História Pixaru: príbeh ako z rozprávky

2900
Pixar
Vďaka štúdiu Pixar sa na plátne kín objavil celý rad obľúbených animovaných postavičiek.

Štúdio Pixar vzniklo v roku 1979 pod názvom Graphic Group. Na začiatku štúdio fungovalo v rámci produkčnej spoločnosti Lucasfilm a zaoberalo sa vývojom najmodernejších počítačových technológií pre filmový priemysel.

Spoločnosť Lucasfilm je vo verejnosti známa najmä vďaka filmovej sérii Star Wars a Indiana Jones. Tím Graphic Group sa spolupodieľal na filmových epizódach Lucasfilmu a bol zapojený predovšetkým do tvorby špeciálnych efektov k filmom, napríklad v Star Treku. Slávny je „genesis effect“ v Star Treku II. Planéta bez života sa v tejto scéne rýchlo premení na planétu s bujnou vegetáciou. Bola to prvá kompletne animovaná sekvencia v celovečernom filme, pričom autorom tejto zázračnej premeny bolo práve štúdio Graphic Group.

Pixar
Prvým celovečerným filmom sa stal Toy Story: Príbeh hračiek, v súčasnosti sa pripravuje už 4. diel.

Prvý krátky film

Prvým krátkym filmom, ktorý v štúdiu vznikol, je The Adventures of André and Wally B. Príbeh animovanej postavičky a včely je prvým krátkym filmom využívajúcim nové animačné techniky. Autorom krátkeho filmu z roku 1984 je animátor John Lassater, ktorý v Pixare pôsobí dodnes.

Životná investícia Steva Jobsa

Pixar
Príbeh animovaného filmu Coco je situovaný do Mexika a divákov pozval do farebnej ríše mŕtvych.

Steve Jobs, ktorý rok predtým odišiel z Apple, v roku 1986 kúpil kreatívnu skupinu, ktorá sa podieľala na tvorbe prvých krátkych filmov. Pracovná tvorivá skupina mala v tom čase asi 40 členov. Jobs zaplatil Lucasovi 5 miliónov dolárov a ďalších 5 miliónov dolárov vložil ako kapitál do spoločnosti. A spoločnosť získala vďaka Stevovi Jobsovi aj svoj názov, Pixar. Prvým celovečerným filmom pod hlavičkou Pixaru bol Toy Story: Príbeh hračiek. Steve Jobs bol pod filmom podpísaný ako výkonný producent. Verejnosť a kritika nešetrili chválou.

V nasledujúcich rokoch bol Pixar hlavným dodávateľom filmov pre The Walt Disney Company. Pixar najskôr filmy do Walt Disney dodával, no v januári 2006 sa uskutočnil veľký obchod – Walt Disney odkúpil Pixar za 7, 4 miliárd dolárov. Steve Jobs získal na základe tejto akvizície 7 % akcií Disney, miesto v predstavenstve spoločnosti a tiež rozprávkový príjem.

Pixar vo svete reklamy

V roku 1989 začína Pixar vyrábať reklamy. Prvou, ktorá v Pixare vznikla, bola reklama na pomarančový džús nazvaná „Wake Up“. Nasledovali ďalšie reklamy, ktorých spoločným znakom je dokonalé prevedenie a tiež vtipná pointa.

Prvý celovečerný animovaný film

Prvým celovečerným filmom, ktorým v roku 1995 Pixar ohromil svojich divákov aj filmových kritikov, bol Toy Story: Príbeh hračiek. Išlo o vôbec prvú celovečernú snímku kompletne vyrobenú pomocou počítačovej animácie. Príbeh nás zavedie do sveta hračiek, ktoré ožívajú v momente, keď zostanú v izbe samy. Film bol nominovaný na Oscara hneď v troch kategóriách: hudba, pôvodná pieseň a scenár.

Filmové hity Pixaru

Pixar
Film Príšerky: Univerzita pobavil malých i veľkých divákov rovnako ako všetky filmy od Pixaru.

Pixar uzavrel dohodu s Walt Disney o tom, že v nasledujúcich 10 rokoch predstaví 5 nových celovečerných filmov. V ďalších rokoch Pixar vyslal na plátna kín celovečerné filmy, ktoré zabávajú divákov i filmových kritikov: Život chrobáka, Toy Story 2: Príbeh hračiek, Príšerky s.r.o., Hľadá sa Nemo, Rodinka úžasných, Autá, Ratatouille, VALL-I, Hore, Toy Story 3: Príbeh hračiek, Autá 2, Neskrotná, Príšerky: Univerzita, V hlave, Dobrý dinosaurus, Hľadá sa Dory, Autá 3, Coco či Rodinka úžasných 2. Teraz sa pripravujú filmy Toy Story 4: Príbeh hračiek a Život chrobáka 2. Všetky filmy z Pixaru sú netrpezlivo očakávané, majú totiž niečo spoločné: dokonalé technické prevedenie, uveriteľných hrdinov a emočný zážitok pre všetky vekové kategórie.

Tip: Navštívte výstavu PIXAR 30 rokov animácie na Výstavisku Praha Holešovice od 15. februára do 26. mája 2019! www.pixarexhibition.cz

Pixar
Vo februári predstaví Pixar svoj farebný svet na výstave v Prahe.

Text: Linda Vojancová, foto: Pixar, Disney