Baktérie krásy alebo pleťové probiotiká

184
Mother Dirt
Mother Dirt

Rovnováha je kľúčom k úspechu vo väčšine oblastí života. Platí to aj pre beauty sféru, v ktorej sú synonymom onej rovnováhy probiotiká – a zabudnite na kefír, reč je o oveľa sofistikovanejšej ceste.

Hydratácia, výživa, regenerácia. Trojica pravidiel starostlivosti o pleť má teraz veľkú konkurenciu a sú ňou probiotiká – teda, presnejšie povedané, pleťové probiotiká. Ide v podstate o živé baktérie, ktoré dokážu regulovať funkcie kože k ideálnemu prirodzenému stavu. Pleťové probiotiká sú teda v podstate živé baktérie, ktoré sa po aplikácii na pleť postarajú o jej revitalizáciu. Hoci sú baktérie v kontexte kozmetickej starostlivosti vnímané negatívne, v tomto prípade ide o to najlepšie, čo vašu pleť môže stretnúť. Probiotická kozmetika nerieši negatívne prejavy pleti ako dôsledky, ale cieli na samotnú príčinu, ktorou je nerovnováha biologického prostredia kože. Probiotiká tak dokážu neinvazívnou a úplne šetrnou cestou riešiť nielen dermatologické problémy, ako je napríklad akné, ale aj nadmernú suchosť či naopak mastenie pleti, zvýšenú potivosť alebo v kontexte vlasovej pokožky aj lupiny.

Elizabeth Arden
Elizabeth Arden

Ako to funguje?

Probiotická kozmetika v podstate nahrádza alebo obnovuje prirodzenú obranyschopnosť pleti, ktorú však v modernom svete narúšajú civilizačné vplyvy a faktory životného štýlu, ako je časté sprchovanie, líčenie a podobne. Narušený dermafilm potom spúšťa poplašnú reakciu kože, ktorá nerovnováhu vyhodnocuje ako ohrozenie a reaguje naň sériou prejavov, ktoré sú síce obranné, ale ráno pri pohľade do zrkadla vyzerajú skôr ako útočné. Kozmetické probiotiká sú teda podobne ako v mnohých ďalších odboroch ľudskej činnosti a fungovania len návratom ku koreňom, ktorý sa zatiaľ javí ako najúčinnejšia cesta.

Mother Dirt
Mother Dirt

Must Have

Mohlo by sa zdať, že probiotiká sú akousi alternatívnou kozmetickou cestou, ale opak je pravdou. Produkty s touto filozofiou starostlivosti majú v portfóliu aj najvýznačnejšie beauty značky ako je Elizabeth Arden alebo Tata Harper. Medzi najzaujímavejších producentov probiotickej kozmetiky však patrí značka – príznačne pomenovaná – Mother Dirt. U nás ju predáva výhradne sieť parfumérií FAnn, vo svete však ide o legendu súčasného kozmetického pokroku. Značka Mother Dirt totiž uviedla na trh živý sprej s komplexom Ammonia-Oxidizing Bacteria, ktorý je určený na nanášanie na pleť 2x denne. Živý je natoľko, že vyžaduje uchovávanie v chladničke a spotrebu do pol roka od otvorenia, ale tým sa určite nenechajte odradiť. Vízia cieleného nanášania baktérií na pleť možno vyzerá mierne zvrátene, ale výsledok vás po niekoľkých použitiach presvedčí o tom, že príroda úplne presne vie, čo robí. Výsledkom je totiž okamžitá regulácia tvorby kožného mazu, či už smerom nahor alebo nadol, ale tiež zjasnenie pleti a vylepšenie jej hospodárenia s hydratáciou.

Tata Harper
Tata Harper

Text: Jitka Volnerová, foto: archív značiek