Krásu si zaslúžia všetky ženy

155
Liposukcia

Každá žena chce byť krásna a to, či tak samu seba vníma, ovplyvňuje jej celkové vyžarovanie. Pekne tvarované ženské telo je jednou z najväčších radostí, ale aj trápením žien. Máloktorá ho totiž dostala do vienka a väčšinou si ho musíme tvrdo vydrieť športom, a čo je ešte ťažšie, odopierať si rôzne dobroty a neustále kontrolovať, čo zjeme.

Čo však robiť, ak sa snažíte, rozumne kombinujete pohyb a zdravú stravu, a napriek tomu ste posledné leto boli na pláži nesvoja a skrývali svoje telo pod šatkou? Po celoročnej drine ste si plavkovú sezónu neužili tak, ako ste túžili a predstavovali si. To, že vaše telo stále nie je podľa vašich predstáv, môže mať mnoho dôvodov. Genetika, vek, životný štýl a rôzne iné faktory ovplyvňujú spôsob ukladania tuku v našom tele a pravdepodobne trpíte nesúmernou postavou aj vtedy, ak ste zhodili naozaj výrazný počet kilogramov. Riešenie je jednoduchšie, ako by ste čakali. Dotvarovanie postavy liposukciou sa postupom času a vývojom technológií stáva čoraz dostupnejšie pre bežné ženy, je menej invazívne, menej bolestivé a oveľa pohodlnejšie. Plastický chirurg MUDr. Martin Boháč nám porozpráva o najmodernejšej laserovej metóde, ktorá môže byť aj pre vás cestou, ako sa dopracovať k vytúženému telu.

Liposukcia
MUDr. Martin Boháč

Prečo je laserová liposukcia lepšia ako klasická?

Základným princípom liposukcie je odstránenie tukového tkaniva z oblasti, kde je jeho nadbytok mechanicky, pomocou kanýl. Laserová energia, ktorá súčasne pri tejto procedúre pôsobí, nám umožňuje tukové tkanivo odstraňovať šetrnejšie a v kratšom čase. Účinkom laserovej energie, ktorá vplýva na okolité tkanivo, dochádza aj k súčasnej kontrakcii, liftingu kože a zastavovaniu krvácania. Výsledkom efektivity novej laserovej liposukcie je potom rýchlejšie a šetrnejšie odstránené tukové tkanivo s menším množstvom pooperačných modrín a opuchov, spolu s liftingom kože v danej oblasti.

Pre koho je liposukcia vhodná? Je to spôsob, ako sa dá viditeľne schudnúť alebo skôr dotvarovanie postavy? Aké výrazné môžu byť výsledky?

Liposukcia je metóda na tvarovanie postavy pre tých, ktorí majú problémové partie s tukovým nadbytkom, ktoré je konzervatívne ťažko korigovať. Zväčša je to u žien oblasť podbruška, vnútorných či vonkajších stehien. U mužov zase skôr oblasť brucha a pásu, prípadne prsníkov, tzv. gynekomastia. V žiadnom prípade nie je liposukcia metóda na výrazné chudnutie vzhľadom na to, že sa pri nej odporúča odstrániť ambulantne len približne 6 – 8 % telesnej váhy. Výsledky liposukcie sú okamžité, ale, samozrejme, priamo úmerné objemu odstráneného tuku, ktorý pacient/ka môže vidieť po zákroku mimo svojho tela.

Nemusíte byť herečka alebo modelka, aby ste investovali do vylepšenia tela.

Sú viaceré druhy liposukcie? Odporúčate nejaký alebo je to individuálne?

Liposukčných metód je viacero. Tak ako ide vývoj medicíny dopredu, tak aj vývoj v rámci metód liposukcie napreduje s ohľadom na súčasné potreby. V súčasnosti je prioritami liposukcie čo najväčšia šetrnosť pre organizmus pacienta s čo najväčšou efektivitou odstránenia tuku a zároveň s možnosťou súčasného napnutia kože a prípadným využitím odsatého tuku na ďalšiu aplikáciu za účelom zväčšenia objemu oblasti tela, akými sú napríklad prsia, tvár či zadok. Tieto kritériá v súčasnosti spĺňa najnovšia, unikátna LipoLife 3G liposukcia.

Ak by som podstúpila liposukciu stehien, zmizne aj celulitída?

To, čo nazývajú pacienti ľudovo „celulitída“, sa prejavuje ako pomarančová koža. Ide o oblasti, kde sú v podkoží nadmerne nahromadené tukové bunky v ohraničených priestoroch. Práve laserovou liposukciou je možné čiastočne vylepšiť tento jav, a to kombináciou faktorov laserovej liposukcie – znížením objemu tuku a jeho odstránením. Spolu s termickým pôsobením laseru to spôsobí rozbíjanie celulitických ložísk a kontrakciu štruktúr podkožia ohraničujúcich jednotlivé tukové oblasti, spôsobujúcich vzhľad pomarančovej kôry. Koža tak po pôsobení laserovej liposukcie nadobúda hladší vzhľad.

Liposukcia

Na akých častiach tela je možné liposukciu spraviť okrem bokov, stehien a brucha?

Liposukciu je možné zrealizovať skoro všade tam, kde tukový nadbytok spôsobuje pacientom ťažkosti. Najčastejšie sa okrem už spomenutých oblastí brucha, bokov a stehien koriguje oblasť podbradku, kolien, u mužov napr. oblasť prsníkov a u žien oblasť ohanbia.

Stretávate sa s požiadavkou na odstránenie tuku na mieste, kde to nie je možné?

Veľakrát sa stretávam s požiadavkou odstránenia objemu tuku v oblasti brucha najmä u mužov, ale tiež u silnejších žien. Avšak často je tento objem tvorený najmä tukom uloženým okolo vnútorných orgánov a nie tukom v podkoží, čo sa nedá korigovať pomocou liposukcie.

Koľko tuku sa „odsaje“ pri jednej procedúre?

Čo sa týka objemu odsatého tuku, je to výrazne závislé od zdravotného stavu pacienta, celkovej telesnej hmotnosti, kvality kožného krytu, od formy anestézie a mnohých ďalších faktorov, ktoré sa berú do úvahy pri predoperačnej konzultácii.

Je zákrok bolestivý?

Tento zákrok je všeobecne veľmi dobre tolerovaný, avšak každý ma prah bolesti na rôznej úrovni. Rozdiel je v množstve odstraňovaného tuku a tiež, či sa zákrok realizuje v lokálnej alebo celkovej anestézii. Pooperačne zväčša pacientky prvé dni vnímajú liposuktované oblasti tak ako po silnejšej svalovici.

Liposukcia

Má takáto forma liposukcie aj iné efekty?

Lipo life 3G je unikátna laserová liposukcia, ktorá prináša šetrné odstránenie tuku z problémových oblastí s výrazným znížením pooperačných modrín a opuchov. Súčasne Lipo life 3G laserová liposukcia vplyvom laserovej energie stimuluje tvorbu kolagénu v podkoží, čím redukuje efeket pomarančovej kože, tzv. celulitídy a zároveň ju napína. Reštrukturalizácia kože a podkožia vplyvom lasera tak vytvára hladší charakter , čo ocenia nielen pacientky.

Liposukcia už dávno nie je krajné riešenie, ale patrí medzi celosvetovo najrozšírenejšie estetické zákroky. Nemusíte byť herečka alebo modelka, aby ste investovali do vylepšenia tela. Každá žena si zaslúži cítiť sa krásna.

Výhradným distribútorom Lipo life 3G je spoločnosť TIMED.