Na Vianoce z detstva sa nezabúda

233
Vianoce

Najväčší darček je byť spolu v zdraví – na tom sa zhodli takmer všetky obľúbené známe tváre, ktoré sa nám podarilo osloviť v súvislosti so spomienkami na Vianoce v detstve. Zaujímalo nás, aký mali vysnívaný darček a čo si dnes na týchto najkrajších sviatkoch najväčšmi cenia.

Vysnívaný prvý bicykel / Soňa Norisová, herečka:

Norisová
Soňa Norisová, herečka

Na Vianoce z detstva mám tie najkrajšie spomienky, hoci vtedy v podstate vládol všeobecný nedostatok. Pri vytúženom darčeku, ktorý rodičia doslova zohnali, sme prežívali intenzívne šťastie. Vedeli sme sa akosi viac tešiť… Dnešné deti sú práve o toto trochu ukrátené, lebo všade je všetkého dosť. Ježiškovi som nepísala, no moja taktika bola jasná: dostatočne nahlas som o svojich túžbach hovorila, aby ma rodičia počuli. Môj najvysnívanejší darček bol prvý bicykel. Učila som sa totiž na starom pánskom, a teda ten nový, „ozajstný“, to bol parádny dar! Mala som vtedy 7 – 8 rokov a doteraz cítim tú veľkú radosť. Dnes si želám, aby sme boli všetci spolu a zdraví. Pochopila som, že Vianoce sú o niečom celkom inom než o zháňaní vlastne úplne nepotrebných vecí.

Najkrajší darček bola dcéra /Richard Müller, hudobník:

Müller
Richard Müller, hudobník

Priznávam sa, že v detstve som dostával darčeky, na ktorých sme sa s rodičmi vopred dohodli. Rovnako ani ja moje deti „neprekvapujem“, hoci vždy dostali viac, než napísali Ježiškovi. Keď sme malí, Vianoce sú najmä o konkrétnych darčekoch, teraz, keď mi roky pribúdajú, cítim, že sú najmä o obdarúvaní a pocitoch s tým spojenými. Darčeky pre deti a od detí sú vždy tie najkrajšie. Aj keď mi niečo náhodou celkom nesadne, pri každom darčeku sa usilujem tváriť prekvapene a potešene, lebo viem, že darca mi chcel urobiť radosť. S časom okolo Vianoc sú späté moje najkrajšie chvíle v živote. Pár týždňov pred nimi (14. novembra) sa mi totiž narodila dcéra Ema.

Rifle nadovšetko / Katarína Brychtová, herečka a moderátorka:

Brychtová
Katarína Brychtová, herečka a moderátorka

Ježiškovi sme zvykli písať listy, veď sme takto rodičom uľahčovali zháňanie darčekov. Raz pred Vianocami sme aj s bratom prehľadávali skrine a našli ,poklady´, čo nám naši kúpili. Už nikdy viac sme to však neurobili, lebo vtedy sme sa obrali o ten krásny moment prekvapenia – čo je na darčeku vždy to najkrajšie. A ten vytúžený? Spomínam si na rifle, ktoré sa za socializmu veľmi ťažko zháňali. Bola som vtedy najšťastnejšia na svete! Dnes veľmi rada obdarúvam druhých, využívam na to každú príležitosť. Najlepšie sú zážitkové darčeky. Teším sa, keď sa mi podarí prekvapenie. Môj malý vnúčik Leonko dostal minulý rok bicykel, tak tento rok rozmýšľam nad korčuľami.

Kamaráti ma za darčeky nechválili / Dado Nagy, literárny kritik a moderátor:

Dado Nagy
Dado Nagy, literárny kritik a moderátor

Tie najkrajšie Vianoce sa viažu k detstvu – buď k vlastnému, alebo keď už má človek potomka. No ja rád spomínam aj na Vianoce, keď som mal niečo po dvadsiatke a po vysielaní v rádiu sme sa partia stretli a dávali si veľa bláznivých darčekov. Dodnes mám napríklad odloženú vstupenku na Most SNP v Bratislave, ktorú občas aj využijem, poukaz na zmrzlinu, prípadne rôzne nenositeľné tričká s nápismi. Mojimi darčekmi boli už vtedy knižky, no veľmi skoro som pochopil, že nebudem pochválený – kamaráti takéto darčeky príliš nebrali a chceli, aby som niečo vymyslel a vytvoril. Príliš sa mi to nedarilo.

Slzy nad klavírom / Veronika a Daniela Nízlové, spevácke duo TWIINS:

Twiins
Veronika a Daniela Nízlové, spevácke duo TWIINS

Každé Vianoce chodíme domov do Hronského Beňadika. Vždy najmenej dva dni pred sviatkami chceme byť s našimi. Od ôsmich rokov vieme variť, stále sme sa motali pri mame a starkej v kuchyni, takže prípravy nám nerobia problémy. V prvom rade vtedy pomáhame mame v obchodíku s bielizňou, pretože každý si necháva nákup darčekov na poslednú chvíľu a naša mama má vtedy najviac práce. Naším najkrajším darčekom z detstva bol klavír – mali sme asi desať rokov a dokonca sme si od šťastia poplakali.

Na Vianoce operácia / Lukáš Adamec, spevák:

Adamec
Lukáš Adamec, spevák

Spomínam si, že som písaval Ježiškovi, žiaľ, žiaden list sa neuchoval. Nebol som náročný, nemal som nič vysnívané, rád som skladal lego, takže pekná stavebnica ma vždy potešila. Moji blízki s darčekmi pre mňa nemusia mať problém – poteším sa dokonca aj obyčajným ponožkám, pretože ich často strácam. Pamätné však zostanú jedny Vianoce – a nie vďaka darčekom. Na Štedrý deň pri rozbaľovaní prekvapení ma chytil taký akútny zápal slepého čreva, že už na Druhý sviatok vianočný som podstúpil operáciu. Teraz s nadhľadom môžem povedať, že asi som sa vianočne prejedol, no vtedy u nás nikomu nebolo do smiechu.

Špeciálne cesto „šup pod vodu“ / Marko Igonda, herec:

Igonda
Marko Igonda, herec

Mám veľmi rád vianočné koláčiky, špeciálne maličké rožteky, ktoré pripravuje moja mama z cesta, ktoré sa volá „šup pod vodu“. Neviem, či sa robievajú aj inde, alebo je to zvyk len z mojej rodnej dediny, no bez nich si neviem predstaviť Vianoce. Sú to sviatky, na ktoré mám krásne spomienky z detstva, bol som šťastné dieťa. Vždy sme si spoločne želali najmä zdravie a aby sme dlho boli všetci spolu. Pamätám si aj na listy Ježiškovi, dnes ich píše moja dcéra. Bývajú dlhé, a hoci viem, že to nie je veľmi výchovné, takmer všetky želania sa jej splnia. Ja totiž obdarúvam veľmi rád.

Tetovanie pre priateľa / Emma Drobná, speváčka:

Drobná
Emma Drobná, speváčka

Na Vianoce sa vždy veľmi teším, sú to pre mňa naozaj najkrajšie sviatky. Keď niekto z mojich najbližších vysloví nejaké želanie a je to v mojich silách, rada ho splním. Pred časom som takto obdarovala moju babičku televízorom. No rada prekvapujem – ako napríklad môjho priateľa, ktorý odo mňa dostal kerku. Osobne som bola vždy vďačná za každý darček, znamenalo to, že na mňa moji blízki nezabudli. Tešila som sa dokonca aj zo „škaredého svetra“. S mamou sme písali Ježiškovi, spomínam si, že som veľmi chcela byť bojovníčkou Xenou a mať niečo z jej výzbroje.

Manželka dostala „zákaz“ pečenia / Ján Mečiar, moderátor:

Mečiar
Ján Mečiar, moderátor

Vianoce sa mi spájajú s maminými grilážovými kockami, mám ich veľmi rád. Manželke som „zakázal“ piecť, pretože keď máme doma koláče, o druhej v noci sa zobudím, mám obrovskú chuť na sladké, nalejem si pohár mlieka a pustím sa do nich… No keďže na Vianoce chodíme k mojej mame, tam sladké chýbať nebude. Jedným z darčekov, na aké sa nezabúda, bola pre mňa ako pubertiaka vzácna platňa Rolling Stones. To za socializmu nebola celkom štandardná vec, naši ju asi poriadne zháňali. Nesmierne som sa tešil! Moje deti už Ježiškovi nepíšu, na to sú už veľké, no píšu mne. Takto mi našepkajú, čo by im urobilo radosť, a takmer vždy sa dohodneme.

Neprekonateľný písací stroj od babičky / Renáta Názlerová, mediátorka a spisovateľka:

Názler
Renáta Názlerová, mediátorka a spisovateľka

Cez Vianoce sa spomína aj na detstvo a vytúžené darčeky. Keďže sa mi stále neplnil sen o vysnívanej knižke, napísala som si ako 11-ročná dobrodružný román sama na písacom stroji. A práve ten stroj bol jeden z najkrajších darčekov. Keď som ho dostala od babičky, bola som nesmierne šťastná, ani to neviem opísať! Bol to top-darček. A čo môj syn? Od neho dostanem krásny list, kde ma nazýva „Milý Ježiško“, je plný obrázkov darčekov s linkami, kde sa čo dá kúpiť… Takto mi to zjednoduší, no keďže nie som Rothschildova dcéra, všetko určite nedostane, no ako rodičia sa snažíme, aby sa mu viaceré túžby splnili.

Text: Bea Vrzgulová, foto: Pavol Urbánek, flickr.com