Kanárske ostrovy Tenerife

310
Tenerife
Dedinka na pobreží

Tieto ostrovy, ležiace západne od Maroka a pripadajúce Španielsku, sú dlhodobo jednou z najobľúbenejších destinácií, ktoré pravidelne vyhľadávajú nielen domáci turisti, ale aj zahraniční. Sprvoti sa môže zdať, že tu toho veľa na zábavu nebude, no to neplatí ani zďaleka!

Odvtedy, ako som ich navštívil aj ja, tak som pevne rozhodnutý, že ak budem mať prežiť časť svojho života opäť v Európe, tak to bude práve na jednom z Kanárskych ostrovov. Od mojej návštevy tohto malebného kúska zeme v hlbinách Atlantiku už prešlo pár rokov, no ja si stále stojím za tým, že sa tam presťahujem.

Tenerife
Budova divadla v hlavnom meste

Drvivá väčšina tých, čo sa rozhodnú namieriť strelku svojho turistického kompasu práve na „Kanáre“, sa vyberie na hlavný ostrov Gran Canaria. Netvrdím, že tento ostrov je taký alebo onaký, každému sa predsa páči niečo iné. Pre mňa však skutočný raj začína o jednu zastávku loďou ďalej – Tenerife.

Tenerife je najviac zo všetkých siedmich Kanárskych ostrovov zaľudnený, no vôbec to nevidieť. Zrejme aj preto, lebo je zo všetkých najväčší. Tu som zažil lásku na prvý pohľad. Hlavné mesto ostrova Santa Cruz de Tenerife ma svojimi malými a pestrofarebnými ulicami celkom opantalo. V tieni vysedávajú dedkovia a babky, ktorí medzi sebou preberajú všetky témy sveta, kým sa slnko neponorí za horizont. Vtedy mesto ožije a všetci sa začnú stretávať pri stoloch, prehýbajúcich sa pod čerstvým jedlom a vínom.

Tenerife
Poludnajšia dedinka

S úžasom na tvári ich sledujem a snažím sa započúvať do jazyka, ktorý je pre mňa krásny, no zatiaľ mu nerozumiem. Možno na to stačí len pár pohárov ovocného vína a je po probléme.

Poberám sa však rýchlo preč. Neprišiel som sem absolvovať vínnu cestu. To by síce zrejme tiež nebolo na škodu, ale nechám si to na inokedy. Teraz som tu kvôli niečomu celkom inému. Práve na Tenerife sa nachádza strecha celého Španielska – v srdci národného parku Teide je aktívny vulkán Pico del Teide.

S jeho nadmorskou výškou 3718 m n. m. je tak nielen najvyššou horou Španielska, ale aj najvyšším bodom nad morským povrchom v celom Atlantiku! Jeho posledná erupcia bola zaznamenaná pred viac ako 100 rokmi, čert a vulkán však nikdy nespia…

Takmer až na samý vrchol sa dá pohodlne dostať lanovkou alebo pešo. Ten, kto sa chce dostať až na úplný vrchol vulkánu, si musí vybaviť špeciálne povolenie na vstup v meste La Orotava. Bez neho to nie je možné.

Tenerife
Cesta na vrchol vulkánu

Tenerife je jedno z mála miest, kde sa dá ráno vyvaľovať na pláži a poobede si postaviť snehuliaka. Vďačíme za to najmä spomínanému vulkánu, kde je dostatok bielej pokrývky po celý rok. Preto však treba mať na pamäti, že ak chce ísť niekto hore, na vrchol Teide, tak nech myslí na to, že tam nie je taká istá teplota ako dole na pláži.

Už ani neviem, koľko nespočetne veľakrát som sa smial na tých „turistoch“, ktorí si to do 3000-metrovej nadmorskej výšky namierili len v plážovom oblečení a hore ich triaslo od zimy tak, že nedokázali v ruke udržať telefón, aby si urobili fotku.

Na ostrove sa nachádza aj jedna z najväčších banánových plantáží krajiny, a preto je práve táto komodita veľmi rozšírená po celom Tenerife. Preto treba vyskúšať rôzne domáce jedlá, ktoré sú typické práve pre tento región. Určite to nikto neoľutuje.

Ostrov je okrem lodnej dopravy spojený s okolitým svetom aj letecky. Pre mňa má však jedinečné čaro plavba na mori/oceáne. Preto som síce obetoval nejakú tú hodinku v porovnaní s lietadlom, no vždy mám z toho radosť, keď sa môžem plaviť. Pripomína mi to aspoň trochu tie časy dávno minulé, keď naši predkovia objavovali práve na lodiach nový svet. Ja som síce nič nové nenašiel, ale aspoň som mal od spokojnosti „dušu na mieste“.

Tenerife
Na vrchole Pice del Teide

A kam sa vybrať z Tenerife ďalej? Západné ostrovy La Palma, El Hierro alebo La Gomera sú niečo ako raj na Zemi. Tam sa to oplatí takisto vidieť!

Text a foto: Aleš Tvrdý