Ako prežiť zimu pohodovo a fit s aplikáciami

290
Advance aplikácie

Zima môže byť ideálnym obdobím na trávenie času v prírode alebo doma pri krbe a teplom čaji pod dekou.

No pre mnohých sa môže stať práve obdobím vhodným na zmenu životného štýlu. Na zimu sa teší množstvo ľudí, ktorí sa nevedia dočkať prvého snehu, aby naskočili na lyže a vyrazili na svah obľúbenej zjazdovky. Turisti sú na tom podobne, nakoľko prechádzka zasneženou krajinou má svoje čaro a vášmu telu taktiež prospeje troška čerstvého vzduchu. Okrem toho sa nám nevyhnú ani dlhé zimné večery, ktoré nemusíte prioritne stráviť sledovaním televízie. Preto ponúkame niekoľko zaujímavých aplikácií, čo sú úzko späté so zimným obdobím a rovnako aplikácie, ktoré vám pomôžu tráviť čas nielen vonku, ale prežiť zimu podľa vlastných predstáv so zameraním na zmenu životného štýlu.

Mapy czMapy.cz

Turistická, ale aj klasická mapa s množstvom funkcií pre turistov a výletníkov v každom ročnom období. Aj keď má aplikácia príponu „.cz“, nájdete v nej všetko potrebné pre turistiku a výlety po Slovensku. Mapa môže mať rôzne zobrazenia – turistická, zimná alebo letecká. Každé zobrazenie ponúka svoje benefity, záleží od toho, aký typ turistu ste. Páči sa nám možnosť zaznamenávania prejdenej trasy priamo na mape.

Vysoké TatryVysoké Tatry

Už názov napovedá, že ide o aplikáciu, ktorá je určená výhradne pre región Vysoké Tatry. Ponúkne množstvo informácií, ktoré sa dajú dobre využiť: podrobný prehľad o možnostiach výletov s rôznymi podkategóriami, informácie o lyžiarskych strediskách alebo o voľnočasových aktivitách. Nechýba ani mapa s rôznymi podobami zobrazenia, ktoré vyhovejú výletníkovi, turistovi, ale aj aktívnemu lyžiarovi.

On the snowOnTheSnow

Aktívny lyžiar alebo snoubordista musí mať pod palcom všetky snehové správy a informácie o obľúbených lokalitách. Aplikácia OnTheSnow ponúka prehľad o slovenských, ale aj svetových zimných strediskách, kde nechýbajú snehové správy, správy o vývoji počasia, správy o dostupnosti vlekov/zjazdoviek alebo rôzne fotografie, ktoré pridávajú používatelia aplikácie.

Horská záchranná službaHzs

Veríme, že túto aplikáciu nebudete nikdy potrebovať, ale viete ako sa hovorí: Pripravenému šťastie praje! Oficiálna aplikácia slovenskej horskej záchrannej služby je veľmi jednoduchá, čo je veľkou výhodou. Po jej otvorení ihneď viete, čo v prípade núdze stlačiť. Najprv však odporúčame zadať niekoľko osobných informácií, ktoré v prípade núdze záchranárom výrazne pomôžu.

JourneyTrávte čas v zime pohodovo

Táto aplikácia je vynikajúca v tom, že umožní zaznamenať, ako sa cítite, kde ste boli, čo ste urobili alebo dokázali. Také vaše motivácie, ktoré majú významnú hodnotu najmä pre vás. Každý deň si zaznamenajte svoje aktivity, čo ste spravili, čo vás potešilo, ako sa máte alebo na čo ste hrdí. Postupne získate presný diár aj s prehľadom miest, kde ste si poznámky alebo fotografie pridali. Súčasťou bude aj informácia o počasí. Možno prídete na to, že počasie na vás nemá reálny vplyv…

ClearFocus: Productivity TimerClear focus

Hovoríte si, že nemáte na relax a na seba čas? Niekedy sa stačí – ako sa hovorí – zaťať a dokončiť veci skôr. S touto aplikáciou zameranou na sústredenie by ste mohli získať viac času. Má jednoduchý časovač, ktorý si nastavíte podľa seba a vtedy nebude robiť nič iné, iba to, čo ste v daný moment chceli. Vybaviť čo najviac emailov? Napísať si osnovu prezentácie alebo začať plánovať projekt? Definujte si čas, kedy sa danej úlohe budete venovať a s touto aplikáciou to dokážete.

WriteadayWriteaday – Journal & Timeline

Nádherná aplikácia pre vaše motivačné myšlienky. Nemusíte byť spisovateľ na to, aby ste našli tie správne slová, za čo ste vďačný alebo prečo ste šťastný. Writeaday slúži na zapisovanie si poznámok každý deň a čím viac napíšete, tým krajšiu farebnú mozaiku si vytvoríte. Každá poznámka má inú farbu a na základe nich potom v kalendárnom zobrazení odhadnete, koľko ste už dnes napísali. Čierne myšlienky nechajte plávať, presne tak ako sa zjavili. Tu si zapisujte všetko pozitívne a to, čo je pre vás dôležité.

V zdravom tele zdravý duchRuntasty

Všeobecne panuje mýtus, že ak chcete schudnúť, musíte obmedziť príjem jedla. Ani veľmi nie. Len treba urobiť nejaké obmeny. Máte chuť na palacinky? Žiadny problém, tu sa naučíte, čo všetko potrebujete na to, aby to boli chutné a zároveň zdravé palacinky. Prísada sem, prísada tam a máte inú variáciu. Nebudete ich však musieť hodinu páliť behom do kopca na bežiacom páse. Recepty, kategórie, presný rozpis surovín a názorné videá na prípravu jedla – to všetko je Runtasty.

Abs workoutAbs Workout

Pevné brucho nielenže dobre vyzerá, ale bude mať aj pozitívne účinky na správne držanie vášho tela. Táto aplikácia sa naň zameriava, a to prostredníctvom viacerých spôsobov cvičenia. Aplikácia hovorí o 28 dňoch cvičenia denne po sedem minút. Pre zaneprázdnených ideálne s možnosťou cvičenia napríklad doma. Odporúčame využívať tréningové plány opakovane.

Kalorické tabuľkyKalorické tabuľky

Sledovanie denného príjmu potravín patrí medzi základ. Nielen, keď chcete schudnúť, ale aj keď potrebujete pribrať. Aplikácia umožňuje pohodlný záznam potravín, ktoré ste zjedli. Máte tu raňajky, desiatu, obed, olovrant, večeru a aj druhú večeru. Presne si budete vedieť sledovať, aký typ jedla ste jedli. Potravín je tu naozaj veľa a na rozširovaní databázy sa podieľajú aj používatelia.

Step counterStep Counter

Ďalšia z krásne vyzerajúcich aplikácií na športovanie. Pridávame ju sem aj preto, lebo vieme, že zmena nie je ľahká. Môžeme vám sem pridať množstvo prepracovaných aplikácií na cvičenie, no treba začať. Možno s malými krokmi. A to doslova. Počítanie krokov, dlhšie prechádzky alebo len zvolíte jedáleň, ktorá je od vašej práce ďalej, pôjdete po schodoch, prípadne sa večer len tak prejdete. Na toto všetko je určená táto aplikácia. Počíta kroky, vypočítava na základe vašich údajov spotrebované kalórie, zobrazuje čas chôdze ako aj celkový čas.

HabitHubHabithub

Aplikácie na zapisovanie úloh sú fajn, ale nie sú príliš vhodné na zapisovanie cieľov, ktoré chceme dosiahnuť. Toto je super appka na to, aby ste si stanovili ciele a každý deň si len značili, či ich plníte. To znamená, že úloha ako taká bude vždy viditeľná. To tzv. „to-do“ aplikácie a zoznamy úloh neplnia, pretože hotové úlohy miznú zo zoznamu. Chcete každý deň cvičiť, naučiť sa pár slovíčok z cudzieho jazyka, čítať knihy? Poznačte si to sem a verte, že budete chcieť udržať reťaz každodenného pracovania na sebe bez prestávok.

RementeRemente – Self Improvement

Táto aplikácia nás dostala. Je to presne to, čo potrebujeme, keď chceme v niečom napredovať. Zároveň sa sústredí aj na vaše pocity, ako sa hodnotíte na stupnici od 1 do 10 pre rôzne oblasti – vzťahy, rodina, zdravie, peniaze atď. Na základe toho dostanete odporúčania. Napríklad ak sa chcete dostať do lepšej formy, aplikácia vám „predpíše“ spraviť aspoň 10 000 krokov denne, pitie mlieka, návštevu fitness centra atď…

Text: Michal Reiter, Miroslav Illéš, foto: archív, Samphotostock