Slovenské dizajnové svietidlá zabodovali na veľtrhu v Dubaji

692
Fosali

Pred desiatkami tisíckami návštevníkov a developerov z okolitých krajín a Afriky prezentovala značka FOSALI® na BIG 5 – najväčšej stavebnej výstave na Blízkom Východe – unikátne dizajnové lustre.

Svietidlá na báze optických vlákien, s využitím najnovších LED technológií a ručne fúkaného skla boli doplnené aj o originálnu stojanovú lampu TREA. Exponáty zaujali natoľko, že zábery boli použité aj v oficiálnom videu organizátora výstavy.

Značka FOSALI® sa vyznačuje dominantnými inštaláciami a grandióznymi lustrami, ktoré dnes zdobia množstvo verejných i súkromných priestorov po celom svete.Fosali

Snaha o originalitu

FosaliVývoj svetelných noviniek pokračuje stále ďalej. S každou novou výstavou vzniká prirodzene snaha o vytvorenie niečoho originálneho, či už po dizajnovej alebo materiálovej stránke. Ide o náročnú a často nie priamu cestu. Značka napríklad dlho hľadala na Slovensku vhodného sklára, nakoniec vyskúšala šťastie v tradičných sklárňach v Česku a hneď aj uspela. Modely sú zároveň dopĺňané aj o kryštály SWAROVSKI alebo ASFOUR.

Samotné nápady, ktoré predchádzali vytvoreniu unikátnych svietidiel, pochádzajú zo Slovenska, zároveň sú tu svietidlá aj vyrábané. Vznikajú aj v spolupráci so slovenskými dizajnérmi – MEJD, Juraj Karlík, Lubo Majer a pod. S každým ďalším dizajnom zároveň značka posúva svoje hranice, či už svetelné alebo technické, pričom sa snaží zakomponovať aj nové materiály.

Veľký dôraz pri samotnom návrhu a výrobe lustrov je kladený na kvalitu materiálov a precízne ručné spracovanie skla. Inovatívne a nevšedné spojenie LED technológie a optických vlákien umožňuje lustrom svietiť rovnomerne po celej dĺžke, a tak skrášľovať rozľahlé a vysoké priestory až do desiatok metrov. Extrémne dlhá životnosť, flexibilita, nízka servisovateľnosť a najmä bezhraničnosť pri dizajne robia z tejto technológie inovatívny prostriedok osvetlenia interiérov.

Keďže ručne fúkané sklo má svoju hmotnosť, optické vlákna aj základňa sú zhotovené z ľahších materiálov, a tak je v priemere hmotnosť svietidla 10 – 50 kg.Fosali

Úspechy vo svete

Od začiatku pôsobenia na Slovensku bola firemná filozofia značky FOSALI® zameraná na atypické riešenia na mieru. Prvotný zámer sa osvedčil, produkty začali byť zakrátko vyhľadávané klientelou, ktorá dokáže oceniť pridanú hodnotu ručnej práce a technických znalostí či schopnosti vyriešiť najnáročnejšie projekty.

FosaliZnačku FOSALI® zároveň od začiatku poháňala túžba expandovať a predstaviť zaujímavé produkty aj na zahraničných trhoch. Samotný vznik značky bol pritom skôr krst ohňom. V roku 2014 sa prihlásila na významnú svetovú svetelnú výstavu Light and Building v nemeckom Frankfurte. Vyžadovalo to však zaujať a prekvapiť návštevníkov aj organizátora originálnymi dizajnovými svietidlami. V krátkej dobe preto vznikli viaceré modely, ktoré museli byt v ešte kratšom čase aj zapracované do vznikajúceho katalógu. Portfólio FOSALI® zožalo vo Frankfurte nečakaný úspech a túžba posunúť značku ešte ďalej spôsobila, že sa zakrátko objavila na ďalšej prestížnej dizajnovej výstave v talianskom Miláne. Aj tu exponáty zaujali. Na tomto veľtrhu značka nadviazala obchodnú spoluprácu so Stredným Východom, a to predajom lustra do showroomu v Dubaji a pre v tej dobe najväčšiu inštaláciu svietidla v Bahraine. Ďalšie lustre putovali následne do Jordánska, na Srí Lanku, do pobaltských republík a do viacerých krajín západnej Európy. V roku 2018 bol najvzdialenejší partner prekonaný novým klientom z Francúzska, ktorý si zakúpil dizajnové svietidlo do USA. Dôležitým trhom zostáva pre značku v súčasnosti aj Rusko, zaujímaví sú tiež ruskí odberatelia v rôznych európskych krajinách.

Text: Daniel Koštál, foto: FOSALI®