Čižmy: Obuv, ktorá sa hodí nielen do dažďa

296
Obuv
Vyslúžilé gumáky je možné využiť trebárs namiesto črepníka.

Už dávno neplatí, že čižmy sú obuvou, po ktorej siahnete iba vtedy, keď idete pracovať na záhradu a nik vás nevidí. V posledných rokoch sa z čižiem stal módny trend a vo vašej skrinke na topánky by nemal chýbať aspoň jeden pár praktických nepremokavých čižiem.

Zo všetkých ročných období ich určite najviac oceníte počas sychravej jesene a v mokrej zime. Vybrať si môžete z nepreberného množstva vzorov, farieb a tiež typov čižiem a presvedčíte sa o tom, že gumové topánky, ktoré nám mamičky obúvali v detstve, môžu smelo nosiť aj dospelí a osviežite si nimi svoj outfit.

Obuv
Čižmy žiaria farbami, zoženiete ich v mnohých odtieňoch a farebných kombináciách. Jednofarebné čižmy sa lepšie kombinujú s celkovým outfitom.

Na začiatok ešte trošku terminológie, keďže na označenie topánok do dažďa sa používajú slová gumáky alebo čižmy. Prvé označenie je, samozrejme, odvodené od materiálu, z ktorého sú vyrobené. Druhý termín, čižmy, označuje obuv, ktorá zakrýva lýtka. Čižmy tak môžu byť vyrobené napríklad aj z kože, trebárs na jazdu na koni, vidieť ich však môžete aj na prehliadkových mólach alebo v uliciach.

História obuvi do dažďa

Obuv
Čierne čižmy siahajúce pod kolená sú skvelou voľbou ku slim nohaviciam alebo k puzdrovej sukni.

Anglický názov pre čižmy je wellington boots, ich propagátorom bol totiž Arthur Wellesley, vojvoda z Wellingtonu, vďaka ktorému sa „wellingtonky“ v 19. storočí stali populárnou obuvou britskej aristokracie a strednej triedy. Arthura Wellesleyho inšpirovali vysoké jazdecké topánky, ktoré si v 18. storočí obúvali nemeckí vojaci. Topánka mala nízky podpätok a dlhú špičku, aby bola vhodná na jazdenie na koni. Vojvoda z Wellingtonu preto požiadal svojho obuvníka, aby vyrobil podobné topánky, mali však byť nižšie a uspôsobené nielen na jazdu na koni, ale aj na bežné spoločenské nosenie. Neskôr podobnú obuv vyrábali z gumy, primárne bola určená na prácu v poľnohospodárstve, a farmári si s obľubou obúvali gumáky, ktoré im umožnili pracovať na poli aj v daždivom období. V posledných niekoľkých rokoch sa čižmy i gumáky vracajú nielen ako pracovná, ale tiež ako módna obuv.

Gumu nahrádza prírodný kaučuk

Hitom posledných rokov sú gumáky vyrobené z prírodného kaučuku, ktorý sa získava z kaučukovníka brazílskeho. Ide o prírodný materiál, ktorý nemá pach gumy, pričom topánky sú mäkšie. Cena takýchto topánok je vyššia, ale za pohodlie sa určite oplatí priplatiť.

Obuv

Módne trendy do dažďa

Obuv
Čižmy, do ktorých sa hodí rastlina? Určite tá od Maxima Velčovského! Český dizajnér je autorom porcelánových čižiem.
Waterproof, 2004, dizajn: Maxim Velčovský pre Qubus Design Studio, qubus.cz, foto: Gabriel Urbánek

Čižmy môžete nosiť k sukni, šatám aj k nohaviciam. Výborne sa hodia ku slim džínsom, ktoré dopĺňa napríklad sako, rovnako tak si ich môžete obuť k romantickým šatám alebo k puzdrovej sukni. Časom, keď sa čižmy nosili iba k teplákom, dávno odzvonilo. Vyraziť v nich môžete do ulíc, ale hanba nebude ani to, ak si ich vezmete do kancelárie alebo na rande. V ponuke sú čižmy s rôznou dĺžkou sáry, alebo môžu mať dokonca aj podpätok.

Čižmy hrajú farbami a vzormi, zoženiete ich v bežných obchodoch s obuvou, ale kúpiť si môžete aj luxusné kúsky, napríklad od britského módneho domu Burberry s charakteristickým kockovaným vzorom na béžovom podklade. Svoju verziu luxusných gumových topánok v imitácii krokodílej kože predstavila aj luxusná americká značka Jimmy Choo, ktorá je inak známa kvalitnými kabelkami a lodičkami na vysokom podpätku. Ani ich trend čižiem neminul.

Pre prípad chladných dní, keď sa teplota pohybuje pod nulou, sú v ponuke čižmy s kožušinkou.

Zlatá olympijská medaila: pre čižmy

Obuv
Porcelánové čižmy boli vyrobené hneď v niekoľkých variantoch, jedným z obľúbených sú čižmy s cibuľovým vzorom.
Waterproof, 2004, dizajn: Maxim Velčovský pre Qubus Design Studio, qubus.cz, foto: Gabriel Urbánek

V roku 2012 české čižmy zabodovali aj vo svete. Boli totiž obuvou českej výpravy na slávnostnej olympijskej ceremónii na olympijských hrách v Londýne a zaujali celý svet! V svetových médiách sa dokonca písalo, že vďaka módnemu nápadu získala Česká republika prvú zlatú medailu. Motívom celej českej olympijskej kolekcie boli v roku 2012 línie z obrazu Františka Kupku Dvojfarebná fúga, čo sa prejavilo aj v návrhu čižiem, ktoré sa stali doslova hitom. Daždivé počasie k Londýnu neodmysliteľne patrí a tento čižmový žartík ocenili mnohí.

Čižmy ako súčasť interiéru

Českého dizajnéra Maxima Velčovského nepremokavá obuv inšpirovala pri tvorbe porcelánových váz. Čižmy povýšil na krásny dizajnový prvok nazvaný WATERPROOF, prvý pár porcelánových čižiem vznikol v roku 2000 a bol biely. Modelom boli skutočné čižmy ruskej výroby. Neskôr získali porcelánové gumáky ozdobnejší variant, známy je napríklad ich cibuľový dekor.

Text: Linda Vojancová, foto: Pixabay.com, Qubus.cz