Po skvelej lyžovačke do zámku Moosham

147
Lungau
Bežkárov priťahujú do regiónu Lungau aj stovky kilometrov upravovaných bežeckých trás.

Dnes viac ako inokedy oceňujeme zážitky, ktoré vzbudzujú príjemné pocity, obohatia naše poznanie a skrývajú milé prekvapenie. To všetko si môžete v Rakúsku užiť na zimnej dovolenke.

Rozmanité možnosti na oddych a služby na vysokej úrovni nájdete v regióne Lungau, ktorý je povestný aj srdečnosťou domácich. Oblasť, rozprestierajúca sa v srdci rakúskych Álp, patrí k významným lyžiarskym lokalitám. Zjazdovky sú zasadené do biosférického parku zapísaného na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Prekrásna krajina ohuruje vrcholkami tróniacimi v nadmorskej výške až vyše 2 400 metrov i širokými zasneženými planinami striedajúcimi sa so zaoblenými kopčekmi. Vŕzgajúci sneh a čistý horský vzduch útočia na všetky zmysly, ktoré oblažuje kúpeľ v slnečných lúčoch. Lungau je najslnečnejší rakúsky región, takže do batožiny si nezabudnite pribaliť aj slnečné okuliare. Zimné radovánky si môžete užívať vo viacerých strediskách…

Z tohto miesta sa hravo dostanete do všetkých lyžiarskych rezortov regiónu Lungau.

Na lyže i sánky

Moderný rezort Katschberg disponuje sedemdesiatimi kilometrami zjazdoviek všetkých stupňov obťažnosti a šestnástimi vlekmi najnovšej technológie. Svahy sú vynikajúco udržiavané a na niektorých umožňujú aj nočné lyžovanie. Na svoje si však prídu aj bežkári, ktorí si môžu krásu krajiny vychutnávať na denne upravovaných trasách vyhovujúcich nielen začiatočníkom, ale aj obzvlášť náročným lyžiarom.

Fanúšikov zimných športov láka aj Obertauern, kde sa možno lyžovať až do začiatku mája. Najmodernejšie kabínkové aj sedačkové lanovky a vleky slúžia na rýchlu a pohodlnú prepravu; dostanete sa až do najvyššieho bodu lyžiarskeho areálu – 2 313 metrov. Freestylerov a snoubordistov obzvlášť poteší atraktívny snowpark SPOT, ktorý má štyridsať prvkov na troch zjazdovkách v celkovej dĺžke tri kilometre. Vlastný lyžiarsky vlek zabezpečuje pohodlný transport až na vrchol.

Katschberg
Lyžiarske stredisko Katschberg sa nachádza 2 km od Mooshamu.

Kilometrami upravovaných zjazdoviek a bežkárskych tratí vhodných pre klasický štýl i korčuľovanie disponuje aj St. Michael. Na kopcoch, lemujúcich toto pôvabné mestečko, nájdete aj strojovo upravovanú sánkarskú dráhu Petersbründl s výškovým rozdielom dvesto metrov a v dĺžke jeden a pol kilometra. Sánkovačiek v celom Lungau si však môžu rodiny s deťmi užiť dosýta. Obzvlášť vhodná pre najmenších je dráha Lessach so štartom na parkovisku pri chate Wildbachhütte – cestu dlhú dva a pol kilometra ukazujú rozprávkové figúrky.

Po stopách za dobrodružstvom

Na zámku sa odohrávali mnohé bitky, slúžil ako väzenie a v 17. storočí sa tu usídlil súdny tribunál, ktorý mal bojovať proti kacírstvu a čarodejníctvu.

Ak patríte k vášnivým turistom, Lungau je pre vás ako stvorené. V tejto sezóne si môžete vybrať zo 48 vytýčených zimných turistických trás a trás pre Nordic Walking. Spoznáte na nich malebné obce, hospodárske statky, kaplnky, kúzelné údolia a občerstvíte sa v miestnych krčmičkách. Najkratšia trasa meria jeden kilometer, najdlhšia má o dvadsaťštyri viac. Hoci všetky majú svoje čaro, jedna z nich je výnimočná… Začína sa v Unternbergu a vedie po rovnej ceste, na ktorej vás ku koncu, asi po hodine chôdze, čaká ľahké stúpanie, až sa dostanete k cieľu – majestátnemu zámku Moosham!

Fascinuje aj minulosťou

História prezrádza, že toto mohutné sídlo má bohatú a pestrú minulosť. Opevnenú strážnicu z čias starých Rimanov začali v roku 1281 prestavovať na mohutné sídlo. Na zámku sa odohrávali mnohé bitky, slúžil ako väzenie a v 17. storočí sa tu usídlil súdny tribunál, ktorý mal bojovať proti kacírstvu a čarodejníctvu. V roku 1790 bol zámok opustený a spustnutý. Nečakal ho však dramatický koniec, lebo zaujal slávneho cestovateľa a mecenáša umenia grófa Johanna Nepomuka Wilczeka, ktorý ho kúpil a nechal obnoviť do pôvodnej stredovekej krásy. Zariadil ho a vybavil vzácnymi umeleckými zbierkami a historickými predmetmi zo svojich dobrodružných ciest. Dnes je zámok stále vo vlastníctve tejto šľachtickej rodiny a vďaka srdečnosti grófa Hansa Heinricha Wilczeka sa z neho stalo krásne miesto na návštevu aj v zimnom období.

Moosham
Kráľovná Zima na zámku Moosham

Zima plná zážitkov

Nádherné prostredie Mooshamu si však môžete zvoliť aj za svoju dovolenkovú základňu. V historickej hospodárskej budove patriacej k zámku je k dispozícii päť plne vybavených štýlových apartmánov poskytujúcich pohodlné a príjemné ubytovanie. Z tohto miesta sa hravo dostanete do všetkých lyžiarskych rezortov regiónu Lungau. Dokonca nemusíte mať ani lyže, lebo vo všetkých strediskách nájdete požičovne lyží, snoubordov, bežiek, saní i palíc na Nordic Walking. A keby ste si chceli dovolenku spestriť, môžete si po poldňovej lyžovačke zahrať golf na 18-jamkovom ihrisku Golfclub Lungau, ktoré je od Mooshamu vzdialené iba dva kilometre. Výhodnú šancu získate zakúpením jednorazovej kombinovanej vstupenky Ski & Golf, ktorá platí v čase od polovice marca do 31. mája 2019.

www.schlossmoosham.at

Museum Schloss Moosham

Moosham 13 * 5585 Unternberg

Österreich

GPS: 47.102006, 13.706548

 

Tel.:  +43 (0)6476 305

museum@schlossmoosham.at

johann.wilczek@aon.at

Text: Dagmar Murgašová, foto: archív H. H. Wilczeka, Katschbergbahnen GmbH, Ferienregion Lungau