezerať a nakupovať originálne, tradičné aj netradičné vianočné ozdoby, darčeky, hračky – Norimberg je aj mestom hračiek, ale predovšetkým pochúťky. O tie tu nie je núdza, ponuka nadchne aj skutočných gurmánov.

Norimberg
Vyplatí sa ochutnať minimálne slávny norimberský perník – Nurnberger Lebkuchen na desiatky spôsobov.

Typické aj netypické klobásy na desiatky spôsobov, teda nielen známy currywurst, v Nemecku obľúbené pečené koleno, netradičné zemiakové placky so sladkými plnkami a ďalšie špeciality lákajú na každom kroku. Množstvo koláčov, napríklad biskupské chlebíky, ale aj obrovská ponuka vianočných čokolád v trblietavých obaloch a ďalších cukroviniek patrí k ďalším silným lákadlám. Vyplatí sa ochutnať minimálne slávny norimberský perník – Nurnberger Lebkuchen na desiatky spôsobov, ktorý je iný tým, že obsahuje oblátku. Ak sa nasýtite množstvom bavorských špecialít, stále môžete ochutnať aj čo-to medzinárodné, len sa treba posunúť vyššie z hlavného námestia. Spoznať a ochutnať môžete gurmánske špeciality z rôznych kútov sveta, z partnerských miest Norimbergu a zároveň si v jednotlivých stánkoch zaobstarať aj originálne darčeky. Na námestí Hans Sachs Platz si zasa prídu na svoje deti, pre ne je tu pripravený samostatný vianočný trh.

Norimberg
Môžete si prezerať a nakupovať originálne, tradičné aj netradičné vianočné ozdoby.

Čarovné miesta

Celá táto nádhera trvá len do Štedrého dňa. Hoci každoročne do Norimbergu prúdia pred Vianocami davy turistov, nebudete mať pocit preplnenosti ulíc, stále tu vládne pohoda a do neskorých nočných hodín aj skvelá nálada. Ak sa vám však zažiada trochu viac pohody, určite zájdite na hrad nad mestom, alebo sa potúlajte v krásnom podhradí, kde nájdete aj dom slávneho Albrechta Dürera.

Norimberg
Potúlajte sa v krásnom podhradí, kde nájdete aj dom slávneho Albrechta Dürera.

Text a foto: Daniel Košťál