Oblek na mieru? Stavte na svoju individualitu!

170
Tailor Made

Nielen odievanie dám, ale rovnako aj pánov vždy odrážalo dianie v spoločnosti. A tak niet div, že cestou zrodenia, zmien a variácií prechádza aj pánsky oblek.

Jeho prvopočiatky siahajú do čias kráľa Ľudovíta IV., prezývaného „kráľ Slnko“. Pánsky oblek v podobe, v akej ho poznáme aj v súčasnosti, začal písať svoju históriu zhruba pred 200 rokmi a kde inde ako v Anglicku – krajine džentlmenov. Nositeľom významnej zmeny v odievaní džentlmena bol známy londýnsky dandy a inovátor súdobého vkusu George Bryan „Beau“ Brummel (1778 – 1840), ktorý začiatkom 19. storočia v podstate udal smer vzhľadu pánskeho obleku, ako ho poznáme aj dnes. Pred populárnymi frakmi uprednostnil jednoduché saká a nohavice v plnej dĺžke – základ, z ktorého sa vyvinuli pánske obleky.

Brummell Dighton1805
George Bryan „Beau“ Brummel – londýnsky dandy a „otec“ pánskeho obleku

Podľa čoho vyberať salón

Od čias Brummela síce pánsky oblek prešiel rôznymi obmenami, ale perfektne ušitý, so starostlivo a štýlovo doladenými doplnkami je podnes vrcholom pánskeho obliekania a odrazom jedinečnosti svojho nositeľa. Nie je však oblek na mieru ako oblek na mieru. Andreas Kreutz, ktorý s manželkou vlastní pánsky salón TAILOR MADE, kde vám ušijú aj exkluzívny oblek na mieru, vysvetľuje, že rozdiely môžu byť nielen v použitých materiáloch, ale aj v technológii šitia a postupoch spracovania. Pri výbere salóna by ste sa podľa jeho odporúčaní mali najprv oboznámiť s produktmi, ktoré má salón v ponuke a zvážiť treba aj dostupnosť salónu – otváracie hodiny, parkovanie. Dôležité je aj to, či v salóne vedia ponúknuť k obleku aj košeľu, topánky, doplnky, aby ste všetko vyriešili na jednom mieste. „A skúste nájsť aj referencie od reálnych klientov, pretože sľubovať vie každý, ale dôležitý bude výsledok,“ dopĺňa Andreas Kreutz.

Sedí alebo nesedí?

A v čom je základný – a to tak z hľadiska mier, ako aj filozofie – rozdiel medzi oblekom na mieru a konfekčným oblekom? Podľa Andreasa Kreutza sa konfekčné obleky spravidla vyrábajú v stovkách kusov, v tzv. konfekčných veľkostiach. „Vidíte ho na vešiaku, vyskúšate a buď beriete, ako je, alebo necháte tak. Ak budete mať smolu, kolega príde do práce v tom istom. Skrátka, žiadna individualita.“ Oblek na mieru je však, ako dodáva, presný opak – na ňom je individuálne všetko. Od výberu farby, materiálu, gombíkov cez zaujímavú podšívku a monogram až po individuálne miery, ktoré vytvoria optimálnu siluetu vašej postave.

Či vám oblek dobre sedí, zistíte podľa nasledovných kritérií: všímajte si dĺžku rukávov, šírku plecnice, dĺžku saka a nohavíc.

Ak sú podľa Andreasa Kreutza rukávy dlhšie ako po zápästie a nohavice sa končia poriadnou harmonikou, býva to signál, že oblek nielen nesedí, ako by mal, ale jeho nositeľovi je dokonca pravdepodobne jedno, ako vyzerá a to máva zasa zásadný vplyv na to, ako ho vníma jeho okolie.

Odraz osobnosti

Obleky na mieru, ktoré šijú v salóne TAILOR MADE, tu vytvárajú podľa príležitosti, na ktorú sú určené, podľa prostredia, v ktorom sa klient pohybuje a podľa toho, ako si klient želá, aby sa v obleku cítil. „Nikdy nevnucujeme mužom nejakú našu predstavu, naše znaky. Samozrejme, sú detaily, ktoré sa na našich oblekoch opakujú, ale tie súvisia skôr s kvalitou konštrukcie a spracovania. Patrí sem napríklad použitie technológie half canvas, umiestnenie hlavných vnútorných vreciek do látkových jazykov z vrchného materiálu, používanie tzv. D uzávierok či, samozrejme, aj funkčné rázporky a dierky na rukávoch, v klope atď.,“ hovorí Andreas Kreutz.

Súčasťou pánskeho obleku je aj vesta – nosiť sa dá s akýmkoľvek oblekom či sakom.

V salóne TAILOR MADE vám neušijú na mieru len oblek, ale dokonca aj košeľu.

Dokonca dobre vyzerá aj ako samostatný kus odevu, len tak s nohavicami alebo jeansmi. „Najčastejšie šijeme vesty ako súčasť trojdielneho obleku, čiže z rovnakého materiálu ako sako a nohavice,“ vysvetľuje Andreas Kreutz. Vesta však nemusí byť zákonite z toho istého materiálu ako sako. Podľa neho môže byť aj kontrastná, samozrejme, musí sa k obleku alebo saku hodiť. „Ak si klient želá nosiť vestu samostatne, zvykneme vymeniť klasický podšívkový chrbát za látkový tak, aby vesta pôsobila viac celistvo ako plnohodnotná súčasť outfitu.“

Výber látky je dôležitý

Tailor MadeTo asi netreba zdôrazňovať, avšak, predsa len, laik nemusí vedieť posúdiť, či látka, ktorú mu ponúkajú, je to „pravé orechové“. Najjednoduchšie je to podľa Andreasa Kreutza vtedy, ak si klient vyberá z oficiálnych vzorkovníkov renomovaných výrobcov oblekových materiálov. Takto možno ľahko dosledovať, odkiaľ materiál pochádza, že nejde o lacnú ázijskú napodobeninu. Samozrejme, aj salón ako taký, ak si chce zachovať dobré renomé, by mal byť určitou zárukou toho, že svojim klientom neponúkne nekvalitný produkt a personál by mal vedieť klientovi vysvetliť, o aké látky ide, aké je ich zloženie, pôvod či vlastnosti.
Do salónu TAILOR MADE sa dostanú len produkty najvyššej kvality z európskej produkcie a skôr, ako ich začnú predávať, otestujú ich „na vlastnej koži“. To isté platí aj o látkach. V ponuke je niekoľko top výrobcov, ktorí sa špecializujú na materiály na obleky, saká, nohavice – napríklad belgický SCABAL, HOLLAND & SHERRY a HUDDERSFIELD z Anglicka, ERMENEGILDO ZEGNA, DRAGO a CACCIOPPOLI z Talianska. Klienti si tu môžu vyberať z tisícok látok a majú istotu, že kvalita je taká vysoká, že tieto látky sa vďaka ich exkluzivite spravidla do produkcie bežných konfekčných kusov ani nedostanú.

Ušiť, povoliť, zúžiť…

Či už si oblek kúpite alebo dáte ušiť na mieru, môže sa stať, že napríklad schudnete alebo priberiete a budete ho potrebovať upraviť – to však bežne v obchode s konfekciou nie je vždy možné. Andreas Kreutz hovorí, že v ich salóne klient ostáva klientom, aj keď si svoj oblek odnesie. „Radi mu pomôžeme s následnou údržbou či úpravami, ak je to technologicky možné. Občas sa stane, že zákazník schudne a ak to nie je extrémne veľa, oblek sa dá doladiť tak, aby sme ho prispôsobili novým tvarom postavy. S rozširovaním je to trochu horšie, ide to len v rozpätí niekoľko málo centimetrov a ak to nestačí, treba ušiť nový.“

Náš zákazník, náš pán

Čo však, ak klient žiada niečo, čo je v rozpore s „uhlom pohľadu“ majiteľov konkrétneho salóna? Ak zákazníkove farebné a materiálové predstavy nie sú preňho najvhodnejšie, v salóne TAILOR MADE sa mu to snažia vysvetliť. Keďže disponujú tisíckami vzoriek látok, spravidla sa im podľa slov Andreasa Kreutza darí nájsť vhodnejšiu alternatívu. Hovorí, že inou a možno aj častejšou býva požiadavka ušiť extrémne úzky oblek. „Niektorí muži si najmä pre nedostatok skúseností s oblekmi na mieru zamieňajú šitie na mieru so súťažou o najužší oblek. Snažíme sa nájsť tú tenkú líniu, keď bude oblek, strihaný tesne na telo, ešte reálne nositeľný a v nohaviciach sa bude dať aj nastúpiť do auta bez toho, aby praskli. Treba si totiž uvedomiť, že materiály používané na obleky sú spravidla bez syntetických a elastických prímesí a nie sú také odolné ako napríklad jeansy. Takže na jednej strane sa snažíme splniť klientove predstavy, na druhej však máme určité hranice, kde vieme, že ak ich prekročíme, nedopadne to dobre, a preto ich musí rešpektovať aj zákazník.

Všetky údaje o mierach, látkach a strihoch sú archivované

Ako kombinovať

Štandardnou rannou úlohou každého džentlmena je spojiť oblek, košeľu, kravatu a vreckovku tak, aby sa to hodilo na daný deň či príležitosť a výsledkom bol oku lahodiaci celok, ktorý bude nielen pôsobiť elegantne, ale vypovie aj niečo o osobnosti džentlmena. Podľa Andreasa Kreutza možno ťažko v krátkosti uviesť všetky možnosti, ale ponúka aspoň základné pravidlá, ako sa nepomýliť.

„Do vzorovaného obleku použite radšej jednofarebnú košeľu, pričom bielou určite nič nepokazíte. Ak je sako jednofarebné, nebude problém ani s košeľou s jemným prúžkom alebo kockou. Kravata môže byť najvýraznejším prvkom outfitu, pretože najmä v biznise či politike bývajú obleky a košele skôr menej nápadné. Na kravate rozhodne nešetrite, je to kúsok, ktorý bude veľmi viditeľný pre každého, kto sa k vám priblíži a kvalitu kravaty z malej vzdialenosti rozhodne poznať. Vreckovku do náprsného vrecka na saku zvoľte tak, aby ladila buď s kravatou, alebo s košeľou. Neznamená to však, že musí mať rovnaký dizajn, to je skôr faux-pas a robia to len amatéri.“Tailor Made

Ak chcete kombinovať vzory, Andreas Kreutz odporúča dbať aspoň na pár základných pravidiel. Prúžok na košeli by mal byť užší ako na saku, aby sa vzory nezlievali a nevytvárali podivné očné klamy. Kravaty, ktoré chcete použiť ku košeli s pásikmi, by mali mať úplne odlišný vzor a mal by byť väčší ako šírka pásikov. Tak sa kravata od košele opticky odtrhne a nebude sa so vzorom na košeli biť. Hovorí, že ak už budete dobre poznať pravidlá, môžete sa pokúsiť ich sem-tam porušiť a vytvoriť niečo, čo bude síce mimo bežných kombinácií, ale bude to o to zaujímavejšie. „Chce to trochu cviku, fantázie a, samozrejme, rozumnú dávku vkusu. V prípade, že si nie ste istí, spýtajte sa na názor svojej ‚polovičky‘ predtým, ako vyjdete na ulicu,“ dodáva s úsmevom.

MTM alebo BESPOKE?

Košeľa na mieru z tohto salónu skrýva veľký kus umenia a rokmi získaných skúseností

Nie je veľa tých, ktorí vedia, čo to znamená. MTM – Made To Measure v technológii šitia na mieru znamená, že oblek bude síce ušitý tak, aby klientovi sedel čo najlepšie, ale v procese šitia sa nerealizuje žiadna skúška a klient po meraní uvidí až hotový oblek. Tam sa síce ešte dajú urobiť drobné úpravy, ale veľký zásah už nie je možný. Pri BESPOKE sa počas procesu tvorby oblek skúša na klientovi minimálne raz alebo dvakrát, preto možno dosiahnuť lepšie výsledky. Pri komplikovanejších postavách je to jediný spôsob, ako zaručiť dobrý výsledok. Rozdiel je teda v cene a rýchlosti zhotovenia. Ak potrebujete mať oblek ušitý v expresnom termíne, riešením môže byť MTM, ak však nezápasíte s časom a cenový rozdiel nerozhoduje, podľa Andreasa Kreutza je jednoznačne riešením šiť oblek aj so skúškou. Najmä pri drahších materiáloch je cenový rozdiel zanedbateľný.

Nielen oblek, aj košeľa

V salóne TAILOR MADE vám neušijú na mieru len oblek, ale dokonca aj košeľu. Pokiaľ ide o skúšky, platí aj tu niečo podobné ako pri šití obleku na mieru? „Pri košeli, ktorá je rádovo v cene 15 až 20 % z ceny obleku, sa skúška robiť neoplatí,“ vysvetľuje Andreas Kreutz. „Zbytočne by to navyšovalo jej cenu. Tu si vystačíme s Made To Measure. Pri komplikovaných postavách na začiatku odporúčame ušiť len jednu košeľu a ak bude treba, pri ďalších objednávkach sa strih košele doladí podľa klientových predstáv. Ak si to však klient vyslovene želá, dá sa košeľa ušiť aj tak, že si počas jej procesu šitia naplánujeme skúšku rovnako ako pri obleku.“Tailor Made

Košeľa na mieru z tohto salónu skrýva veľký kus umenia a rokmi získaných skúseností, ktoré sa spájajú s najvyššou kvalitou použitých materiálov a technológie výroby. „Muži určite dokážu oceniť, že im košeľa sedí na všetkých koncoch, že majú na sebe kvalitnú egyptskú bavlnu a že si môžu vybrať na jednom mieste z tisícok rozličných košeľových látok, spojiť ich s rôznymi tvarmi golierov, manžiet, vybrať si gombíky či farbu monogramu. Všetky údaje o mierach, látkach a strihoch sú archivované, a preto to bežne využívajú aj partnerky našich klientov, aby im mohli dať ušiť košeľu na mieru ako darček bez toho, aby sme ich museli znovu merať. Ja sám nosím košele na mieru už dlho, experimentujem so strihmi, mierami, materiálmi, a preto dokážem klientom poradiť aj z vlastnej skúsenosti. To asi oceňujú najviac,“ dodáva Andreas Kreutz.

Text: Miriam Bartošová, foto: Petra Baranovičová, wikipedia