Mercedes-Benz GLC 300 4MATIC: Komfortná voľba

134
Mercedes

Mercedes-Benz GLC sa tak trochu vymyká z ostatných modelov tejto nemeckej automobilky s trojcípou hviezdou v znaku hneď v niekoľkých smeroch. A robí to radosť vlastne nielen nám, ale aj viac ako miliónu užívateľov po celom svete, ak počítame GLC aj jeho úspešného predchodcu. S týmto pocitom sme usadli za volant aktuálnej verzie GLC 300 4MATIC.

Aj keď to možno tak nevyzerá, GLC je dnes najobľúbenejším SUV modelom nemeckej automobilky a od roku 2015 sa montuje predovšetkým vo výrobnom závode v Brémach. Ale nielen tam. Aby výrobca uspokojil celosvetovo veľký dopyt, rad GLC schádza z montážnych liniek aj v niekoľkých ďalších krajinách sveta.Mercedes

Zaoblenejšie tvary prekvapia

Ak postavíme vedľa seba GLC a jeho predchodcu, model GLK, nemôžeme nevidieť premenu, ktorá sa udiala predovšetkým v kompletnom zaoblení predtým ostrých rysov karosérie. Možno je to pre Mercedes-Benz netypické, ale rozhodne účelné. My sme túto tvarovú zmenu prijali bez výhrad, ale, samozrejme, dizajn je vždy subjektívna záležitosť. Ďalšie prednosti prémiového automobilu sú však už podporené matematikou. Dlhší rázvor o 118 mm v porovnaní s predchodcom priniesol pri modeli GLC oveľa priestornejší interiér a solídny batožinový priestor s objemom 550 litrov. Použité materiály dodávajú pocit komfortu, či už hodnotíme dobre tvarované sedadlá, dekorácie prístrojovej dosky alebo výplne dverí. V prípade testovanej verzie vzhľadu výrazne pomohol ponúkaný paket AMG s ozdobnými prvkami z lešteného hliníka a v dizajne čierneho klavírového laku. Okrem prehľadne spracovaného prístrojového štítu sme ocenili jednoduché ovládanie infosystému ergonomickým touchpadom s otočným ovládačom.

Mercedes

Zamatový chod

Prekvapením pri tomto automobile poháňanom všetkými kolesami je aj pohonná jednotka. Pri takomto SUV bežne očakávate trojlitrový šesťvalcový dieselový motor, my sme však na testovanie zvolili netradičný benzínový štvorvalcový dvojliter s výkonom 245 koní kombinovaný s 9-stupňovou automatickou prevodovkou. Veľmi tichý a svojím prejavom kultivovaný benzínový motor so spotrebou okolo 9 l/100 km je ideálnou výkonnou pohonnou jednotkou pre pokojnú komfortnú jazdu. V spojení s kvalitne nastaveným podvozkom, doslova „žehliacim“ aj väčšie nerovnosti, môžeme zvoliť jeden z piatich jazdných režimov. Logicky preferujeme režim Comfort, ktorý tomuto vozidlu svedčí najviac, aj keď rozsah výkonu motora, podvozok a prevodovka umožnia s prehľadom využiť aj športové módy.

Mercedes

Rodinný priateľ

Mercedes-Benz GLC 300 4MATIC je svojím spôsobom jedinečný a my v ňom vidíme predovšetkým bezpečného a spoľahlivého rodinného priateľa na každodenné využitie. Keby sme chceli dravca na športovú jazdu, v tomto rade volíme verziu AMG 63 S 4MATIC so vzduchovým podvozkom a benzínovým osemvalcovým biturbom, ktoré ponúka viac ako päťsto koní. Ale to je zasa iná kapitola.Mercedes

Text a foto: Tomáš Vaněk