Barcelona, ako ju nepoznáte

420
Barcelona nemocnica
Ústredná budova nemocničného areálu s parkom a už novými lavičkami, ktoré boli pôvodne určené pacientom.

Barcelona je vyhľadávaná predovšetkým pre najznámejšie dielo katalánskeho architekta Antoniho Gaudího – katedrálu La Sagrada Familia, ktorá sa pre svoju jedinečnosť stala charakteristickým znakom mesta. To však zďaleka nie je všetko…

Barcelona nemocnica
Zeleň čistí vzduch, oslobodzuje ho od baktérií a má funkciu aj ako ochrana proti vetru.

Veľa návštevníkov ani netuší, že len desať minút od rovnomenného námestia Sagrada Familia sa nachádza ďalší architektonický skvost v podobe secesných budov nemocnice Sant Pau. Klenot modernej architektúry navrhol katalánsky architekt Lluís Domènech i Montaner. Hospital de la Santa Creu i Sant Pau (alebo skrátene Hospital de Sant Pau) vznikol v roku 1401 zlúčením šiestich nemocníc v meste Barcelona. Santa Creu, nemocnica Svätého kríža, ako sa vtedy nazývala, bola priamo v centre mesta. Nemocničný areál slúžil svojmu účelu od roku 1916 až do roku 2009. V súčasnosti je to jeden z najdôležitejších príkladov katalánskej civilno-gotickej architektúry.

Barcelona nemocnica
Interiér nemocničnej izby s vysokými stropmi a oknami. Steny zdobí polychromatická mozaika.

Po osemdesiatich rokoch zdravotnej starostlivosti v komplexe Modernista sa v roku 2009 nemocnica Santa Creu a Sant Pau presťahovala do nových priestorov, čím sa začala nová éra historických pavilónov. Už v roku 1997 získala status jedinečnej pamiatky zapísaním do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Netradičná nemocnica

Barcelona nemocnica
Bohato zdobené stropy krížovej klenby s vitrážovou kopulou vytvárajú fascinujúci celok.

Nemocničné pavilóny sú umiestnené v krásnej záhrade, obklopené zeleňou s lavičkami na odpočinok. Architekt Montaner veril, že príjemné prostredie nemocnice urýchli liečenie pacientov. Zaujímavé je, že pamätal aj na pohodlie a komfort lekárov-operatérov. V centre areálu sa nachádza netradičná operačná sála s presklenou stenou, ktorá umožňovala lekárom kontakt so zelenou záhradou a prekrásnymi secesnými fasádami ostatných pavilónov. Výhľad pôsobí veľmi harmonicky a upokojujúco.

Jednotlivé budovy sú umne pospájané podzemnými chodbami, čo zjednodušilo prevádzku a pohyb zamestnancov nemocnice.

Barcelona nemocnica
Polychromatická mozaika ukončená reliéfnou keramikou

V súčasnosti sa areál s puncom pokladu svetovej secesie premenil na vedecké centrum zriadením rozličných inštitúcií. V administratívnom pavilóne sa nachádza historický archív, jedna z najdôležitejších zbierok nemocničnej dokumentácie v dnešnej dobe, ktorá obsahuje historické knihy a dokumenty z 15. až 20. storočia. K dispozícii je tu aj sála pre 600 ľudí s nádherným interiérom pre konferencie, kurzy a firemné stretnutia. V letných mesiacoch sa v záhrade odohráva bohatý kultúrny program.

Vitajte v Casa Vicens!

Barcelona Vila Vicens
Bohato zdobená vyhliadková vežička na terase vily Vicens ponúka lákavé výhľady na mesto.

Po 130-tich rokoch otvára svoju bránu vila Vicens, aby ukázala jedinečné dedičstvo, ktoré zanechal katalánsky architekt Antoni Gaudí. Casa Vicens je prvým majstrovským dielom z jeho dielne. Celé desaťročia boli jej dvere pre verejnosť zatvorené. Casa Vicens bola postavená v rokoch 1883 až 1885. Väčšinu času bola v súkromných rukách a slúžila ako rezidencia. Podľa portálu This Is Colossal bola navrhnutá a postavená pre výrobcu keramiky Manuela Vicensa i Montanera. Rodina Vicensovcov ju využívala prioritne ako letné sídlo, o 14 rokov neskôr ju však predala rodine Joverovcov, ktorá ju vlastnila viac ako storočie. V roku 2014 ju odkúpila banka MoraBanc a pustila sa do jej rekonštrukcie. Obnova domu Casa Vicens sa začala v apríli 2015 pod vedením architektov: José Antonio Martínez Lapeña a Elías Torres z Martínez Lapeña-Torres Arquitectes a David García z kancelárie Daw. Za dôslednú projektovú obnovu vily Vicens boli tento rok nominovaní na 2018 FAD Awards. Architekti umiestnili v strede domu nové, pozoruhodné schodisko, ktoré reorganizuje celý priestor a premieňa trojpodlažný dom na zaujímavé múzeum.

Míľnik modernizmu

Barcelona Vila Vicens
Balkón s plastikou hrajúceho sa dieťaťa a dekoračný keramický obklad fasády.

Casa Vicens sa stala jedným z prvých príkladov novej vlny estetiky v umení a architektúre, ktorá prebiehala v Európe koncom 19. storočia. Predstavuje kľúčový míľnik modernizmu, pretože zobrazuje faktory, ktoré zhŕňajú tento trend. Tým je predovšetkým ázijská inšpirácia (najmä pokiaľ ide o farbu a dekoratívne keramické obkladačky na vonkajšej fasáde), uprednostňovanie materiálov ako kameň, tehla, keramika, tepané železo a drevo v ich pôvodnom stave, vyzdvihnutie hodnoty textúry a jej expresivity, ako aj priemyselné techniky, odmietanie zaužívaných postupov a záujem o prirodzené tvary v interiéri aj v exteriéri domu.

Audiovizuálna projekcia približuje obdobie, v ktorom vila vznikala. Druhé poschodie je domovom stálej zbierky, kde môžu návštevníci objaviť vyše 130 rokov histórie v Casa Vicens, jej spoločenský, kultúrny a umelecký kontext a dôležitý manifest práce génia Antoniho Gaudího a jeho očakávanie príchodu modernizmu.

Text a foto: Renata Rehorovská