Ralph Lauren: 50. výročie ikonickej značky

352
Ralph Lauren

Americký návrhár Ralph Lauren tento rok oslavuje okrúhle jubileum od založenia svojho impéria a pôsobenia v módnom priemysle. Jeho kariéra je jednou z najdlhších spomedzi súčasných návrhárov a tvorí neodmysliteľnú súčasť módy a dizajnu doma v Spojených štátoch, ale aj po celom svete.

Kariérne začiatky

Ralph LaurenSlávny dizajnér začal svoju hviezdnu kariéru navrhovaním pánskych viazaniek a postupne si vybudoval celosvetový biznis s unikátnym štýlom, ktorý sa stal ikonickým a známym najmä vďaka jeho dokonalému krajčírstvu. Pravdepodobne dnes môžeme byť vďační práve Ralphovi Laurenovi, ktorý bol medzi prvými a priniesol do sveta módy kostýmy pre ženy. Aj keď návrhár zostúpil zo svojej pozície CEO značky v roku 2015, stále ostal výkonný predseda a kreatívny riaditeľ a naďalej je zapojený do všetkých aspektov módneho impéria vrátane kolekcií ready-to-wear, ktoré sa predvádzajú dvakrát do roka v New Yorku.

Deň výročia

Toto výročie jeho úspešnej kariéry sa oslávilo v New Yorku veľkolepou prehliadkou, na ktorej sa zúčastnilo množstvo členov návrhárovej rodiny, priateľov a kolegov. Módnej show a veľkej oslavy sa zúčastnili aj mnohé osobnosti zo sveta módy a showbiznisu, ako napríklad Anna Wintour, Blake Lively, Pierce Brosnan, Oprah či Kanye West. Kolekcia, ktorá bola v ten večer predvedená, zožala obrovský úspech. Boli v nej zahrnuté všetky štýly z návrhárovej dielne: športový, elegantný aj ležérny. Oslava sa po show presunula do Central parku. Bol z nej dojatý aj sám Lauren – úžasná atmosféra sa niesla vďaka jeho skvelým hosťom po celý čas.

Ralph Lauren

Minulosť a súčasnosť značky

Ralph LaurenV roku 1967 Ralph Lauren navrhol svoju prvú kolekciu pánskych viazaniek a kravát len ako 28-ročný. Majiteľ návrhárskej dielne Beau Brummel, kde Lauren pracoval, videl u mladého Laurena veľký potenciál a nechal ho splniť si sen, navrhnúť vlastnú líniu viazaniek. Navrhoval a šil ich v dielni, ktorá sídlila v New Yorku v budove Empire State Building a hotové výtvory roznášal osobne všetkým nákupcom v meste. Len o rok neskôr navrhol svoju prvú kolekciu pánskej módy, v roku 1969 sa vďaka jeho usilovnosti a tvrdej práci jeho modely dostali do obchodného domu Bloomingdale’s, kde sa exkluzívne ponúkali jeho výtvory a po prvýkrát v ňom otvorili obchod, ktorý niesol meno vtedy ešte nováčika Ralpha Laurena. Po zožatom úspechu z kolekcie si návrhár založil svoju vlastnú korporáciu, v ktorej boli ako prvé navrhnuté práve elegantné blúzky pre ženy (rok 1971). Kompletná dámska kolekcia bola predstavená o rok neskôr a krátko potom otvoril svoj vôbec prvý samostatný butik v Beverly Hills. Vtedy sa zároveň zrodilo logo pre POLO Ralph Lauren, ktoré označuje typický americký módny štýl.

Ralph Lauren Značka Ralph Lauren rástla rýchlosťou blesku a už v roku 1981 sa rozšírila celosvetovo. Inšpiráciou na tvorbu oblečenia a doplnkov pre líniu Ralph Lauren Sport bola vždy jeho vášeň k športu, ktorú má slávny návrhár už od detstva, a to najmä pre hru póla. Začiatkom 90. rokov patrilo do jeho dizajnérskeho impéria viac než 10 línií vrátane Lauren Ralph Lauren, POLO Sport, Ralph Lauren Purple, ale aj biznis s parfumami a Ralph Lauren Home, ktorého súčasťou sú interiérové doplnky, nábytok a čalúnnické predmety.

V roku 2005 dizajnér vymenoval Stefana Larssona za CEO, hlavného výkonného riaditeľa značky, avšak Ralph Lauren ostal naďalej ako výkonný predseda a kreatívny riaditeľ. O dva roky neskôr vymenil Larssona Francúz Patrice Louvet a Lauren vo veľkej miere pokračuje dodnes v kreatívnej a strategickej účasti na značke. Svoje 50. výročie oslávil predstavením špeciálnej kolekcie, ale aj knihou pod názvom Ralph Lauren: 50 Years of Fashion, ktorá obsahuje jeho život a kariéru a zvýrazňuje súhrn z najlepších momentov zo sveta módy.

Text: Michaela Mičatková, foto: flickr.com