Jedinečné múzeum s tenisovými skvostami

238
Múzeum
Pohľad do hlavnej časti expozície. Slogan múzea znie: Toto neuvidíte ani v Londýne, ani v Paríži.

V unikátnom múzeu, jedinom svojho druhu v strednej a východnej Európe, možno obdivovať stovky drevených tenisových rakiet. Najstaršia je z roku 1885. A nielen to!

Slovensko je v tenisovom športe úspešné, desaťročia môžeme byť hrdí na našich tenistov, ktorí sa veľkými písmenami zapísali a zapisujú do celosvetovej histórie tohto športu. Expozícia súkromného Tenisového múzea v Bratislave sa začína slovenskou sieňou slávy s exponátmi bývalých, ako aj súčasných slovenských tenistov.

Múzeum
Sieň slávy slovenských tenistov

Mečíř hral najradšej s drevom

Múzeum
Olympijský víťaz M. Mečíř a jeho legendárna tenisová raketa

Upúta najmä nadrozmerná kópia rakety Miloša Mečířa, olympijského víťaza zo Soulu z roku 1988. Pri slávnostnom otvorení v júni 2016 náš skvelý hráč aj daviscupový kapitán povedal: „Som veľmi rád, že sa zriadilo aj takéto múzeum. Venoval som sem jednu z kolekcie rakiet, s ktorou som triumfoval na olympijských hrách. Vtedy už boli drevené rakety skôr raritou. Časť športovej kariéry som odohral aj s grafitovou raketou, ale to nebolo ono. Drevo je pre mňa živý materiál, s ktorým som bol spätý dlhé roky. Dajú sa z neho vytvoriť aj umelecké diela, a keď sa pozerám na stovky rakiet tu v múzeu povešaných po stene, niektoré z nich nimi aj naozaj sú. Nikde na svete som nevidel takú unikátnu a usporiadanú zbierku práve drevených rakiet, ktoré už, takpovediac, vychádzajú z módy.

Popri jeho rakete sú vystavené grafitové rakety s podpismi Dominiky Cibulkovej, Karola Kučeru, Daniely Hantuchovej či Mariána Vajdu, ktorý teraz píše príbeh svetovo úspešného trénera. Obdivované sú aj podpísané drevené rakety, ktoré patrili legende bieleho športu Švédovi Björnovi Borgovi či búrlivákovi z Rumunska Iliemu Nastasemu. Každá z rakiet má vlastný príbeh, niekedy veľmi úspešný, inokedy menej. Svoje by zaiste vedela porozprávať aj rozbitá raketa našej veľmi úspešnej hráčky Dominiky Cibulkovej, pri ktorej sa určite nezabudnite zastaviť.

Múzeum
Niektoré múzejné exponáty si „zahrali” vo filme Borg/McEnroe. Je to dramatický príbeh dvoch tenisových rivalov z wimbledonského finále v roku 1980.

Zápis v Guinessovej knihe rekordov

K obdivovaným kúskom patria aj tenisky, tričko a raketa od Karin Cílekovej-Habšudovej.Majiteľ múzea Igor Kucej je držiteľ zápisu v Guinnessovej knihe rekordov za najväčší počet drevených tenisových rakiet (1260). Približne v čase, keď sa stal držiteľom tohto svetového rekordu, vznikla aj myšlienka nenechať si pôžitok z veľkej zbierky len pre seba, ale podeliť sa aj s ďalšími fanúšikmi tohto športu. Momentálne počet rakiet, ktoré tvoria ťažisko exponátov múzea, už riadne vzrástol – na okolo 1500, do múzea sa však nezmestili všetky. Artefakty múzea tvoria aj historické exponáty tenisových loptičiek, dobových fotografií a plagátov, pressov, obalov a tenisových tašiek, literatúry, ale aj tenisových trofejí. Nechýbajú ani tenisky, napríklad tie od Kariny Habšudovej sú dokonca ešte zašpinené od antuky. Obdivovaným kúskom v múzeu je aj unikátny vypletací stroj a nezameniteľnú atmosféru múzea umocňuje zmenšená plocha tenisového dvorca.

Múzeum
K obdivovaným kúskom patria aj tenisky, tričko a raketa od Karin Cílekovej-Habšudovej.

Hoci ide o múzeum, kde by mala vládnuť predovšetkým história, v tomto je to trochu inak. V tej časti Tenisového múzea, ktorá je venovaná predovšetkým deťom, si malí návštevníci môžu interaktívne zahrať tenis a vyskúšať tenisové umenie v súboji s počítačom.

Múzeum
Malí návštevníci si môžu interaktívne zahrať tenis a vyskúšať tenisové umenie v súboji s počítačom.

Návšteva múzea

Múzeum sa nachádza na Gagarinovej ulici 10A v bratislavskej MČ Ružinov (Prievoz).

Je otvorené len na základe telefonickej (sms) objednávky na tel. číslo 0917 172 002 a po zakúpení vstupeniek na stránke www.tenisovemuzeum.sk. Oproti múzeu je možnosť parkovania pri nákupnom centre, priamo pred múzeom je zastávka MHD.

Text: Bea Vrzgulová, foto: archív Tenisového múzea