Sv. Valentín – sviatok plný vyznaní

395
Kytica
Čo pošepne darovaný kvet?

Onedlho nás zaplavia čokoládové srdiečka, nežné kytice a sladké vyznania lásky. Nie každý má sviatok svätého Valentína rád, mnohí hovoria o „amerikanizácii“ či slabej tradícii v našich končinách.

Opak je však pravdou, sviatok nemá korene v Amerike. Kto bol teda Valentinus? Tento rímsky kňaz a lekár vraj napísal pred popravou lístok s vyznaním lásky – a to bola úplne prvá „valentínka“.

Valentín
Dodnes je srdiečko milým symbolom lásky.

Valentinus žil v Ríme za cisára Marka Aurélia Klaudia v 3. storočí. Je znázorňovaný aj ako biskup, ktorý uzdravuje chlapca z padúcnice. Tento lekár a kňaz bol uväznený. Podľa jednej z legiend preto, že liečil kresťanov, podľa inej zasa, že napriek zákazu cisára tajne sobášil mladé kresťanské páry. Čakala ho za to poprava, no ešte pred ňou vraj stihol prinavrátiť zrak a sluch postihnutej dcére svojho žalárnika. Valentinus sa do nej zamiloval a traduje sa, že tesne pred smrťou sťatím jej poslal lístok s textom „Od Tvojho Valentína“. Stalo sa to 14. februára v roku 269, čiže pred okrúhlymi 1 750 rokmi. To bola pravdepodobne prvá „valentínka“. Dodnes si v tento deň ľudia píšu zamilované vyznania, obdarúvajú sa kvetmi či čokoládovými srdiečkami.

Ruža
Červená ruža je viac ako všetky slová.

Prečo symbol srdiečka?

Inšpiráciou mohli byť štylizované listy figovníka alebo brečtanu. Práve popínavý brečtan v gréckej, rímskej aj kresťanskej kultúre oddávna symbolizuje večnú lásku. Jeho dve súmerné časti podľa stredovej osi môžu znamenať dvoch milencov – muža a ženu. Traduje sa, že brečtan rastúci tesne pri svojom hostiteľovi predstavuje milujúcu obeť a oddanosť. V 12. a 13. storočí sa často objavujú listy brečtanu vymaľované na červeno. Symbol srdca sa dostal do heraldiky koncom 15. storočia, odvtedy sa objavuje aj na kartách. Dodnes je srdiečko milým symbolom lásky.

Tulipán
Červené tulipány sú podobne ako ruže symbolom náklonnosti a pomáhajú darcovi vo vyznaní lásky bez slov.

Čo pošepne darovaný kvet?

Aj kvety často bývajú súčasťou valentínskeho dňa plného lásky. Niekedy napovedia viac ako tisíc slov. Aké posolstvo môže vyjadriť ruža, frézia či tulipán?

RUŽA –je nepochybne kráľovná kvetín, symbol vrúcnosti a krásy. Preto by ju mala dostať len žena, ktorú muž naozaj miluje. Červená ruža je viac ako všetky slová. Biele ruže vyjadrujú oddanosť, žlté zasa hovoria o zvádzaní a zmyselnosti.

FRÉZIA – krehké jarné kvety vzbudzujú vášeň a jemnú erotiku. Ich vôňa prebúdza aj tie najukrývanejšie zmysly.

Ľalia
Ak žena dostanete ľaliu, darca ju pokladá za výnimočnú.

ĽALIA – je kvetom na výnimočnú príležitosť, v minulosti bola symbolom ženskej plodnosti a svadobným kvetom. Ak žena dostanete ľaliu, darca ju pokladá za výnimočnú.

TULIPÁN – červené tulipány sú podobne ako ruže symbolom náklonnosti a pomáhajú darcovi vo vyznaní lásky bez slov.

KONVALINKA – biely kvet s prenikavou vôňou je znakom lásky na prvý pohľad, dodáva pocit vnútorného šťastia a sily.

Orchidea
Orchidea evokuje tajomnosť, nevypočítateľnosť, nejednoznačnosť a jedinečnosť.

KARAFIÁT, KLINČEK – voňavý pôvabný kvet mnohorakých farieb je kvetom víťazov, sexuálnych výziev, no aj vernosti a stálosti.

ORCHIDEA – hypnotizuje krásou a netradičným zovňajškom – to všetko chce darca povedať svojej vyvolenej. Orchidea evokuje tajomnosť, nevypočítateľnosť, nejednoznačnosť a jedinečnosť.

STRELÍCIA – tento kvet hovorí žene jediné: muž, ktorý vám ju daroval, túži po vašej čo najtesnejšej blízkosti.

FIALKA – vyjadruje nežné a stabilné emócie, upúta vôňou, skromnosťou, jemnou pokorou, ako aj vášnivou silou.

NARCIS – je poslom nádeje, viery v opätovné obnovenie vzťahu, symbolizuje nenaplnenú či pominuteľnú lásku.

Kafariát
Voňavý pôvabný kvet mnohorakých farieb je kvetom víťazov, sexuálnych výziev, no aj vernosti a stálosti.

Text: Bea Vrzgulová, foto: pixabay.com, flickr.com