Opel Grandland X: Radosť zo stretnutia

257
Opel Grandland X

Po cestách sa pohybuje viacero dobre vyzerajúcich automobilov SUV, jedným z nich, ktoré radi stretnete, je Opel Grandland X.

Vozidlo z rüsselsheimskej dielne dostalo zaujímavý dizajn, my sme mali možnosť zoznámiť sa s ním aj počas jazdy. Z výberu pohonných jednotiek sa pod kapotou prezentoval naftový agregát 2.0 CDTI s maximálnym výkonom 130 kW (170 k)/3750 ot./min a krútiacim momentom 400 Nm/2000 ot./min.Opel Grandland X

V najvyššom stupni

Najvyššou výbavou je Ultimate, ktorú zvonka rozpoznáte podľa viacerých znakov: bohatšieho lesklého lemovania, 19-palcových kolies, čiernych krytov vonkajších spätných zrkadiel či čierno tónovanej strechy. Posádka má vo vnútri pripravené pohodlné predné sedadlá, kabína pôsobí priestranne, celkovo veľmi príjemne a komfortne. Pri najvyššej výbave Ultimate vodiča napríklad potešia: športovo tvarované sedadlo AGR, infotainment 5.0 IntelliLink s navigačným systémom a 8-palcovým dotykovým displejom, digitálny tuner DAB/DAB+/DMB-R, audiosystém Denon, kamerový systém so snímaním 360º, parkovací asistent, adaptívne AFL LED svetlomety, panoramatická parkovacia kamera, automatický parkovací asistent, aktívne sledovanie jazdného pruhu, varovanie pred čelnou kolíziou či protikolízne brzdenie.Opel Grandland X

K dobrej kvalite použitých materiálov sa pridáva ešte moderne zvládnutá ergonómia, ktorá je jedným z pozitívnych vkladov do prívetivého ovládania vozidla. Za zadným deleným sedadlom je vytvorený batožinový priestor s objemom 514 l. Po sklopení sa dá v maxime dopracovať ku kapacite 1652 l, vznikne pritom podlaha bez schodíka.

Dobrá symbiózaOpel Grandland X

V štandardnom režime otáčok motora má posádka zaručenú nízku hladinu hluku, pohonná jednotka pracuje taktiež kultivovane. S naftovým agregátom spolupracuje 8-stupňová automatická prevodovka, aj v jej prípade sa môžu ozvať slová pochvaly – či už z hľadiska manažmentu, hladkého radenia alebo dobrej spolupráce s charakterom motora. Výrobca predpisuje kombinovanú spotrebu 4,8 l, v reálnych podmienkach sa Grandland X dostane do intervalu 5,6 až 6,2 l/100 km, čo je dobrý výsledok. Vozidlo zrýchli z pokoja na 100-kilometrovú rýchlosť počas 9,1 s. Dostatok rezervnej sily v ťahu sa uplatní pri predbiehajúcich manévroch.

Podvozok patrí medzi tie, ktoré zvykneme označovať ako „niečo“ medzi tuhším a komfortným nastavením. Samozrejme, takáto schéma ladenia je logická. Konštruktéri sa snažia na jednej strane dosiahnuť bezpečné jazdné vlastnosti vozidla a na strane druhej je tu otázka primeraného cestovateľského komfortu a ten v dostatočnej miere Grandland X poskytuje.

Akčná cena modelu Opel Grandland X 2.0 CDTI AT8 s najvyššou výbavou Ultimate je 33 390 eur.Opel Grandland X

Text: Peter Stano, foto: Opel