IQOS je lepšia voľba ako cigarety

1083
Philip Morris
Philip Morris International - IQOS

Už je to rok, čo sa na Slovensku spustila bezdymová revolúcia menom IQOS. Philip Morris International (PMI) predstavil v našej krajine elektronické zariadenie na zahrievanie tabaku a ponúkol dospelým fajčiarom lepšiu voľbu, akou sú bežné cigarety. Najnovšie to potvrdila i rozsiahla klinická štúdia.

Doteraz sa pre IQOS rozhodlo už viac ako 6 miliónov dospelých fajčiarov z celého sveta. Denne naň prejde ďalších 10-tisíc.

Slovensko nasleduje celosvetové trendy

Na Slovensku si IQOS v prvom roku získal už viac ako 70-tisíc fajčiarov z celkového počtu 1,2 milióna. Toto sofistikované zariadenie si svoju základňu rozhodne našlo. Nedávno Philip Morris predstavil novú generáciu zariadení IQOS. Nové IQOS 3 a IQOS 3 MULTI zohľadňujú názory a skúsenosti spotrebiteľov s výrobkom a prinášajú lepšiu konštrukciu, dizajn a jednoduchšie používanie pri zachovaní charakteristickej chute, zmyslových vnemov a rituálu. To všetko je navyše podložené jasnými vedeckými dôkazmi. Nové verzie produktu majú za cieľ pomôcť ďalším z radu dospelých fajčiarov, aby si zvolili menej škodlivú alternatívu pre zdravie a v konečnom dôsledku aj pre spoločnosť.

Philip Morris
Philip Morris International – IQOS

Xavier Ducarroz, generálny riaditeľ Philip Morris Slovakia, o slovenskom trhu hovorí: „Našou ambíciou a motiváciou je, aby sa Slovensko stalo prvou krajinou bez dymu v Európe a išlo príkladom ďalším krajinám.“ Slovensko v súčasnosti patrí medzi 41 krajín z celého sveta, v ktorých sa IQOS predáva.

Spečatené šesťmesačnou štúdiou

Philip Morris
Philip Morris International -IQOS

Nižšiu rizikovosť zariadenia potvrdila i šesťmesačná rozsiahla štúdia. Tá si na mušku zobrala osem hlavných a niekoľko vedľajších parametrov klinického rizika. Tím odborníkov vyberal parametre na základe ich prepojenia s chorobami súvisiacimi s fajčením cigariet. Parametre sa spájajú s ochoreniami srdca a pľúc, zasahujú viaceré sústavy orgánov, dráhy chorôb a biologické mechanizmy, ako zápal alebo oxidačný stres.

Výskum pozoroval 984 dospelých fajčiarov, ktorí si zvolili, či prejdú na výlučné používanie IQOS, budú naďalej fajčiť iba cigarety, alebo fajčiť cigarety a užívať IQOS zároveň. Výsledky štúdie z júna 2018 potvrdili, že IQOS má významný vplyv na všetkých osem testovaných parametrov klinického rizika. V skupine, ktorá prešla na IQOS, boli parametre na výrazne lepších hodnotách ako v skupine, ktorá ostala pri bežných cigaretách.

V súvislosti s rizikovosťou IQOS zariadenia tak pribúda i množstvo nezávislých štúdií. K téme heat not burn ich bolo doteraz publikovaných celkovo 24. Spoločné majú jedno – všetky sa zhodujú v záveroch, že IQOS prináša skutočný prelom v pôsobení tabakových výrobkov na zdravie človeka.

Text a foto: Philip Morris