Turban: Symbol kreativity a štýlu

138
Turban

Tento módny doplnok, ktorý súčasne obľubujú najmä mladšie generácie žien a milovníčky trendov, má prekvapujúco aj svoju dlhú históriu, keď bol nielen praktickou súčasťou šatníka, ale aj spoločenským symbolom.

História originálne dlhého kusu látky tesnejšie omotaného okolo hlavy tak, aby sa vytvoril elegantný efekt, siaha až do čias Mezopotámie. Praktická pokrývka hlavy sa časom zmenila na doplnok symbolizujúci vieru i postavenie šľachty.Turban

Inšpirácia z Východu

Turban Turban sa dostal do Európy v 15. storočí vďaka obchodovaniu s Osmanskou ríšou, ale až v 17. a 18. storočí si získal obľubu medzi ženami z vyšších spoločenských vrstiev. Jeden z najznámejších portrétov s turbanom z tohto obdobia bol obraz svetoznámeho holandského maliara Johannesa Vermeera Dievča s perlovou náušnicou. Postupne akoby tento sofistikovaný doplnok upadol do zabudnutia až do roku 1920, keď začal byť opäť „in“ a mladé aristokratky čerpali inšpiráciu z Východu. Tvoril súčasť ich šatníka a osobitého štýlu, podobne ako účes známy ako „bob“ alebo ich škandalózne cigarety. Počas nadchádzajúcich dekád sa objavil aj v 50. rokoch, keď ho preslávila hviezda strieborného plátna Greta Garbo. V 70. rokoch sa nosil už o niečo ležérnejšie à la hippies.

Sofistikovaný doplnok

Turban Počas dlhých dekád turban nikdy neopustil módny lexikón a neustále sa vracia späť do kolekcií dizajnérskych stálic. Od začiatku 21. storočia zdobí prehliadkové móla tých najväčších módnych velikánov počnúc módnou prehliadkou Georgia Armaniho v roku 2011 až po tohtoročnú kolekciu Marca Jacobsa Jar/Leto 2018. Hotové turbany (ready to wear), ktoré si už netreba omotávať okolo hlavy, sú dostupné v rôznych farebných variáciách a materiáloch: hodvábna verzia od Gucciho, pletená od Missoni, alebo flitrový od Ingie Paris. Medzi celebritami sa nájde množstvo žien, ktoré na tento sofistikovaný doplnok nedajú dopustiť. Amal Clooneyová doplnila svoje šaty Dolce&Gabbana čiernym turbanom, kým herečka Lupita Nyong sa pravidelne predvádza na červenom koberci v turbane vždy inej farby, alebo speváčka Beyoncé vo svojom klipe Die With You zasa doplnila svoj kostým zlatým turbanom vzadu zopnutým perlou. Turban je skrátka všestranný doplnok, ktorý vyzerá výborne a dáva žene možnosť popustiť uzdu kreativite. Prinášame zopár inšpirácií.

Text: Michaela Mičatková, foto: Pixabay