Pohľad na zopár zaujímavostí

243
Udalosti

V roku 2018 sa toho udialo naozaj dosť, my sa trošku obzrieme za udalosťami, ktoré sa objavili vo svete automobilizmu.

Spomenieme iba zopár noviniek – z oblasti modelov, technológií, trendov vývoja a ďalšieho napredovania, ale pozrieme sa taktiež trochu do ekológie.

Ženevský autosalón

Na jar sa predstavilo na ženevskej pôde asi 900 automobilov, z toho vyše 110 premiér. Medzi nimi sa zišlo veľa štúdií, ktoré reprezentovali elektrickú mobilitu, autonómnosť a ekologickosť. Z konceptov zaujal napríklad Nissan IMx Kuro, ktorý dokáže pri autonómnom riadení využívať myšlienkové pochody vodiča.

Nissan IMx KURO
Nissan IMx KURO

Ekologický súboj

Koncept
Koncept budúcnosti využitia elektrickej energie

Viacero automobiliek podľahlo kampani proti naftovým motorom a vypúšťa ich zo svojej ponuky. Že nie všetko je čierno-biele, ale farebné, zistila aj štúdia ADAC-u. Z nej vyplýva, že v súčasnosti nie sú elektrické pohony až takými ekologickými suverénmi. Dôvodom je vysoká produkcia CO2 pri výrobe akumulátorov a nečistá je taktiež výroba elektrickej energie v elektrárňach. Elektromobily sa produkciou CO2 vraj vyrovnajú spaľovacím až po najazdení desiatok až stoviek tisíc kilometrov. Iná štúdia došla k záveru, že elektromobily a spaľovacie motory sa z hľadiska produkcie pevných častíc takmer nelíšia, tu je dôvodom vyššia hmotnosť elektromobilov, ktorá nepriaznivo vplýva na tvorbu pevných častíc. Nuž, čaká nás ešte ďalší vývoj…

V polovici roka

Polročné celosvetové predaje v roku 2018 boli podľa analytickej spoločnosti JATO Dynamics 44,03 milióna vozidiel. Je to o 3,6 % viac, ako za prvý polrok 2017. Najviac sa predávalo v Číne – 12,23 milióna kusov. Druhé boli USA (8,62 milióna) a tretie Japonsko (2,69 milióna). Udržiava sa vysoký dopyt po SUV, ktorý sa premietol do 34-percentného podielu (14,95 milóna kusov). Najpredávanejším SUV bola Toyota RAV4 (predaj za 1. polrok 2018 je 395 816 exemplárov, čo je +7 %).

Toyota RAV4
Toyota RAV4
WLTP
Spotreba sa meria podľa WLTP

Meranie podľa WLTP

Od začiatku septembra 2017 platí záväzný nový cyklus merania spotreby WLTP (Worldwide Harmonised Light Vehicle Test Procedure – Svetovo harmonizovaný merací cyklus pre ľahké vozidlá), ktorý reálnejšie určuje tento parameter vozidiel. Výrobcovia musia pri všetkých novo homologovaných osobných automobiloch a motoroch uvádzať spotrebu podľa tejto normy. Po 1. 9. 2018 sa musia hodnoty spotreby paliva a emisií podľa štandardu WLTP uvádzať pri všetkých novo homologovaných vozidlách a taktiež už existujúcich modeloch.

Neskutočne drahý „kúsok“

Najdrahším novým superšportovým vozidlom na svete je Bugatti Divo (európska premiéra v Paríži). Ide o automobil vyrobený v sérii obmedzenej na 40 kusov. Všetky sa vraj vypredali za 10 minút a šťastní majitelia získali za 5 miliónov eur klenot, ktorého 8-litrový 16-valec (1103 kW/1500 k), prepĺňaný štvoricou turbodúchadiel, dosahuje zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 2,4 s. Maximum rýchlosti je 380 km/h, tvorcovia kládli dôraz na špičkový pocit z jazdy. Základom je Bugatti Chiron a vývoj trval iba 8 mesiacov.

Bugatti Divo
Bugatti Divo

Parížsky autosalón

Jesenný autosalón opäť potvrdil nezadržateľný trend rozvoja elektrickej mobility a autonómneho riadenia. Medzi štúdiami zaujal Peugeot e-Legend s dizajnom zašlých liet a moderným elektrickým pohonom. Autonómne riadené vozidlo poháňajú štyri elektromotory (340 kW/460 k; 800 Nm), akumulátorové batérie (100 kWh) zaručia dojazd 600 km, šprint z 0 na 100 km/h sa udeje za menej ako 4 s a maximum rýchlosti činí 220 km/h.

Peugeot e-Legend
Peugeot e-Legend

Text: Peter Stano, foto: Bugatti, newspress.co.uk, Nissan, Toyota, Peugeot