Vytvorte si peknú záhradu

174
Exterior
Exotické materiály môžete nahradiť domácimi, napríklad drevom.

Mať pri dome aspoň trochu zelene je skvelé. Netreba k tomu ani veľa miesta. Aj menšia záhrada môže byť príjemnou oázou, reprezentatívnym a relaxačným priestorom. Ako sa o to postarať?

O pomoc môžete požiadať odborníkov, napríklad záhradných architektov a záhradníkov alebo sa do vybudovania záhrady pustite svojpomocne.

Záhradu si zrejme budete vytvárať na niekoľko nasledujúcich rokov, preto k tejto činnosti pristupujte dôsledne. Vyplatí sa všetko si dobre premyslieť, zvážiť, naplánovať a pripraviť si pred samotnou realizáciou kvalitný nákupný zoznam. Ideálne na premýšľanie a plánovanie sú napríklad zimné mesiace. K svojmu zámeru a jednotlivým nápadom sa počas zimných dní priebežne vracajte, dolaďujte a upravujte. Je to najlepšia cesta k úspešnej realizácii.

Exterior
V záhrade, ktorú využíva rodina s deťmi, sa uplatnia zaujímavé živé stavby z vŕbového prútia.

Čo všetko chceme v záhrade mať?

Odpovede na túto otázku sú veľmi dôležité. Ideálne je, ak sa prípravného posedenia zúčastnia tí členovia rodiny, ktorí budú záhradu bežne využívať. Každý by mal predniesť svoje predstavy, pritom je praktické si ich aj zaznamenávať na kus papiera. Nie všetko je ale reálne, vyplatí sa preto nechať si nápady prejsť hlavou, postupne vyselektovať a ponechať len tie najdôležitejšie.

Nekombinujte príliš veľa druhov, napríklad dlažobných materiálov, výsledok by nepôsobil dobre.

Už na začiatku si určte štýl, v akom by sa mala vaša záhrada niesť. Nezabudnite prihliadať na charakter danej lokality, bezprostredné okolie záhrady, a tiež štýl, v akom máte vybudovaný dom. Všetko je vhodné spolu zosúladiť. V rámci záhrady, najmä ak je menšia, sa neodporúča kombinovať viacero rôznych štýlov. Výsledkom by bola chaotická, rušivo pôsobiaca kompozícia. Na začiatku si určte aj to, či sa záhrada ponesie v duchu pravouhlých alebo zvlnených línií. Ak máte moderný dom a túžite po modernejšej záhrade, rozhodnite sa pre prvú voľbu. Ak, naopak, zakladáte tradičnú záhradu na vidieku, vhodnejšia bude druhá možnosť. Ani v tomto prípade sa neodporúča spájať prvú a druhú možnosť v rámci jednej záhrady.

Exterior
Súčasťou relaxačnej časti záhrady môže byť tôňa s jazierkom.

Prvý plán

Či už zakladáte novú záhradu alebo renovujete staršiu, vždy je potrebné všetko si dôkladne naplánovať. Nemusíte to zvládnuť za jeden zimný podvečer, rozložte si to pokojne na dlhšie obdobie. Vezmite si papier a ceruzku a nakreslite si súčasnú podobu svojho pozemku s obrysmi domu a ďalších stavieb na pozemku, zakreslite si oplotenie a inžinierske siete. Nie je podstatné, ako bude vaša kresba vyzerať, dôležité je, aby ste vedeli identifikovať všetko to, čo na danom mieste máte. Do nákresu si, ideálne inou farbou, zakreslite to, čo by ste v novej záhrade chceli mať. Môže ísť o terasu, pergolu, bazén alebo jazierko, záhradný domček, odpočívadlo, exteriérový kuchynský kútik, trávniky, chodníky, kvetinové záhony, živé ploty, úžitkové hriadky… Skrátka to, pre čo sa definitívne rozhodnete. Nezabúdajte na veľkosť svojej záhrady, tá by mala byť vždy smerodajná. Mať všetko sa určite nedá. Naplánujte si aj osvetlenie harmonizujúce so zvoleným štýlom.

Exterior
Moderná záhrada žiada pravouhlé línie a menej rastlinných druhov.

Pri svojpomocnom navrhovaní záhrady zohľadnite aj svoje finančné a časové možnosti. O všetko rastúce v záhrade sa totiž treba starať. Niečo vyžaduje viac pozornosti, iné menej, ale bezúdržbová zeleň či záhrada neexistuje.

Ak sa na pozemku budúcej záhrady nachádzajú staré stromy, zvážte, či niektoré neponecháte. Zbavte sa len poškodených, chorých alebo ohrozujúcich drevín. Zdravé a statné stromy si ponechajte, resp. aspoň niektoré, v návrhu už s nimi počítajte. Vytvoria prirodzenú kostru záhrady a vy nebudete musieť čakať celé roky na to, kým novo vysadené stromy vyrastú a poskytnú prvý tieň. Niekedy staršie stromy celkom dobre zapadnú do konceptu novej záhrady.

Exterior
Úžitkové rastliny a bylinky môžete pestovať aj v štýlových vyvýšených záhonoch.

Vyšperkovaná záhrada do detailu

Keď už budete mať v pláne definitívne rozmiestnené všetky stavby a stavebné prvky, môžete začať s výberom a rozmiestňovaním rastlín. Dôležité je poznať, aké svetelné pomery sú na mieste vašej budúcej záhrady a tiež to, aký tu prevláda typ pôdy. Podľa tohto vyberajte rastliny, určite nie podľa toho, čo sa vám páči alebo čo je najlacnejšie.

Ponuka rastlín v záhradníctvach je dnes veľmi pestrá, pre každé podmienky nájdete vhodné rastliny. Pri navrhovaní záhrady nezabudnite na živé ploty – krásne olemujú záhradu alebo rozdelia záhradný priestor na viaceré samostatné časti. V žiadnej záhrade, dokonca ani tej menšej, by nemal chýbať pekný strom, ak vám tento nezostane z pôvodného pozemku.

Exterior
Aj menšia záhrada môže pôsobiť útulne a nápadito.

V záhrade, ktorú bude intenzívne využívať celá rodina, by nemal okrem terasy či odpočívadla chýbať ani trávnik, hoci starostlivosť oň je časovo aj finančne náročnou činnosťou. Nezabudnite ani na aspoň menší kvetinový záhon, kde sústredíte ruže, pekné cibuľoviny, kvitnúce trvalky alebo tie s ozdobnými listami, aby v každej časti roka niečo pútalo pozornosť. Vyhraďte mu slnečné miesto. Príjemnou súčasťou záhradného priestoru sú aj na jar alebo v lete kvitnúce kríky a tiež vždyzelené listnáče a ihličnany, ktoré vyniknú hlavne počas zimy. Určite pre ne nájdete miesto.

Lokálne zdroje

Ideálne je vyberať nenáročné a nie veľmi drahé rastliny, skôr lokálne ako exotické. Podobne je to aj s výberom materiálov. Nekombinujte príliš veľa druhov, napríklad dlažobných materiálov, výsledok by nepôsobil dobre. Snažte sa chodníky výberom materiálu a štýlom pripodobniť terase a oploteniu. Ak vytvárate modernú záhradu, neobávajte sa ani extravagantnejších riešení, nových materiálov, dokonca ani dominantnej výraznejšej farebnosti. Je to trendové!

Exterior
Trendom sú výsadby rozbujnenejšieho charakteru.

Pri rastlinách voľte riešenie: menej rastlinných druhov a väčší počet kusov z každého. Docielite tým harmonický ráz novej kompozície. To, čo raz niekde vysadíte, zopakujte aj na inom mieste v záhrade. Vytvorte si popri navrhovaní zoznam rastlín, ktorým budú vyhovovať podmienky vašej záhrady a ktoré sa vám, samozrejme, páčia. S týmto zoznamom sa na jar môžete vybrať na nákupy do záhradníctiev.

K záhrade patria aj vkusné dekorácie, napríklad plastiky. Stačí jedna-dve, ktoré zapadajú do daného štýlu a určitým spôsobom sú originálne a nie bežné. Vyhnite sa výberu tuctových a nevkusných záhradných plastík a dekoračných predmetov.

Exterior
Nechajte sa inšpirovať nevšednými riešeniami a tvarmi, napríklad prvkami v tvare kruhu.

Text a foto: Daniel Košťál