Daniela Abelovská: „Nepotrebujem svojím vzhľadom ľuďom vyrážať dych.“

735
AD-STYLE

„Keď som začala šiť a navrhovať, netušila som, že sa toto krásne hoby napokon stane mojím povolaním. Som vďačná, že osud to takto zariadil a moja záľuba sa mi stala životom,“ vyznala sa Daniela Abelovská, ktorá sa v módnej branži pohybuje už viac ako dve desaťročia.

Pod značkou AD-STYLE prináša moderným, nezávislým a náročným ženám nadčasovosť a eleganciu a usiluje sa ich zbaviť zabehnutých, no často veľmi zväzujúcich konvencií.

AD-STYLEJe móda „len“ oblečenie, alebo ide skôr o celkové vyžarovanie človeka? Konkrétne: často sa stáva, že ak si dve dámy oblečú to isté, jedna zaujme a druhá „prepadne“. Čím to je?

Módu a oblečenie vnímam ako odraz doby a životného štýlu, ale za jej veľmi dôležitú súčasť pokladám aj osobnosť človeka. Keď radím ženám, vždy sa na ne pozerám – keďže ich nepoznám osobne – ako na nepopísaný papier a usilujem sa klásť akcent na to, čo ma na nich ako nezainteresovaného pozorovateľa zaujme, snažím sa, aby vynikli ich priority. Druhou stránkou je, či sa konkrétna žena vie s mojou vidinou zosobniť a prijme ju. Myslím si, že základ krásy je udržiavaná a inteligentná osobnosť a tú treba nechať vyniknúť.

Dochádza v takých prípadoch aj ku kompromisu? Počúvate svoje zákazníčky?

AD-STYLEToto je aj obchod, občas (i keď nerada) musím ustúpiť. Často sa mi však stane, že mi zákazníčka spätne poďakuje, ako som ju nastylovala.

Zrelé ženy so životnými skúsenosťami akoby v istom veku začínali módu vnímať možno až ako márnivosť. Počúvame reakcie typu, že sú dôležitejšie veci ako móda. Čo na to ako módna dizajnérka a tvorkyňa módy hovoríte?

Žiaľ, nielen zrelé ženy majú takýto názor. Práca s peknými vecami ma veľa naučila a myslím si, že Slovensko je ešte stále plné predsudkov a žien, ktorým chýba sebavedomie a odvaha trocha sa odpútať od zabehnutých pravidiel.

Vo viacerých rozhovoroch ste sa vyjadrili, že móda by mala byť vlastne prirodzenou súčasťou života, nemali by sme ju vnímať ako niečo výnimočné. Čo by mohli práve módni dizajnéri urobiť, aby sme sa naučili pekne a vkusne obliekať, aby sme sa cítili dobre a zároveň aj trochu výnimočne?

Móda, vkus, estetika či dizajn sú imaginárne pojmy, ktoré nám spríjemňujú život rovnako ako hudba, literatúra a podobne. Človek má dnes vlastne neobmedzené možnosti, prečo by sme si teda reálny život nespríjemnili takou maličkosťou, ako je estetika – a tiež svojmu okoliu? Veď pekná upravená žena je aj v pracovnom a súkromnom živote úspešnejšia.

AD-STYLENeodpustím si takúto otázku: niekedy sa na módnych mólach prezentujú modely, aké by si (podľa mňa) nedala v bežnom živote na sebe ani ich navrhovateľka. Chápem, že treba zaujať, vyvolať pozornosť, možno aj šokovať. Prečo sú často nositeľné a vkusné veci na okraji záujmu dizajnérov?

Móda na mólach, to je kus výtvarného a remeselného umenia, preto sa tam prezentujú tie, takpovediac, nereálne kreácie. Je to jednoducho umenie. Každý návrhár či dizajnér tam chce odprezentovať svoju fantáziu. Ostatné je potom remeslo, konfekcia, výroba – či už viac alebo menej sériová.

Váš príspevok k móde má však veľmi zaujímavý akcent – podčiarkujete dôležitosť osobnosti, vyžarovania, staviate na variabilnosť a univerzálnosť. Nie je ťažké sa takto presadiť v módnej komunite, kde hrajú prím skôr spomínaný šok a extravagancia?

Nemyslím si, že reálna žena potrebuje svojím vzhľadom práve šokovať. Naopak, pod značkou AD-STYLE ženám roky vytvárame šatník, ktorý je variabilný a ktorý ich nikdy nesklame. Často stačí, ak ho obohatia o niekoľko zaujímavých noviniek, a ak sa im rokmi výrazne nezmení postava, zakaždým si môžu vytvoriť nejaký zaujímavý outfit.

Mnohí si módu predstavia ako plnú skriňu či skôr šatníky s rôznymi zvrškami, a keď sa ráno pred ne postavia, zaznie známa veta: Veď si nemám čo obliecť! Ako dosiahnuť, aby som bola jedinečná, páčila sa sama sebe aj iným, a zároveň nebojovala s množstvom šiat, ktoré sú vlastne nepoužiteľné?

Daniela Abelovská
Daniela Abelovská

Hlavné je, aby žena bola sama sebou, nechcela byť niečím, čím nie je. Naozaj ťažko z osoby, ktorá meria 150 cm, vyrobíme 180 cm vysokú „nohaňu“. Dôležité je dokázať sa zmieriť s tým, čo nám príroda dala do vienka. Uvedomiť si, že ani vek, ani fyzické proporcie jednoducho nedokážeme zmeniť. Samozrejme, dá sa schudnúť, cvičiť a podobne, no ak som raz nízka, s tým, ako som už povedala, sa veľa narobiť nedá. Ale: ak sa nám podarí udržať si mladú myseľ, potom sa celý život môžeme tešiť aj z aktuálnych módnych trendov. Každý vek môže do módy priniesť niečo nové – v mladosti je to hravosť, farebnosť, vekom sa pridávajú skôr elegancia a minimalizmus. Som presvedčená, že móda vek nepozná, móda, to je život.

Aké outfity najradšej navrhujete a čo najradšej nosíte vy? Nosíte kúsky z AD-STYLE?

Na denné nosenie mám rada športovú eleganciu, jednoduché veci, vrstvenú módu bez prílišných ozdôb. Pre mňa sú dôležité materiál a kvalitný strih. Nepotrebujem svojím vzhľadom ľudom vyrážať dych. Stačí mi, že viem, že som zaujímavo oblečená a pohľady okolia vám už povedia, že to je fajn… A do spoločnosti? Určite malé alebo veľké čierne, ale jednoduché. V jednoduchosti je krása, v tej sa neutopí osobnosť a čaro človeka, vynikne postava, strih, materiál.

Moje krédo je, že menej je vždy viac. Treba si zachovať štýl, to je to najdôležitejšie. A nezabudnúť, že celkový dojem, to nie sú len prezdobené šaty. To sú aj doplnky, mejkap, vlasy, topánky, ruky… Šaty sú už len tou poslednou čerešničkou.

Vizáž: Renáta Lenčéšová – LeRen

www.ad-style.eu, fb: ad-style

Text: Bea Vrzgulová, foto: Petra Bernardi Števčíková