Top 5 dizajnových noviniek sezóny

203
Hot news

Odpad? Materiál! Nespresso a Mikov vytvorili novú rybičku…

Káva v kapsulách sa v priebehu niekoľkých málo rokov stala jedným zo symbolov západného komfortu a životného štýlu. Prináša však aj úplne novú formu odpadu, ktorý významne zasahuje do životného prostredia. Keď sa povie kapsulová káva, prvou asociáciou pre väčšinu z nás bude zrejme Nespresso, jej najväčší výrobca. A práve Nespresso sa snaží k vypotrebovaným kapsulám a ich ďalšiemu osudu stavať zodpovedne a iniciuje projekty na ich recykláciu. V prvej lokálnej vlne pred štyrmi rokmi to bola spolupráca s firmou Festka, producentom bicyklov na objednávku. Výsledkom kolaborácie boli dizajnové exempláre bicyklov, ktoré pôvod v kapsulách nijako nepopierali, naopak, dokázali v ňom nájsť nový rozmer krásy napriek tomu, že ide o odpadový materiál. Novinkou Nespressa na tejto ceste je spojenie s ďalšou českou značkou, ktorou je tentoraz Mikov, výrobca nožov, okrem iného aj kultovej rybičky. A práve novú podobu nožíka rybičky vytvorili Nespresso a Mikov v spolupráci so štúdiom Olgoj Chorchoj zlisovaním hliníka z použitých kapsúl. Na výrobu jedného kusa z limitovanej edície 1300 vreckových nožíkov bolo použitých 35 kapsúl. A čo vy? Za ako dlho vyprodukujete materiál na jednu rybičku? Novinku kúpite za 500 korún a kompletný výťažok z predaja je určený pre Nadáciu Terezy Maxovej.

Nespresso Mikov
Na výrobu jedného kusa z limitovanej edície 1300 vreckových nožíkov bolo použitých 35 kapsúl.

Virgil Abloh zrovnáva účty s Ikeou

Virgil Abloh patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti súčasnej revolúcie na fashion scéne. Jeho najvýraznejším úspechom je zrejme založenie značky Off-White, fenomenálneho streetstyle brandu, ktorý je jedným z lídrov vizuálnej premeny celého módneho biznisu a tiež katalyzátorom prerodu jeho vnímania konzumentmi. Módne vody sú však pravdepodobne pre Abloha príliš plytké, pustil sa totiž aj do spolupráce s nábytkárskym gigantom Ikea, a to na kolekcii Markerad. Tá sa objaví na trhu v nadchádzajúcom roku a aj tentoraz je leitmotívom Virgilovej tvorby hyperbola, prostredníctvom ktorej cieli predovšetkým na podnetmi presýtených mileniálov. Ašpirantom na signature kus kolekcie je behúň, ktorý v dizajne stavil na presné stvárnenie účtenky z Ikey. Zdá sa, že mať v interiéri solitér od Ikey bude znova trendy…

Virgil Abloh
Virgil Abloh sa pustil aj do spolupráce s nábytkárskym gigantom Ikea, a to na kolekcii Markerad.

Erez Navi Pana & Mŕtve more Company

Dobre, toto je skôr koncept, ale určite aj krok dobrým smerom. Erez Nevi Pana, izraelský dizajnér s veľmi silným ekologickým cítením, sám tiež vegán, na tohtoročnom milánskom veľtrhu Salone del Mobile predstavil svoju experimentálnu kolekciu nábytku, ktorej hlavnou zložkou sú rastliny a minerály. Objekty, ktoré boli súčasťou projektu Guiltless Plastic, si kladú za cieľ znova upozorniť na tému nevyhnutnosti recyklácie vrátane nekonečných možností tohto odboru. Nepísaným ambasádorom pokrokovej kolekcie, ktorá si vyslúžila silný medzinárodný ohlas, je stolička obrastená kryštálmi soli. Vznik jedinečného organického dizajnu umožnila extrémne slaná voda z Mŕtveho mora, do ktorej Navi Pena nábytok ponoril, aby demonštroval tvorivú silu prírody v oblastiach, kde na ňu civilizácia zatiaľ zabúda.

Erez Navi Pana
Vznik jedinečného organického dizajnu umožnila extrémne slaná voda z Mŕtveho mora, do ktorej Navi Pena nábytok ponoril, aby demonštroval tvorivú silu prírody v oblastiach, kde na ňu civilizácia zatiaľ zabúda.

Misia na Mars

Úplne novú kapitolu pohľadu na dizajn otvorila značka Nike. Brand, ktorý naučil ľudí nosiť extravagantné tenisky azda aj k black tie dress codu, začal spolupracovať s Tomom Sachsom, predstaviteľom zástancov primárnej funkčnosti dizajnu. Sachs pre Nike vytvoril model Mars Yard Overshoe, extrémne zimné topánky dizajnované tak, aby skutočne ochránili pred zimou. Inšpiráciu obuvou astronautov táto statement novinka nezaprie a ani sa o to nesnaží, napriek tomu s trendom ugly shoes by mohlo ísť o novú ikonu sezóny. Trúfli by ste si?

Chips & Chill
Sachs pre Nike vytvoril model Mars Yard Overshoe, extrémne zimné topánky dizajnované tak, aby skutočne ochránili pred zimou.

Chips & Chill

Česká hviezda kreatívnej tvorby Lucie Koldová je svojím spôsobom zárukou úspešného dizajnu, no priazeň davov je vrtkavá a niektoré kusy skrátka oslnia viac ako iné. Medzi všetkými v poslednom čase bezprecedentne zažiarilo lounge kreslo Chips, ktoré Koldová navrhla pre značku Ton. Minimalistický, ručne ohýbaný Chips vystihuje elegantný motív oblúka, ktorý sa objavuje na pôsobivo predimenzovanej opierke z polopriesvitného materiálu, ale aj na textilom alebo kožou čalúnenom sedáku a samotnej konštrukcii. Kreslo dostať v čiernej, bielej, červenej a koňakovej farbe.

Chips & Chill
Minimalistický, ručne ohýbaný Chips vystihuje elegantný motív oblúka.

Text: Jitka Volnerová, foto: archív značiek