Mazda6 Wagon: Manažérsky i rodinný

149
Mazda6 Wagon

Ak hľadáte manažérsky automobil, s ktorým cestujete na rôzne prezentácie a potrebujete na to prepravné miesto, medzi zvolenými sa môže ocitnúť Mazda6 Wagon (kombi).

Samozrejme, tým sa výpočet uplatnenia tohto vozidla nekončí, veď svojím formátom uspokojí aj rodinne orientovaných majiteľov alebo skrátka tých, ktorí chcú do garáže zaparkovať elegantný a praktický „kombík“.Mazda6 Wagon

Vyššia škola

Už pohľad na zovňajšok hovorí o tom, že ide o vlastníka elegantno-dynamického dizajnu, v Mazde označenom ako Kodo. Má ho logicky taktiež moderné kombi, ktoré sa koncom minulého roka podrobilo už tretiemu faceliftu.

Štýlovosť si našla pokračovanie aj vo vnútri, po pohodlnom nástupe na sedadlo vodiča odhaľujeme všetko to, čo nás bude sprevádzať pri jazdách. Vo výbave Takumi Plus je interiér priam nabitý špičkovým vystrojením vrátane kožených poťahov. Palubná doska dostala po modernizácii vyšší stupeň kvality, ovládanie prvkov je intuitívne. Rozmerné sedadlá vedia svojím tvarom účinne podoprieť telo a neunavíte sa ani pri dlhšom posede za volantom. Obmedzený je počet tlačidiel, centrom ovládania početných funkcií sa stal multifunkčný volant a dostatočne vysoko polohovaný stredný 8-palcový dotykový displej. Počas jazdy ho riadite na stredovom tuneli – kruhovým ovládačom multimediálneho informačného rozhrania HMI. Navyše je k dispozícii head-up displej s informáciami premietanými na predné sklo. Batožinový priestor s 522 l patrí veľkostne medzi priemerné, sklopením zadného sedadla vznikne rovná plocha.

Mazda6 Wagon

S technikou Skyactiv

Mazda označuje technológie využívané na jej vozidlách Skyactiv, čo platí aj pre dvojlitrový atmosférický benzínový motor – 2.0 Skyactiv-G, ktorý vo výkonnejšej alternatíve dosahuje maximálny výkon 121 kW (165 k)/6000 ot./min a krútiaci moment 210 Nm/4000 ot./min. V kombinácii so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou dosahuje zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 9,4 s a maximum rýchlosti 214 km/h. Výrobca uvádza kombinovanú spotrebu 6,5 l benzínu/100 km.

Mazda6 Wagon Za volantom

Čo pridáme k celkovému pocitu kvality po absolvovaní jazdy? Dvojlitrový motor má dostatočné výkonové parametre na solídnu hybnosť, ťažná sila narastá lineárne s otáčkami. Radenie manuálnej prevodovky je presné, radiaca páka sa pohybuje po krátkych dráhach. Pod veľmi dobrý pocit z ovládania sa podpisuje precízne naladený podvozok, s Mazdou je zábava jazdiť. Ponúka bezpečnú jazdu, podporenú strmšie nastaveným riadením, podvozok vykružuje bezpečne zákruty aj vďaka systému G-Vectoring Control, ktorý zaručuje vyšší stupeň stability.

Pri bežnom jazdení sa dá jazdiť so spotrebou okolo 7 litrov benzínu/100 km, tento parameter však závisí od toho, akú má vodič „ťažkú“ nohu a aké trasy jazdí. Mazda6 Wagon 2.0 Skyactiv-G so špičkovou výbavou Takumi Plus má cenovku 33 590 eur.

Text: Peter Stano, foto: Mazda