Nehnuteľnosti v zahraničí si na seba môžu zarobiť samé

331
Nehnuteľnosti
Najviac nehnuteľností si českí investori kupujú v Rakúsku. Dôvodom je ľahká dostupnosť a využitie apartmánov na prenájom po celý rok.

Nehnuteľnosti v zahraničí si kupuje čoraz viac Čechov, a to či už pre svoje vlastné využitie, alebo za účelom prenájmu. Obľúbené sú nehnuteľnosti v prímorských oblastiach ako aj apartmány na úpätí hôr, kde je turistická sezóna v podstate celoročná.

Mnoho ľudí sa pre nehnuteľnosť rozhodne práve kvôli výhodnému umiestneniu v turistických oblastiach, na jej prenájme je totiž možné zarobiť zaujímavé sumy.

O investície do zahraničných nehnuteľností je záujem

Situácia na českom trhu s nehnuteľnosťami nie je v súčasnom období pre investície úplne priaznivá – ceny nehnuteľností v Čechách stále rastú, podľa údajov spoločnosti Rellox vzrástli v Českej republike za prvý štvrťrok tohto roka o 12,8 %. Priemer rastu cien nehnuteľností v kontexte celej Európskej únie je pritom iba 4,8 %. Aj z tohto dôvodu sa čoraz častejšie dostávajú do hľadáčikov českých investorov zahraničné nehnuteľnosti.

Nehnuteľnosti
Prímorské lokality sú pre investície do nehnuteľností jednými z najobľúbenejších.

Štvrtina záujemcov hľadá nehnuteľnosť pre vlastné využitie a ešte viac, teda 65 %, ako kombináciu s prenájmom v období, keď dom či apartmán využívať nebudú. V porovnaní s rokom 2014 vzrástol podiel nehnuteľností v kombinácii vlastné využitie/prenájom dokonca o 20 %. Obľúbené sú nehnuteľnosti so zabezpečeným kompletným servisom, vyhľadávané sú predovšetkým apartmány. Záujemcovia o kúpu nehnuteľnosti v zahraničí sa musia riadiť zákonmi a daňovým systémom krajiny, v ktorej si nehnuteľnosť kupujú. Vstupom Českej republiky do Európskej únie sa nákup nehnuteľností v rámci členských krajín EÚ značne uľahčil. Pri nákupe nehnuteľností v zahraničí je však lepšie využiť poradenské služby odborníkov, ktorí sa investíciám do zahraničných nehnuteľností venujú.

Nehnuteľnosti
Čoraz viac Čechov si kupuje apartmány, domy alebo byty v zahraničí.

Chorvátsko, Taliansko a Španielsko: top prímorské oblasti

Z prímorských oblastí sú pre investorov zaujímavé predovšetkým krajiny južnej Európy: Chorvátsko, Taliansko a Španielsko. Dôvodom je dobrá dostupnosť týchto krajín, ceny nehnuteľností, ich ponuka a tiež turistická obľúbenosť. V Taliansku a Chorvátsku cena nehnuteľností medziročne dokonca klesla. Chorvátsko je dlhé roky obľúbenou stálicou pre investície v zahraničí a Španielsko sa po krátkej realitnej kríze opäť vracia na výslnie. Záujem o španielske destinácie ovplyvňuje aj fakt, že do španielskych miest boli posilnené priame lety z pražského letiska, a tak sa zjednodušila ich dostupnosť. Obľúbenou destináciou na nákup nehnuteľností je pre investorov aj americká Florida.

Nehnuteľnosti
Získať kľúč od nehnuteľnosti v zahraničí je snom mnohých ľudí a veľa z nich si začalo tento sen plniť.

Rakúsko lokalitou číslo jedna

Investične najobľúbenejšia lokalita sa však nenachádza pri mori, ale v horách. Nehnuteľnosti v Rakúsku sú u obyvateľov Českej republiky najžiadanejšie, záujem o ne má až 47 % tých, ktorí chcú nehnuteľnosť v zahraničí získať. Horský apartmán ocenia milovníci lyžovania, ale aj turisti, ktorí radi chodia do prírody. Možno ich využívať po celý rok, navyše sú dobre dostupné. Záujem o kúpu apartmánu, bytu alebo domu v Rakúsku vzrástol za posledné dva roky o tretinu.

Záujem klientov o zahraničné reality poukazuje nielen na výhodnosť takejto kúpy ako dobrej investície, ale aj na to, že ľudia si tak plnia svoje sny. Apartmán pri mori alebo v horách chcú využívať sami, čo je motiváciou väčšiny našich klientov. Významným faktorom nákupu je, samozrejme, aj výhodnosť takejto investície,“ hovorí Jan Rejcha, riaditeľ spoločnosti Rellox, ktorá je expertom na zahraničné investície.

Nehnuteľnosti
Väčšina investorov preferuje apartmány, ktoré majú zabezpečený kompletný servis.

Aký je český investor, ktorý má záujem o investície do nehnuteľností za našimi hranicami? V drvivej väčšine ide o podnikateľov vo veku 30 – 50 rokov a mnoho z nich kupuje nehnuteľnosť v hotovosti. Najzaujímavejšie sú pre nich nehnuteľnosti v cenovej relácii 251- až 500-tisíc eur. V tejto cenovej kategórii je aj najširšia ponuka nehnuteľností.

Text: Linda Vojancová, foto: Pixabay.com