Volvo XC40: Výborné kompaktné SUV

222
Volvo XC40 T5 AWD R design

Švédska značka Volvo sa rozhodla zísť veľkostne do kompaktných SUV, model s týmto zaradením označila XC40.

Už na prvý pohľad je zrejmé, o akého príslušníka ide. Novinka si totiž infiltrovala príjemné a moderné črty väčších súkmeňovcov a pridala ešte mladíckejší vzhľad. Vpredu nechýbajú svetlomety s vloženou grafikou Thorovho kladiva, výborným pomocníkom pri jazde temnými nocami sú príplatkové adaptívne LED svetlomety. Bočná línia si dodáva vyššiu dynamiku nápadným prelisom, z tohto uhla pohľadu ešte zaujmú 20-palcové disky kolies. Zadná časť dotvára eleganciu vozidla, nechýba tu tradičný štylistický prvok vozidiel tohto výrobcu – svetlá tvarovo pripomínajúce bumerang či spodok hokejky.

Volvo XC40 T5 AWD R design

Rezerva ťažnej sily

Pod písmenovým a číselným označením T5 sa skrýva pohonná jednotka s maximálne dosahovaným výkonom 182 kW (247 k)/5500 ot./min a špičkou krútiaceho momentu 350 Nm/1800 – 4800 ot./min. V symbióze s 8-stupňovou automatickou prevodovkou Aisin a pohonom všetkých kolies vyštartuje z 0 na hranicu 100 km/h počas 6,5 s, čo naznačuje, že s týmto vozidlom možno jazdiť dynamicky. Tabuľková spotreba je stanovená na 7,2 l benzínu/100 km. Prax nám stanovila interval 7,5 až 9,0 l/100 km, podľa nárokov na dynamiku a prevádzkových podmienok. V kombinácii s pohonom AWD a vo výbave R-design má vozidlo vystavenú cenovku 46 950 eur. Tú si možno pozdvihnúť podľa rozsahu voľby z početných doplnkových prvkov a balíkov.

Volvo XC40 T5 AWD R design

Vstup na palubu

Po usadení sa v pohodlnom sedadle čaká na vodiča minimalistická moderna, centrom ovládania je v strede palubnej dosky už známy dotykový displej s rýchlou odozvou. Vybavenie vozidla, samozrejme, pripomína, že sedíte v produkte priekopníka v oblasti konštrukcie bezpečných vozidiel, príkladom je štandardný systém City Safety. Vyzdvihnúť treba taktiež úroveň dielenského spracovania a použitie kvalitných materiálov. Na palube sú k dispozícii dostatočné odkladacie priestory a moderná konektivita. Miesta je tu (vzhľadom na veľkosť vozidla) dostatok pre štyroch dospelých pasažierov. Pri prevoze batožiny môžete vyplniť objem 460 l, po sklopení zadného sedadla vznikne rovná podlaha. Za príplatok 60 eur dostanete dojazdovú rezervu.

Volvo XC40 T5 AWD R design

Jazdí výborne

Titul Auto roka získalo Volvo XC40 aj vďaka presvedčivým jazdným vlastnostiam. Technicky moderne koncipovaný podvozok je naladený tak, aby poskytoval komfortnú a bezpečnú jazdu, dobre sa vysporiadava aj s nekvalitnejším povrchom. Pohonná jednotka je pri prevádzke v rozsahu štandardných otáčok dobre odhlučnená, prevodovka s 8 stupňami pri štandardnom štýle jazdy udržiava motor v oblasti efektívnych hodnôt otáčok. Na záver môžeme skonštatovať, že v segmente kompaktných SUV patrí Volvo na špičku tejto pospolitosti nielen z hľadiska komfortu, ale aj ponuky bezpečnostného zázemia.

Text: Peter Stano, foto: Volvo