Pre tých, čo to s fotením myslia vážne

397
Fotoaparát

Každé ročné obdobie so sebou prináša množstvo príležitostí a scenérií, ktoré sa oplatí zvečniť do peknej fotky, čo má atmosféru. Prinášame výber fotoaparátov, s ktorými urobíte tie najlepšie zábery.

Canon a jeho revolučný fotoaparát EOS R

Spoločnosť Canon túto jeseň uviedla plnoformátovú bezzrkadlovku Canon EOS. Canon pri modeli EOS R zmenil priemer bajonetov na 54 mm a urobil tak po 30 rokoch od predstavenia pôvodného systému EOS. Zmena objektívov je veľká vec, ktorá zároveň prináša aj možnosť lepšie využiť súčasné možnosti.

Telo EOS R má plnoformátový 30,3 MPX snímač s technológiou Dual Pixel CMOS AF. Ten zaostruje s pokročilou detekciou fázy a pri automatickom zaostrovaní je na výber 5655 bodov. Potvrdzujeme, že ostrí rýchlosťou blesku – je to len 0,05 sekundy. S EOS R tak dobre zachytíte pohybujúce sa objekty, a to s rýchlosťou až 8 snímok za sekundu v režime kontinuálneho snímania (pevný AF) a 5 snímok za sekundu s AF tracking.

EOS R je prvým zariadením, ktoré má schopnosť zaostriť v prostredí s nízkym množstvom svetla až – 6EV.

Obrazový procesor je DIGIC 8, displej je vyklápateľný do strany a je dotykový. Veľmi jednoducho nastavíte bod zaostrenia. Okrem fotenia to má byť nástroj pre videotvorcov a potvrdzujeme, že ním naozaj aj je. EOS R poskytne kvalitné 4K video s režimom C-Log a externým 10-bitovým záznamom. Navyše je plne odolný voči prachu a vode. Úplne novým prvkom je prispôsobiteľná multifunkčná lišta napravo od displeja.

EOS R obsahuje aj Bluetooth konektivitu a môžete ho spárovať s mobilným telefónom a takto napr. ukladať do fotky GPS polohy. Cez aplikáciu Canon Camera Connect môžete mobil využiť ako diaľkové ovládanie.

Výhodou je aj možnosť veľmi tichej uzávierky, čo sa hodí napr. pri fotení svadby. EOS R je prvým zariadením, ktoré má schopnosť zaostriť v prostredí s nízkym množstvom svetla až – 6EV. Cena tela Canon EOS R je 2 519 eur, fotoaparát je už v predaji.

Canon EOS

Nikon Z pre kvalitné snímky za každých okolností

Rad fotoaparátov Nikon Z dokáže vyčarovať skvelé snímky pri ťažkých svetelných podmienkach. Plnoformátové bezzrkadlovky Z 6 a Z 7 sú skutočnou revolúciou. Nikon totiž zmenil veľkosť bajonetu na typ Z, ktorý má priemer 55 mm.

Modely Z 6 a Z 7 sú v navlas rovnakom odolnom puzdre, z vonkajšej strany na nich nenájdete žiadny rozdiel. Ten sa skrýva vo vnútri a je v rozlíšení snímača a určení modelu. Oba fotoaparáty používajú snímače CMOS so zadným podsvietením a nový obrazový procesor EXPEED 6. Nové objektívy umožnili zmenšiť vzdialenosť medzi bajonetom a snímacím prvkom len na 16 mm. To je základ pre to, aby Nikon mohol predstaviť objektívy s doteraz nevídanou svetelnosťou f/0.95 a pôjde to ešte nižšie.

Na fotoaparátoch sme ocenili priečne vyklápateľný dotykový displej s uhlopriečkou 3,2 palca.

Vyšší model Z 7 je zameraný na detaily, jeho snímač má totiž rozlíšenie až 45,7 MPx. Je tu zabudovaný systém fázového zaostrovania so 493 zaostrovacími bodmi a pokrytím 90 % plochy snímača. Samotné telo Nikon Z 7 je v cene 3 429 eur, s adaptérom FTZ je to za 3 599 eur.

Nikon Z 6 je oproti tomu viac univerzálny prístroj a využíva snímač s rozlíšením 24,5 Mpx s 273 zaostrovacími bodmi. Má však väčší rozsah citlivostí ISO 100 – 51 200 (s možnosťou zníženia na ekvivalent ISO 50 a zvýšenia na ISO 204 800) a sekvenčné snímanie zvláda vyššou rýchlosťou 12 sn./s. Jeho súčasťou je aj low-pass filter. Z 6 umožňuje snímať full-frame videosekvencie v kvalite 4K UHD s plným odčítaním pixlov a presadí sa tak napr. pri tvorbe videa v slabo osvetlenom prostredí. Cena Nikon Z 6 je 2 129 eur, s adaptérom FTZ je to 2 229 eur.

Oba fotoaparáty umožňujú snímanie plnoformátových videosekvencií nielen v kvalite 4K UHD (3840 × 2160)/30p, ale v kvalite Full-HD/120p. Na fotoaparátoch sme ocenili priečne vyklápateľný dotykový displej s uhlopriečkou 3,2 palca. Elektronický hľadáčik sa tu vyrovná optickému a používa OLED panel s rozlíšením 3 690 000 bodov.

Z hľadiska stabilizácie je tu 5-osová, ktorá je vstavaná do tela fotoaparátu a je s účinnosťou 5 expozičných stupňov. Funguje aj s objektívmi NIKKOR F s adaptérom FTZ. Na tele fotoaparátov nájdete porty na pripojenie mikrofónu a slúchadiel, ďalej USB C a HDMI port. Z hľadiska pripojenia môžete využiť aj Wi-Fi a Bluetooth. Cez SnapBridge tak Nikon Z prepojíte napríklad so smartfónom.Nikon Z7

Fujifilm GFX 50R v rangefinder štýle

Tento kúsok od Fujifilmu pripomína filmové fotoaparáty, ktoré sa bežne používajú pri umeleckej a dokumentárnej fotografii. Ide o nový stredoformátový mirrorless fotoaparát, ktorý je založený na základe radu FUJIFILM G (stredný formát, 43,8 x 32,9 mm), čo je približne 1,7-násobok veľkosti kinofilmového políčka.

Model GFX 50R pokračuje v kompaktnej, ľahkej a vynikajúcej kvalite obrazu Fujifilm GFX stredného formátu, pri váhe o 145 g menej. Telo fotoaparátu má hrúbku len 66,4 mm. Dizajn rangefinderu vám umožňuje sledovať objekt pri pohľade cez hľadáčik druhým okom. To umožňuje kontrolu scény okolo vášho bodu záujmu.

GFX 50R je vybavený joystickom pre rýchly a intuitívny výber zaostrovacích bodov.

GFX 50R je vybavený elektronickým hľadáčikom s rozlíšením 3,69 miliónov bodov. To umožňuje presné zaostrovanie napriek veľkej veľkosti snímača stredného formátu, ktorý má väčšiu hĺbku ostrosti ako pri 35-milimetrovom snímači. GFX 50R je vybavený procesorom na spracovanie obrazu X-Processor Pro. Novinka podporuje emuláciu obľúbených filmových profilov ako sú Velvia, PROVIA a ACROS, ktoré sa už roky používajú vo filmových stredoformátových fotoaparátoch.

GFX 50R je vybavený joystickom pre rýchly a intuitívny výber zaostrovacích bodov. Na hornom paneli sú dva kotúče – jeden pre nastavenie rýchlosti uzávierky a druhý pre kompenzáciu expozície. Frézované hliníkové ovládacie prvky dávajú fotoaparátu prvotriedny pocit a jasné nastavenia.

Toto je prvý model v systéme GFX, ktorý podporuje technológiu Bluetooth pre nízkoenergetické spárovanie napríklad so smartfónom. Zachytené obrázky je možné jednoducho a rýchlo prenášať na smartfóny a tabletové zariadenia spárované s fotoaparátom pomocou aplikácie FUJIFILM Camera Remote.Fujifilm

Panasonic prechádza na plný formát

Panasonic predstavil na výstave Photokina dvojicu plnoformátových bezzrkadloviek novej série Lumix S. Konkrétne je to model S1 s rozlíšením 24 Mpx a S1R s rozlíšením 47 Mpx. Panasonic je pritom už 10 rokov lídrom na poli bezzrkadloviek formátu micro 4/3 (MFT) a teraz prichádza s novou sériou Lumix S, ktorá bude využívať snímače s veľkosťou plného 35-milimetrového filmového políčka, tzv. Full frame. Vo výbave je aj systém obrazovej stabilizácie Dual I.S.

Dáta sa dajú ukladať na karty XQD alebo SD, novinky majú totiž vo výbave oba sloty.

Nové modely budú využívať bajonet Leica L na základe spolupráce s názvom L-Mount Alliance medzi firmami Leica Camera AG, Panasonic a Sigma. Panasonic okrem toho plánuje rozšíriť rad výmenných objektívov pre modely Lumix S. Do roku 2020 ich chystá na trh viac ako desať. Začnú to modely s pevným ohniskom 50 mm F1,4, ďalej zoom 24 – 105 mm alebo teleobjektív 70 – 200 mm. Už pri uvedení bude navyše dostupných 8 objektívov zo špičkovej série Leica. Medzi prednosti Leica S bude patriť jednoduché intuitívne ovládanie a tiež robustné vyhotovenie. Výsledkom je vynikajúci výkon pri fotografovaní aj natáčaní.

Dáta sa dajú ukladať na karty XQD alebo SD, novinky majú totiž vo výbave oba sloty. Z hľadiska videa modely Lumix S1R a S1 dokážu nahrávať videozáznamy v rozlíšení 4K 50/60p, pričom ich môžu interne ukladať so vzorkovaním 4:2:2, 10-bit.Panasonic

Text: Ondrej Macko, foto: archív firiem