Zoznámte sa, farbou roka 2019 je…

695
Pantone

Subjektívne môže byť prioritných veľa trendov, no v otázke toho, aký odtieň ovládne ten-ktorý rok, je rozhodujúcou autoritou organizácia Pantone. Na rok 2019 už svoj verdikt vyniesla. Trafí sa do vášho vkusu?

Na rok 2018 Pantone zvolilo ako farbu roku fialovú, konkrétne zmyselný hlboký odtieň s modrým podtónom Ultraviolet. Veľmi silno sa však v móde a dizajne presadila aj žltá, ktorú Pantone tiež zaradilo do svojej predpovede farebných trendov. S príchodom roka 2019 by tieto tóny mali vystriedať nemenej výrazné farby, aj keď z inej časti spektra. Nový rok podľa Pantone na celej čiare ovládne odtieň Living Coral, teda sýta koralová farba na pomedzí oranžovej a ružovej so zlatistým podtónom.

Pantone  Pantone

Priesečník estetických trendov

Experti z Pantone každoročne – v tomto roku, mimochodom, už dvadsiatykrát za sebou – vyberajú farby na základe dlhoročného podrobného pozorovania tendencií v estetickom priemysle, kam patria napríklad móda, dizajn, kozmetika alebo umenie, ale zároveň sledujú aj drobné zmeny v nákupnom správaní spotrebiteľov po celom svete. Viditeľným výsledkom tejto do vysokej miery sociálno-psychologickej analýzy je tohtoročná optimistická koralová. Chromatológovia ju definujú ako teplú farbu, ktorá pocitovo uzemňuje a upokojuje, ale zároveň dodáva energiu. Pri Living Coral sú možnosti vyžitia benevolentnejšie ako v prípade Ultraviolet, predsa len – zrejme si skôr dokážete predstaviť izbu vymaľovanú koralovou farbou než intenzívnou fialovou…

Pantone

Na látke s kaki a béžovou, na plaste s divokými neónkami

Living Coral možno uplatniť ako plošne, tak aj ako doplnky, navyše ponúka veľa podôb v závislosti od materiálu, v ktorého kontexte je použitá. Ak ju zvolíte na prírodných látkach, ako je trebárs ľan, drevo alebo porézne materiály, skvelo si porozumie so zemitými tónmi ako sú kaki, piesková alebo slonovinová. Exotický potenciál koralovej zdôrazní kombinácia s červenou, ktorá sa v móde v posledných mesiacoch už silno presadzuje. Podobný efekt bude mať živá zelená a ak si trúfate odviazať sa, skúste do hry zapojiť tyrkysovú – atmosféra dovolenky na seba nenechá dlho čakať, farby sú jednoducho mocné. Wow efekt koralová prinesie pri využití na lesklých materiáloch ako plast alebo sklo, tu si však vyložene pýta spoločnosť už niekoľko sezón trendy neónových farieb. Že vám posledná variácia pripadá ako vytrhnutá z divokých deväťdesiatych rokov? Nemýlite sa, ale o tomto trende zas inokedy.

Pantone

Do bytu, do šatníka aj na tvár

PantoneAk chcete ísť s novou vlnou a začleniť koralovú do svojho života, môžete ísť ako cestou jej uplatnenia v interiéri, tak aj cestou módy a kozmetiky. Ak nechcete zásadne meniť dizajn svojho bytu či kancelárie, odporúčame koralovú použiť na textilných doplnkoch, ako sú vankúšiky alebo plédy, behúne či závesy. Čerstvú energiu aj do minimalistického prostredia prinesie solitérna koralová stena, ktorá dokáže absolútne zmeniť charakter aj chladných interiérov v severskom štýle. Čo sa týka módy, pripravte sa na všestranne koralovú jar a leto, nemá zmysel sa brániť. Hravá Living Coral vyzerá skvele na vlne, ale úplne najlepšie na hodvábe a saténe, v každom prípade si však zaslúži strihovú striedmosť, pretože je sama osebe veľmi výrazná a príliš kreatívna forma by už mohla byť krokom smerom ku gýču. Kozmetickí producenti koralovú milujú odnepamäti, dokáže totiž zalichotiť väčšine podtónov pleti a zjemňuje rysy. Keby ste si mali z beauty produktov v koralovej zaobstarať iba jeden, nech je to lícenka. Sľubujeme, že jej efekt si zamilujete a okolie ho neprehliadne.

Text: Jitka Krulcová, fotografie: archív značiek