Noël Czuczor: Skvelý ako mafián i milenec, nestratí sa ani na módnom móle

300
Noël Czuczor
S Rebekou Polákovou vo filme Petra Bebjaka Čistič

A to mal z neho byť účtovník. Sen stať sa hercom bol však silnejší ako sedenie nad číslami.

Od detstva som hltal filmy, čítal knižky, bol varený-pečený vo videopožičovniach. Videl som stovky projekcií,“ hovorí neodolateľný Tomáš z úspešného seriálu Milenky či priam nenávidený mafián Riky zo seriálu Za sklom. Mladý herec so zvláštnym, neslovenským menom si to exkluzívne pre náš magazín vyskúšal aj ako model.

Ako ste vnímali ponuku pózovať v rôznych outfitoch? Mali ste trému?

Nie, v tomto prípade som trému nemal. (Smiech.) Nebolo to prvýkrát, čo som sa postavil pred objektív, takže som do toho skočil bez prílišného rozmýšľania. Bolo to však aj pre skvelú atmosféru pri fotení a ľuďom, ktorých som mal možnosť spoznať či opäť stretnúť.

Zaujal vás niektorý z predvádzaných kúskov? Čo je pre vás v súvislosti s oblečením dôležité?

Noël Czuczor
Tmavá hriva musela ísť dolu, Noël dostal za úlohu popracovať na svojich svaloch – aj to boli úskalia nakrúcania filmu Čistič.

Zaujalo ma ich niekoľko. Zuzana Kanisová, ktorá modely vyberala, má totiž obrovský dar. Vie svoju predstavu prispôsobiť vkusu daného človeka. A to veľmi oceňujem. Kúsky z dielne Vivienne Westwood boli naozaj úžasné. Pri oblečení je pre mňa dôležité poznať sa a vedieť, čo sa mi hodí a čo nie.

Dáte sa nahovoriť aj na rôzne doplnky – manžetové gombíky, spony do kravát a podobne?

Čo sa týka práce, nechám sa nahovoriť na čokoľvek, čo korešponduje s predstavou alebo postavou. Čo sa však týka môjho súkromného obliekania, nenechám sa nahovoriť na nič, o čom nie som presvedčený.

Venujete svojmu vzhľadu a obliekaniu veľa času? Ste v tomto smere náročný alebo si dáte na seba „hocičo“?

Hocičo si na seba určite nedám. (Smiech.) To však neznamená, že svojmu vzhľadu venujem hodiny. To vôbec nie. Základom je pre mňa len poznať, čo si môžem obliecť a čo nie. A v tom mám dosť jasno. Mám rád jednoduché kúsky a minimalizmus. Veci, ktoré nie sú prvoplánovo nudné, ale zároveň dokážu byť nadčasové. Napríklad mám rád košele, cítim sa v nich pohodlne.

Zmenili ste v obliekaní a celkovej vizáži „taktiku“, odkedy ste vďaka úlohám na obrazovke verejne známejší?

Nie.

Mnohých prekvapí, že ste vlastne skončili Obchodnú akadémiu v Nových Zámkoch a nastúpili do zamestnania. Čomu ste sa po škole venovali?

Po strednej som chcel vyskúšať, aké je to byť dospelým. A tak som začal pracovať pre americkú spoločnosť v Bratislave, kde som mal na starosti ,,čísla“ rôznych amerických firiem. Vydržal som tam asi osem mesiacov a potom som zistil, že sedieť v kancelárii nie je nič pre mňa – stále sa ma držali sny. Pomaly sa začali predierať na povrch, a tak som si povedal, že sa im predsa len skúsim poddať.

Noël Czuczor
Mladý herec má rád adrenalín – na vlastnej koži si vyskúšal prechod po rímse reštaurácie UFO vo výške asi 85 metrov nad Dunajom.

Prihlásili ste sa na VŠMU. Keby to nebolo vyšlo, mali ste nejaký „záložný“ plán? Rodičia sa nezľakli tejto voľby? Predsa len – účtovníctvo bola istota.

Nie, záložný plán som nemal. Cítil som, že musím zariskovať. Bola to jedna z tých životných situácií – teraz alebo nikdy. Rodičov som síce tak trochu prekvapil, ale vedeli, že umenie som mal rád už odmalička. Miloval som filmy, knihy, celé dni som trávil vo videopožičovni, v kine, knižniciach. Takže moje sny poznali, možno len rátali s tým, že z nich, ako väčšina detí, vyrastiem. O herectve ako o reálnom povolaní sme sa nikdy nezhovárali. S odstupom času to však chápem. Nepochádzam z rodiny, kde by sa ktokoľvek venoval umeniu, takže moje detské sny boli pre nich nerealistické. Každý rodič chce pre svoje dieťa istotu, aby sa uživilo, aby malo akúsi životnú perspektívu. Umelecká kariéra ju nie vždy poskytuje.

Váš risk vyšiel, dostali ste sa na VŠMU, prišla aj prvá veľká úloha vo filme Čistič. Nakrúcali ste pod režijným vedením Petra Bebjaka, čo je režisérsky pojem.

Peter je v prvom rade skvelý človek a nesmierne talentovaný a inteligentný režisér. Nemohol som sa dostať do lepších rúk. Keď som túto rolu dostal, bol som tretiak na VŠMU. Keď ma pozvali na kasting a prečítal som si scenár, okamžite som sa do toho projektu zamiloval. Nuž a keď mi dva dni po kamerových skúškach, ktoré som absolvoval s Rebekou Polákovou, ktorá už do filmu obsadená bola, oznámili, že ma berú, nemohol som tomu uveriť. Bol som nadšený. Podmienkou bolo, aby som sa dal trochu fyzicky do poriadku, lebo som bol veľmi, veľmi chudý. Dostal som trénera, začal som cvičiť a zároveň som prišiel o vlasy, lebo úloha si vyžadovala holú hlavu. Režisérovi Petrovi Bebjakovi som nesmierne vďačný za príležitosť hrať postavu, v akej si ma dovtedy nik nevedel predstaviť. Hral som niekoho úplne iného, než som ja, a to je pre herca obrovský dar. Zároveň som sa nesmierne veľa naučil. Čistič pre mňa vždy bude srdcovým projektom i postavou.

Z celkom iného súdka bola vaša postava zo sledovaného seriálu Milenky. Začali vo vás ľudia v bežnom živote spoznávať Tomáša?

Noël Czuczor
S nerozlučnou spoločníčkou Snehulienkou z útulku.

Niekedy sa to stáva a niekedy len zaregistrujem, že si o mne ľudia šepkajú, akoby mali pocit, že ich nevidím. Ale ono je to vlastne veľmi milé. Je to znak toho, že ľudia seriál pozerali, a to je pre nás všetkých, ktorí sme sa na tomto projekte podieľali, skvelá správa. Ja mám len niekedy problém prijímať pochvalu, dokážem byť celkom hanblivý, aj keď to nedávam najavo. Pravdou však ostáva, že si to nesmierne vážim. Herci by nemohli vykonávať svoju prácu, keby neboli diváci, ktorí si radi pozrú dobrý príbeh.

Ste mladý muž. V projekte Milenky ste sa priam bezhlavo zaľúbili do staršej ženy. Ako sa na takúto situáciu pozeráte?

Myslím, že sa na ňu pozerám triezvo a správne. Nevidím žiadny problém v tom, ak má staršia žena mladšieho partnera. Mala naša spoločnosť kedykoľvek problém s tým, keď mal starší muž podstatne mladšiu partnerku? Prečo by sa to malo pri žene posudzovať inak? Ak nejakej dvojici vzťah klape, čo máme riešiť? Je to predsa ich súkromná vec. Láska je jednoducho láska a emócie väčšinou víťazia nad racionálnym zmýšľaním. Skôr než vek je podľa mňa dôležité vedieť, či majú dvaja ľudia vo vzťahu rovnaké očakávania a predstavy. Hlavné je, či sa robia navzájom šťastnými a či im to spolu funguje. Ak to tak je, vek je naozaj len číslo.

Je pre vás ťažké hrať intímne scény? Musí vám byť partnerka sympatická, aby ste vzťah zahrali uveriteľne, úprimne?

Samozrejme, je príjemné, ak si s hereckým partnerom či partnerkou rozumiete aj ako ľudia. No nemôže to tak byť vždy. Herectvo je pre mňa veľmi inštinktívne. Dôležité pre mňa nie sú moje osobné pocity, ale to, aby som sa pokúsil byť čo najviac autentický a uveriteľný, schopný oživiť postavu – to je pre mňa prvoradé. Osobné dojmy či pocity musia ísť bokom – na pľaci prestávam byť Noël, moja identita aj ego musia čiastočne zostať v zákulisí. Pred kamerami sa zo mňa stáva tá postava, ktorú hrám. Za dôležitú pokladám profesionalitu, a nie to, či je scéna intímna alebo nie.

Úplne inú postavu ste si zahrali vo veľmi úspešnom projekte Za sklom. Dokonca padli aj vyjadrenia, že ste skvelý slizký mafián. Ľahko sa vám „prevteľuje“ do takejto negatívnej úlohy?

Najväčšmi ma vždy lákajú komplikované postavy. Nejde o ich morálne postavenie alebo o to, či sú negatívne alebo pozitívne. Dôležité je, či sa v nich skrýva konflikt. Ak sú niečím aj zvláštne, ako to bolo v Rikyho prípade, je to len plus. Dáva to totiž možnosť vyhrať sa s nimi. Mám rád, keď sú postavy iné ako ja. To ma na herectve najviac láka. Komplikované postavy a charaktery sú živé, treba sa s nimi popasovať a nájsť sa v nich. Čím viac je daná postava odo mňa odlišnejšia, tým vystrašenejší som. A takýto strach vie byť veľmi plodný a poháňajúci.

Noël Czuczor
V úspešnom seriáli Za sklom stvárnil postavu mafiána Rikyho.

Pozeráte projekty, v ktorých hráte? Ste k sebe kritický?

Milenky aj Za sklom som pozeral. Nie však kvôli sebe, ale kvôli svojim kolegom, tvorcom a každému jednému členovi nášho štábu, aby som mohol vidieť výsledok našej spoločnej tvrdej práce. Ide o naozaj výborné a na našej scéne unikátne projekty a ja som vďačný, že som mohol byť ich súčasťou. Čo sa týka mňa, musím povedať, že sa na seba nepozerám veľmi rád. Som prehnane sebakritický a niekedy neznesiem ani počúvať svoj hlas. Ale to nie je nič výnimočné. Veľa hercov to cíti podobne.

Ste trémista?

Áno, veľký. Zvyčajne vraj budím dojem, že to tak nie je, ale to je zrejme tým, že trému prežívam veľmi interne, nehovorím o nej. Skôr ide o vnútornú nervozitu. Nechcem ju však dávať najavo, chcem sa s trémou vyrovnať sám. Keď sa začne nakrúcať a ja sa môžem naplno ponoriť do postavy, vždy zo mňa opadne.

Povedzte nám niečo o americkom filme Ophelia.

Bolo to minulý rok, keď americkí filmári hľadali v európskych končinách hercov do tohto filmu, ktorý je vlastne prerozprávaním Hamleta. Moje agentky poslali tvorcom nejaké moje nahrávky, ktoré slúžili ako kasting. Potom dlho neprichádzala odpoveď, takže som si už, prirodzene, myslel, že z toho nič nebude. Po dvoch mesiacoch sa však ozvali s tým, že rola je moja a o dva týždne začínam nakrúcať. Zahral som si Rosencratza, jednu z vedľajších postáv, ktorá vystupuje aj v pôvodnom texte od Shakespearea.

Noël Czuczor
V úspešnom seriáli Za sklom stvárnil postavu mafiána Rikyho.

Nezatriasli sa vám kolená, keď ste odrazu stáli pri hercoch, ktorých ste od detstva obdivovali vo filmoch?

Spočiatku som sa na pľaci chcel štipnúť. Bolo to tak trochu neuveriteľné, ale zároveň úžasné. S hereckými velikánmi ako Naomi Watts či Clive Owen som na pľaci strávil takmer mesiac a bolo naozaj zaujímavé sledovať ich pri práci. Boli nesmierne priateľskí a profesionálni. Jednoducho ľudia z mäsa a kostí, tak ako my všetci. Aj keď to bol veľký zážitok – vidieť ako to funguje na veľkej zahraničnej produkcii–, nezbláznil som sa z toho. (Smiech.) Vrátil som sa domov a naďalej to tu u nás zbožňujem.

Máte doma aj Snehulienku.

Áno, je to moja čierno-biela chlpatá krásavica z útulku. Meno jej vymysleli priatelia, no keď som ju prvýkrát zbadal, bol som s výberom veľmi spokojný. Mám ju od dvoch mesiacov a už si to bez nej ani neviem predstaviť. Hoci mi známi tvrdili, že nebudem mať na psa čas, ja mám iný pohľad: keď si človek čas nájsť chce, tak si ho nájde a „zladí“ sa. A keď je to už veľmi kritické, mám okolo seba skvelých ľudí, ktorí mi s ňou v núdzi pomôžu. Je to však veľmi zriedkavo. Užívame si spolu veľa šťastných chvíľ, som rád, že je pri mne.

S Antóniou Liškovou zažiaril v sledovanom seriáli Milenky.

Vaše meno Noël znamená vo francúzštine Vianoce. Máte rád tieto sviatky?

Nemám rád nič, čo je nám umelo vnucované. A tak je to aj s Vianocami – diktát darčekov, zháňania, stresu nemám rád, no to, že môžem byť s mojou rodinou, je skvelé. Mama aj sestra žijú v zahraničí, no a Vianoce sú príležitosťou byť s nimi. Vždy sa usilujem urobiť si voľno aspoň dva týždne.

Môžete prezradiť, v akom projekte vás najbližšie uvidíme?

Bude ich niekoľko. Momentálne sa pripravujem na jesenné nakrúcanie nového filmu Petra Bebjaka. Je o skutočnom príbehu dvoch Slovákov, ktorí v roku 1944 utiekli z koncentračného tábora v Osvienčime. Z nepochopiteľných dôvodov ide o málo známu historickú udalosť, ktorá sa konečne dostane na plátna kín. A hoci sa veľmi teším, zároveň pôjde o najväčšiu výzvu, akej som doposiaľ ako herec a človek čelil.

Text: Bea Vrzgulová, foto: Bontonfilm, TV JOJ, TV Markíza