Ohrejte sa vo vírivke: netradičné vírivé vane do interiéru aj exteriéru

778
Vírivka

V mrazivých zimných mesiacoch sa veľmi radi zahrejeme. Jedným z najpríjemnejších spôsobov, ako telo prehriať a zároveň uvoľniť svaly, je relax vo vírivej vani. Vírivá vaňa môže byť súčasťou interiérov, obzvlášť v zime má však svoje čaro vírivka umiestnená vonku.

Toto riešenie umožňuje ponoriť telo do horúcej vody, zapnúť masážne dýzy a užívať si teplo priamo uprostred snehových vločiek. Ak navyše wellness kútik, napríklad v záhrade, obohatíte aj o saunu, nemôžu vás mrazy zaskočiť a možno sa na ne budete dokonca tešiť.

Blahodarné účinky

Vírivý kúpeľ v teplej vode blahodarne ovplyvňuje našu fyzickú aj psychickú stránku. Prúdy vody uvoľnia a zohrejú stuhnuté svaly, prekrvia pokožku a krátky odpočinok nás zbaví stresu. Vírivka pred spaním zabezpečí pokojnejší spánok, preto sa odporúča najmä v podvečerných hodinách.

Vírivka
Ponoriť sa do horúcej bublajúcej vody uprostred snehových závejov a užiť si trebárs východ slnka môže byť jedným z najromantickejších zážitkov.

Harmónia v štýle Yin Yang

Vírivky sú navrhované na základe individuálnych želaní klientov, preto si výrobcovia vedia poradiť aj s menším priestorom. Vírivú vaňu môže mať doma takmer každý. Obľúbená je dvojitá vírivá vaňa, v ktorej si užijete romantický relax so svojím partnerom. Napríklad vírivá vaňa s názvom Yin Yang je priamo určená na odpočinok pre dvojicu. Tvar je inšpirovaný tradičným čínskym symbolom, ktorý vyjadruje rovnováhu síl a tiež harmóniu, a práve na harmonizáciu tela a ducha vírivky slúžia. Vírivka v interiéri môže byť súčasťou kúpeľne, spálne, haly, terasy, balkóna… Fantázii sa medze nekladú.

Vírivka
Spojenie dvoch živlov, ohňa a vody, je obľúbeným dizajnérskym riešením.

Z mrazu do horského kúpeľa

Vírivka
Vírivá vaňa českej rodinnej firmy USSPA získala prestížne dizajnérske ocenenie. Tento outdoorový variant je určený na relax až šiestich ľudí.

Zohriať premrznuté telo po lyžovačke, snoubordingu alebo vystrájaní na snehu je skvelým zakončením dňa stráveného na horách. Ak môžete skočiť do vírivky rovno zo snehového záveja alebo mrazivej terasy, je to iba plus. Vonkajšie vírivky bývajú súčasťou ľadových hotelov a ponoriť sa do bublajúcej vody môžete trebárs aj uprostred snehového iglu. Horské rezorty sú vírivkami vybavené často, zaobstarať si však môžete aj svoju vlastnú hrejivú oázu, v ktorej sa zahrejete uprostred zimných mesiacov, napríklad v záhrade. Relax bude spríjemnený pobytom na čerstvom vzduchu a výhľadmi do prírody. Obľúbeným materiálom na obloženie vonkajšej vírivky je drevo alebo kameň. Pri ich navrhovaní sa často pracuje aj s využitím rastlín, ktoré sú okolo vírivej vane. Dizajnéri tiež radi spájajú dva živly: oheň a vodu. Otvorený oheň alebo krb pred vírivkou a bublajúca voda v nej rozširujú zážitkovú dimenziu.

Miesto dokonalého relaxu a odpočinku

Vírivé vane môžu byť vybavené aj výsuvným televízorom alebo reproduktormi. Na takzvanú chromoterapiu slúži rôznofarebné podsvietenie a prelínanie farieb, ktoré má prispieť k relaxu mysli. Ďalšou výbavou sú napríklad stolčeky na občerstvenie alebo vešiaky na odkladanie oblečenia. Romantický kúpeľ si môžete spríjemniť aj vôňami, ktoré sú určené špeciálne do vírivých vaní.

Vírivka
Užiť si horský vírivý kúpeľ uprostred snehového iglu je možné v niektorých ľadových hoteloch.

Svetové ocenenie pre českú vírivku

Vírivka
Vonkajšie vírivky sú často aj v záhradách, v tomto prípade je súčasťou relaxačného zákutia okrem vírivky aj krb.

Ak si chcete zaobstarať najlepšiu vírivku, ktorá je dokonalá dizajnovým i technickým riešením, nemusíte ju hľadať ďaleko. Česká vírivka LyraiN od rodinnej firmy USSPA získala v tomto roku prestížne svetové ocenenie Good Design v americkom Chicagu v kategórii Bath a nie je to prvé ocenenie, ktorým sa vírivka pýši – získala tiež Red Dot Design Awards. Autormi tejto víťaznej vírivky sú MgA. Filip Streit a akademický sochár Petr Slanina. Petr Slanina stojí aj na čele dizajnérskej štúdiovej dielne. Ocenená vírivka je určená pre dve osoby a je vybavená špeciálnymi ležadlami iNwave, ktoré umožňujú fixovanie masážnej pozície pomocou nôh. Tvar ležadla je navrhnutý tak, aby bol pohodlný pre ľudí rôznej výšky. V týchto vírivkách je všetko prispôsobené dokonalému zážitku z hydroterapie.

Text: Linda Vojancová, foto: USSPA, Pinterest.com, flickr.com