Fúzy ako trend? Prečo nie…

682
Fúzy

Keď sa rozhliadnete okolo seba, dôkladne oholených mužských tvárí zaznamenáte iba pramálo. Naoko ležérne strnisko, ktoré si muži obľúbili už pred mnohými rokmi, zo spoločenského života pomaly, ale isto vytláča pestovaná brada.

Tento trend je zjavný najmä vo väčších mestách a zďaleka nejde iba o hipsterov – fúzy a bradu si pestujú muži všetkých vekových kategórií a rozličného spoločenského postavenia. A zatiaľ čo vlasy niektorým mužom vďaka pohlavnému hormónu testosterónu nemilosrdne ubúdajú, fúzy môžu pánov tvorstva reprezentovať aj v čase, keď je bujná pokrývka hlavy minulosťou. Musia byť však upravené a starostlivosť o ne je podľa odborníkov oveľa náročnejšia než bežná starostlivosť o vlasy.

Kamil Kučera
Kamil Kučera

Všeobecne platí, že muži s fúzmi upraveného strihu majú oveľa väčší rešpekt ako muži, ktorí si svoje fúzy neupravujú. Skvelo padnúci oblek, elegantné a vyleštené topánky, pestované nechty, to je prvý signál naozajstného džentlmena. A on ho nemôže iba tak „zahodiť“ zanedbaným výrazom tváre. Ak sú dominantou vizáže fúzy, nie je čo dodať. Musí pôsobiť čisto, prepracovane a tým pádom aj sexi. A že to tak je aj vo vnímaní žien, je rokmi overené. Pestované fúzy a brada totiž podľa názoru väčšiny žien z chlapov robia tých pravých mužov.

Myslím, že najväčšou chybou je nosiť fúzy, ktoré nekopírujú tvar vašej tváre.

Starostlivosť prenechajte odborníkom

Muži sa môžu o svoje fúzy starať sami doma, ale je to pomerne náročná záležitosť, preto návšteva holičstva či barber shopu, ktorý sa špecializuje na štýlové strihanie fúzov, čas od času nezaškodí. Vo chvíli, keď starostlivosť o vašu pýchu zoberie do svojich rúk odborník, nebudete sa chcieť vrátiť späť. „Starostlivosť o fúzy sa vám musí dostať pod kožu. Celkovo odporúčam najskôr očistiť fúzy špeciálnym mydlom. Po dôkladnom umytí netreba zabudnúť na hydratáciu a výživu, na čo slúži olejček alebo balzam na fúzy. Styling sa potom robí hrebienkom na fúzy alebo kefou z kančích štetín. Používajú sa na to tvrdé či krémové vosky,“ hovorí Martin Tománek z Classic Barber Shopu v Prahe.

Freddy Furber
Freddy Furber

O fúzoch a starostlivosti o ne sme sa rozprávali so zakladateľom spoločnosti Percy Nobleman – Freddym Furberom.

Prečo sú fúzy v posledných rokoch také populárne?

Som presvedčený, že v posledných dvoch desaťročiach sa rozvíja kultúrne vnímanie nosenia fúzov. Dnes je viac ako prijateľné, aby muži nosili bradu trebárs v práci – v predchádzajúcich rokoch to tak nebolo. Tento proces pomáhajú urýchliť celebrity a populárna kultúra. Nároky mužov na čas a rýchlosť dnešnej kultúry i pracovného života nahrávajú štýlu, ktorý máte každé ráno hotový do 5 minút.

Ako sa o fúzy starať čo najlepšie?

Postupovka
Pred úpravou

Fúzy musia byť upravené, inak nevyzerajú zaujímavo. Dosiahnete to viacerými spôsobmi, najrýchlejším riešením je pravidelné strihanie a tvarovanie fúzov. Používajte výrobky, ako je napr. fardinový olej alebo balzam, ktoré ich zmäkčujú. Na dokončenie vzhľadu siahnite po štetci či hrebeni. Vosky sú ideálne na finálny styling či na zvládnutie neposlušných chĺpkov.

Čo sa týka fúzov, existujú nejaké nové trendy?

Vlastne nie, okrem toho, že fúzatý vzhľad sa čoraz viac rozširuje a ovplyvňuje každý rok viac mužov. Vo Veľkej Británii nosí fúzy 50 % mužov, pričom veľa ďalších z tých zostávajúcich 50 % sú starší muži, ktorí si už zvykli celý svoj život sa holiť. To je pomerne impozantná štatistika.

Existuje možnosť, ako zistiť, či nám brada alebo fúzy pristanú?

Myslím, že najväčšou chybou je nosiť fúzy, ktoré nekopírujú tvar vašej tváre. Opýtajte sa svojich blízkych, ktorým dôverujete, čo si o vašich fúzoch myslia. Mne osobne sa páči krátka dĺžka fúzov po stranách tváre. Používanie prípravkov mi pomáha udržať fúzy v dobrom stave a taktiež ich podľa potreby vytvarovať.

Čo by sme mali robiť, aby sme dosiahli dokonalé trojdňové strnisko?

Postupovka
Postup úpravy

Fúzy pravidelne zastrihujte a predovšetkým ich zvlhčujte. Vďaka zvlhčovaniu odstránite všetky odumreté kožné bunky, čím podporíte rast fúzov. Chĺpky sú mäkšie, lepšie a rýchlejšie rastú.

Aký je rozdiel medzi klasickým holiacim strojčekom a britvou?

Strojček na fúzy sa primárne používa na zastrihovanie kratších chĺpkov. Je to užitočný nástroj. Môžete ho taktiež použiť na orezávanie dlhších fúzov, buďte však opatrní, aby ste ich neskrátili príliš. Britva je skvelá na dosiahnutie čistého oholeného vzhľadu alebo pre skutočne definovaný strih. V tomto prípade dávate kov na kožu, holiace krémy/mydlá sú zasa alkalické, takže citlivejšia pokožka môže trpieť. Vždy by som sa držal holiacich strojčekov, aj keď majú tendenciu krátkej životnosti.

Ako vyzerajú ideálne fúzy? Napríklad dĺžka, tvar…

Ako už som spomínal, každá tvár je iná, takže najlepšie je zvoliť také fúzy, s ktorými budete vy sami spokojní a v ktorých sa budete cítiť isto. Mne osobne sa páči, keď nechám odhalené niektoré krčné čiary, teda vyhovujú mi fúzy dlhé 1 až 3 palce. Ak sú takéto fúzy upravené, je to ideálne. Mám rád aj krátke fúzy, menej ako 1 palec, teda vzhľad kultivovaného ťažkého strniska.

Postup úpravy fúzov bežného českého muža

Postupovka
Po úprave

Klasická úprava fúzov zahŕňa úpravu kontúr do požadovaného tvaru, umytie špeciálnym šampónom na fúzy, vysušenie fúzov, vyživenie olejčekom a styling krémom na fúzy. V našom barbershope ponúkame aj nadštandardné ošetrenie Hot Towel, ktoré zahŕňa zmäkčenie fúzov špeciálnym olejčekom, naparenie horúcim uterákom, holenie britvou, použitie kolínskej a upokojujúceho krému po holení, strih, úpravu kontúr a chĺpkov a k tomu tiež umytie hlavy a styling. Všetko však záleží na dohovore s klientom, vždy sa snažíme vyjsť mu maximálne v ústrety a ponúknuť najlepšiu a najvhodnejšiu možnú starostlivosť,“ hovorí Martin Tománek z Classic Barber Shopu vo Vodičkovej ulici 10 v Prahe.

Čo vám pomôže s úpravou fúzov?

Produkt
Percy Nobleman Pánsky prémiový olej na fúzy,
Domdeco.cz,
50 ml/798 Kč
Produkt
Ecooking Pánsky olej na fúzy a telo – vegánska kozmetika,
100 ml/590 Kč
Produkt
Scottish Fine Soaps Pánsky hydratačný pleťový krém – Čierne korenie a pestrec,
50 ml/267 Kč
Produkt
Bulldog Šampón a kondicionér na bradu,
200 ml/189 Kč
Produkt
Blondépil Pánsky gél na holenie,
Domdeco.cz,
150 ml/129 Kč
Produkt
Hawkins & Brimble Vosk na fúzy,
Domdeco.cz,
50 ml/323 Kč
Produkt
Percy Nobleman Nožnice na bradu a fúzy,
Domdeco.cz,
515 Kč

Text: Jitka Musilová, foto: archív Kamila Kučeru a archív firiem