Prezident Masaryk prezrádza intímne tajomstvá

315
Hovory s TGM

Na plátna kín sa dostáva film, ktorý ukazuje prezidenta Tomáša G. Masaryka nielen ako prezieravého politika, zakladateľa štátu a zástancu demokracie, ale aj ako človeka z mäsa a kostí, ktorý rekapituluje svoje manželstvo, vzťah k deťom, má obyčajné ľudské starosti a prekvapivo hovorí o vzťahu s podstatne mladšou ženou, do ktorej sa na sklonku života vášnivo zamiloval.

Hovory s TGM
Herec Jan Budař stvárnil spisovateľa Karla Čapka.
Hovory s TGM
V úlohe prezidenta Masaryka presvedčil o hereckom umení Martin Huba.

A o tom sa rozpráva s ďalším velikánom českých, resp. česko-slovenských dejín – spisovateľom Karlom Čapkom. Obaja muži sa na jeseň v roku 1928 stretnú v nádhernom parku, ktorý obkolesuje zámok v Topoľčiankach, kam prezident Masaryk veľmi rád chodieval. „Jablkom sváru“ sa stane kniha – spoločné dielo spisovateľa a prezidenta –, ktorá má vyjsť k 10. výročiu vzniku ČSR. Situácia je vyhrotená, pretože Masaryk oznámi Čapkovi, že nechce, aby kniha vyšla, lebo jeho deťom sa kapitola o láske a manželstve nezdá vhodná na publikovanie. Na plátne sa odvinie osemdesiatminútový rozhovor plný vášne, zraniteľnosti, nečakaných priznaní, spomienok, hodnotení, ľútosti, ako aj emócií či zvýšeného hlasu. „Poviem vám niečo, čo som ešte nikomu nepovedal. Volá sa Oldra,“ naznačí prezident a začne rozprávať o svojom intímnom vzplanutí v pokročilom veku.

Hovory s TGMPrelomenie tabu

Prezidenta Masaryka stvárnil slovenský herec Martin Huba. Nie je to jeho prvý Masaryk. Zahral si ho už v seriáli České storočie režiséra Roberta Sedláčka. Cítil nejaké rozdiely medzi postavami vo filme a v seriáli? Martin Huba: „Nevnímal som postavy ako rozdielnych ľudí. Každý scenár mal inú ambíciu, chcel inak predstaviť TGM. V seriáli sme sa pohybovali na politickej rovine a predovšetkým riešili vznik republiky. Vo filme som dostal obrovský priestor, scenár bol aj o utajovaných a tabuizovaných stránkach, bolo potrebné sa vcítiť do Masaryka ako síce pevného, no zraniteľného, citlivého, občas nespokojného človeka. Ako herec som sa cítil oveľa osobnejšie než v seriáli. Na úlohu som sa pripravoval naozaj tvrdo a doslova ,hlboko´.“Hovory s TGM

Láska nie je hriech

Prezident Masaryk bol na seba veľmi tvrdý a rovnako náročný bol aj na svoje okolie. Film však ukazuje aj jeho úplne inú stránku. „Pre herca je požehnaním, keď dostane takúto úlohu,“ hovorí herec. „Hrať veľkú postavu dejín, ktorá je plná rozporov, je vždy skvelá príležitosť. Pri totálnej citlivosti bol schopný totálnej tvrdosti – tento rozpor sa prelínal celým jeho životom. Preto je zbytočné tesať ho z mramoru alebo zalievať do bronzu. Bol taký silný, že mu absolútne neublíži, ba naopak, poľudští ho, keď nezatajíme veci, čo sú roky tabuizované. Kým bol ženatý a žila jeho manželka, bol k téme lásky asketický, o fyzickej láske bol presvedčený, že na svetlo sveta nepatrí… Po jej smrti akoby sa lepšie porozhliadol okolo seba a zistil, že aj fyzická láska je krásna a netreba ju pokladať za hriech. Dúfam, že týmto poodhalením nenaháňame vo filme žiaden bulvár, ale naopak, ukazujeme, cez aké masívne vrstvy smútku dospel k radosti z lásky. To, že mal so vzťah s mladšou spisovateľkou Oldrou Sedlmayerovou, zasa svedčí o tom, že život skutočne prináša všeličo. Deti nevnímali s nadšením, keď sa objavila o 30 až 40 rokov mladšia žena. Práve v tom, že sa prezident neglorifikuje, vidím veľkú silu filmu.“Hovory s TGMHovory s TGM Neľahké stretnutie s hlavou štátu zažíva aj spisovateľ Karel Čapek, predstaviteľ podstatne mladšej generácie, ktorého si zahral Jan Budař. Kvôli úlohe sa napríklad naučil písať pravou rukou a navštívil množstvo miest, kde sa za života ocitol spisovateľ. Komorný film stojí na hereckom umení oboch hlavných postáv, no zahanbiť sa nenechali ani Lucia Siposová či Roman Luknár, hoci dostali len malý priestor. Vyniká aj kamera Jana Malířa, ktorý stavil na prirodzenosť a vizuálna stránka filmu pôsobí ako staré kolorované fotografie. Film Hovory s TGM – tento minimalistický, jemne štylizovaný filmový kúsok s prvkami divadla – nenásilne, priam „vychádzkovým tempom“ prevedie diváka myšlienkovým svetom prvého česko-slovenského prezidenta. A rozhodne stojí za to.

Text: Bea Vrzgulová, foto: Bontonfilm