Stroskotancom na vlastnom ostrove

131
Ostrov
Nekonečné pláže bez turistov a vlastný palmový háj – to sú len niektoré z lákadiel súkromných ostrovov.

Milujete more, ale prekážajú vám preľudnené pláže? Chcete mať absolútny pokoj a na prechádzkach stretávať iba tých ľudí, ktorých si sami pozvete?

V tom prípade si zaobstarajte svoj vlastný súkromný ostrov a užite si trebárs dva roky prázdnin! Súkromný ostrov vlastnilo alebo vlastní množstvo celebrít, napríklad John Lennon, Marlon Brando, Mel Gibson, Johny Deep alebo Claudia Schiffer. Na vlastnom ostrove ich nebudú prenasledovať fanúšikovia ani paparazzi fotografi.

Ostrov
Pobyt na súkromnom ostrove je možné vyskúšať si iba na chvíľu a prenajať si jeden z apartmánov.

Ostrov si môžete kúpiť alebo prenajať

Po celom svete sú tisícky neobývaných ostrovov, ktoré je možné kúpiť alebo prenajať. Zaobstarať si ostrov a vyhlásiť na ňom štát s vlastnými pravidlami z právneho hľadiska možné nie je, všetky ostrovy spadajú pod nejakú vládu. Napriek tomu sa o to niektoré ostrovy pokúšajú tak, že uzatvárajú tzv. spoločenstvo mikronárodov. Pri kúpe ostrova platia podobné pravidlá ako pri nákupe akejkoľvek inej nehnuteľnosti. Ak máte prebytočné peniaze, ostrov je dobrá investícia, ktorá môže ďalej zarábať na základe prenájmu. Ponuku ostrovov, ktoré je možné kúpiť, nájdete online, napríklad tu: https://www.privateislandsonline.com.

Záleží, samozrejme, na želaní kupujúcich, či chcú iba kúsok zeme s vlastnou plážou alebo ostrov s džungľou, vlastným pohorím alebo lagúnou… Ostrovov sú v ponuke skutočne tisíce.

Cenu ostrova okrem lokality ovplyvňuje aj vzdialenosť od civilizácie, vybavenie, infraštruktúra alebo dostupnosť pitnej vody.

Skrytý raj celebrít

Kúpiť si súkromný ostrov znie ako investícia, na ktorú dočiahnu iba celebrity alebo multimiliardári. V niektorých prípadoch to tak skutočne je. Johny Deep zaplatil za svoj ostrov Little Halls Pond Cay v Karibiku 3,6 miliónov dolárov. Ostrov je dlhý necelé dva kilometre, je na ňom spolu šesť pláží s bielym pieskom a súčasťou ostrova je tiež vlastná lagúna a les. Okrem personálu na ostrove nik iný nie je. Kúpiť si vlastný ostrov Deepovi poradil Marlon Brando, ktorý tiež vlastnil ostrov vo vodách Karibiku. Ešte drahší ostrov si zaobstaral známy herec Eddie Murphy, ktorý za svoj vlastný súkromný ostrov zaplatil 15 miliónov dolárov. Najdrahší ostrov sa predal za 100 miliónov dolárov, volá sa Ronde Island a tiež sa nachádza v Karibiku.

Ostrov
Pri kúpe ostrova je nevyhnutné zvážiť lokalitu a tiež vzdialenosť od civilizácie. Najdrahšie ostrovy sú v Karibiku.

Ostrov na kľúč

V ponuke realitných spoločností sú ostrovy nedotknuté civilizáciou, na ktorých nie je pitná voda, elektrický prúd ani telefónny signál. Vyhľadávanejšie sú však ostrovy, ktoré sú aspoň čiastočne vybavené, sú na nich cesty, ukotvenie pre loď, prípadne heliport. Súčasťou luxusných ostrovov sú tiež bazény, golfové ihriská alebo tenisové kurty. Samozrejme, že ceny ostrovov na kľúč sa pohybujú na úplne inej cenovej hladine v porovnaní s ostrovmi, ktoré vybavené nie sú.

Ostrov
Ostrovy v ponuke realitných kancelárií sú často veľmi dobre vybavené. Majú mólo, heliport, apartmány alebo ihriská.

Ostrov za cenu domu

Ostrov však môže vlastniť aj bežný smrteľník. V ponuke spoločností sú aj ostrovy, ktorých cena zodpovedá cene nového domu v Prahe, a to už znie ako zaujímavá ponuka. Ostrovy, ktoré je možné zaobstarať si za mnohonásobne nižšie čiastky, sa vyskytujú napríklad na kanadských jazerách. Všeobecne najdrahšie ostrovy sú v Karibiku alebo na Bahamách. Cenu ostrova okrem lokality ovplyvňuje aj vzdialenosť od civilizácie, vybavenie, infraštruktúra alebo dostupnosť pitnej vody.

Ak si nie ste istí, že ostrov je vhodnou investíciou, môžete si život stroskotanca iba vyskúšať – súkromný ostrov je možné prenajať si aj cez portály airbnb. Zvoliť si môžete buď úplnú izoláciu alebo apartmány, ktoré garantujú spolu trebárs len 15 hostí, takže každý si môže užívať kúsok ostrova podľa seba.

Ostrov
Ostrov v Karibiku vlastní množstvo celebrít, jednou z nich je aj herec Johny Deep. Jeho ostrov sa volá Little Halls Pond Cay.

Proti osídľovaniu ostrovov sa často búria ekológovia, prekáža im, že sa takto ničí pôvodná príroda, ktorá často býva na ostrovoch ojedinelá.

Text: Linda Vojancová, foto: Pixabay.com, Pinterest.com