Čo nás čaká a neminie…

192
Novinky

Stojíme na začiatku roka 2019, v ktorom urobí automobilový svet množstvo krokov smerom vpred.

Na jeho prahu pripomíname zopár udalostí, ktoré prinesú nasledujúce mesiace. Vybrali sme iba niekoľko faktov, ktoré sa budú nerozlučne spájať so slovami inovácie a novinky, či najnovšie s pojmami ekológia a elektromobilita.

Centrá predstavenia noviniek

Prvým autosalónom bude ten americký, v Detroite. Tento rok sa bude konať v zimnom termíne (14. až 27. januára 2019) posledný krát, v roku 2020 už bude presunutý na jún. Najväčším lákadlom z mimoamerických noviniek by na ňom mala byť sériová podoba piatej generácie športového automobilu Toyota Supra. Po neúčasti viacerých automobiliek v Paríži uvidíme, ako sa producenti postavia k ženevskému autosalónu (5. až 17. marca 2019). No a ďalšie významné defilé noviniek bude po lete vo Frankfurte nad Mohanom (12. až 22. septembra 2019).

Toyota
Sériová Toyota Supra sa odhalí v Detroite

Finalisti Auta roka 2019

Na ženevskej pôde bude tradične vyhlásený víťaz ankety, keď z pôvodne 38 nominovaných vozidiel vybrala odborná porota finálovú sedmičku. Uvádzame ju v abecednom poradí: Alpine A110, Citroën C5 Aircross, Ford Focus, Jaguar I-Pace, Kia Ceed, Mercedes-Benz triedy A a Peugeot 508. Kto bude víťazom, to sa dá v tomto momente iba tipovať. Verdikt sa dozvieme na začiatku marca.

Ford
Jeden z ašpirantov na titul: Ford Focus

Úspešný segment

Dlhotrvajúci rastúci trend záujmu o vozidlá typu SUV či crossovery potvrdil aj uplynulý rok a tento rok by sa mal odbyt v tomto segmente opäť posilniť. Do uvedených vôd sa pustili aj producenti, ktorí športovo-úžitkové automobily kedysi neponúkali. Medzi novinkami v segmente crossoverov by sa mal vo štvrtom štvrťroku tohto roka objaviť model Aston Martin DBX.

Aston Martin
Prvý crossover z dielne Aston Martin

Elektromobily

Viaceré automobilky pokladajú pri nasadení elektromobilov za prelomový rok 2020, teda tento rok by sa mal odohrávať v duchu ďalšej prípravy technológií a produktov. Samozrejme, nástup tejto techniky sa bude týkať dlhšieho obdobia, viacerí odborníci predpovedajú masové nasadenie elektromobilov v rokoch 2025 až 2030. Určite bude zaujímavé sledovať tento vývoj. Tohto roku príde napríklad z dielne Volkswagenu elektromobil Neo, Audi uvedie e-tron Sportback, Škoda Auto zas e-Citigo.

Audi
Audi e-tron Sportback v podobe štúdie

Výročia automobiliek

Tohto roku uplynie 120 rokov od zrodu prvého vozidla Opel. Bohatú históriu a významné jubileum si nemecká značka pripomenie taktiež špeciálnou edíciou označenou číslicou 120. Automobilka Opel doteraz celkovo vyrobila viac ako 70 miliónov vozidiel. Medzi jubilantov taktiež patrí „storočnicu“ oslavujúce Bentley. Už v minulom roku prinieslo zo špeciálnej stokusovej edície prvý automobil Mulsanne W.O. (iniciálky Waltera Owena Bentleyho).

Bentley
Bentley Mulsanne W.O.

Mladoboleslavské prírastky

Medzi množstvom noviniek sa v prvom polroku objaví kompaktná Škoda Scala, svetovú premiéru absolvovala 6. decembra 2018 v Tel Avive (Izrael). Úlohu pohonných jednotiek na začiatku prevezme pätica agregátov (od 66 kW/90 k do 110 kW/150 k). Fanúšikovia mladoboleslavskej automobilky sa potešia aj z príchodu novej Octavie.

Škoda Scala
Škoda Scala

Predaj automobilov

Celosvetový predaj vozidiel by sa mal tohto roku dostať cez hranicu 100 miliónov. Predpokladá sa však, že sa tempo rastu novo registrovaných vozidiel spomalí. Na celom svete jazdí v súčasnosti asi 1,3 miliardy automobilov, najväčší dopyt po automobiloch sa predpokladá v Číne a Indii. K nárastu predaja majú významne prispieť technologicky a ekologicky vyspelé automobily.

Text: Peter Stano, foto: archív značiek