Tajomný svet orchideí

271
Orchidea

Kvety orchideí fascinovali ľudí odnepamäti, inak tomu nie je ani dnes. V minulosti boli pestované hlavne v zimných záhradách šľachtických sídel, dnes patria k najvyhľadávanejším a už bežne dostupným izbovým rastlinám.

Práve v zimnom období tieto rastliny, ktoré sú oddávna synonymom luxusu, kvitnú a predvádzajú sa vo svojej plnej nádhere. Zároveň je koncom zimy a začiatkom jari možné navštíviť veľké množstvo špeciálnych výstav orchideí, kde sa dajú vidieť nielen bežne pestované druhy, ale aj tie menej známe, dokonca rôzne unikáty. Mnohé výstavy sú zároveň predajné, a to je skvelá príležitosť zadovážiť si druhy, ktoré sa bežne v kvetinárstvach kúpiť nedajú a stretnúť veľkých zanietencov a zberateľov.

Lišajovec
Kvitnúce orchidey, predovšetkým najznámejšie lišajovce (Phalaenopsis), dnes nájdeme na nejednom okennom parapete.

Orchidey boli už za dávnych časov predmetom zberateľských vášní, pričom zberatelia, či už botanickí znalci alebo len dobrodruhovia, neraz riskovali svoje životy len preto, aby sa dostali k doposiaľ neobjaveným druhom. Zároveň existoval v tomto smere veľký konkurenčný boj – ten, kto objavil lokalitu s výskytom zaujímavých druhov, zámerne sa všemožnými spôsobmi snažil ďalších záujemcov odlákať. To, čo ľudí na týchto rastlinách fascinovalo už v dávnej dobe, boli nielen prekrásne, často až bizarné kvety, ale aj tajomný spôsob života a rozmnožovania.

Oncidium
K ďalším zaujímavým druhom patrí oncídium (Oncidium).

Na zemi aj v korunách stromov

Orchidey by ste dnes našli takmer na všetkých kontinentoch a vo všetkých klimatických pásmach. Niektoré druhy rastú dokonca aj v našej prírode – v pôde, ale tých je menej, väčšina exotických orchideí rastie epifyticky, teda v korunách stromov, na skalách a pod. Typickým znakom takto rastúcich orchideí sú vzdušné korene, ktoré možno pre bežných ľudí pôsobia rušivo, pre rastlinu sú však potrebné.

Vanda
Moderne pôsobiace kvety má orchidea s názvom vanda (Vanda).

Tradičné aj neznáme

Kvitnúce orchidey, predovšetkým najznámejšie lišajovce (Phalaenopsis), dnes nájdeme na nejednom okennom parapete. Vďaka šľachteniu vzniklo veľké množstvo pekných kultivarov, ktoré nie sú pestovateľsky náročné a pri dodržaní niektorých základných pravidiel patria k dlhoročným a každoročne kvitnúcim izbovým rastlinám. Aktuálne sú v kurze drobnokveté kultivary, hoci sú o niečo viac náročné než tie veľkokveté. Pestovať v bytoch sa dajú aj ďalšie druhy.

Atraktívne kvety má katleja (Cattleya). Vyrastá samostatne alebo v súkvetiach, vyskytuje sa v širokej škále farieb – najkrajšie sú biele, ružové alebo žlté kvety a na rozdiel od iných druhov príjemne voňajú.

Moderne pôsobiace kvety má orchidea s názvom vanda (Vanda). Tento druh sa pestuje bez substrátu, zavesený voľne v priestore. Tým je táto rastlina iná a príťažlivá. Vyniká aj nevšednými modrými alebo fialovými kvetmi.

K ďalším zaujímavým druhom patrí oncídium (Oncidium), ktoré sa pýši veľkým množstvom drobnejších kvetov, napríklad žltých, žltohnedých alebo žltočervených. Aj kvety tejto orchidey voňajú.

Luxusne a mimoriadne príťažlivo pôsobia kvety črievičkovca (Paphiopedillum). Jednotlivé kvety majú skutočne tvar črievičky a vybrať si možno z množstva okúzľujúcich kultivarov. Táto rastlina môže byť hodnotným darom, ale aj vzácnou súčasťou interiéru.

Cymbidium
Mohutnejšie a trochu náročnejšie na pestovanie je cymbídium (Cymbidium).

Zohnať sa dá aj dendróbium (Dendrobium), druh, ktorý vytvára kvety na krátkych stopkách. Rastlina vyrastá z pahľúz a kvitne často v období Vianoc.

Mohutnejšie a trochu náročnejšie na pestovanie je cymbídium (Cymbidium), ktoré sa často pestuje v zimných záhradách alebo svetlých a väčších kúpeľniach. Kvety tohto druhu sa predávajú rezané v kvetinárstvach a vyznačujú sa dlhou trvanlivosťou.

Daniel Košťál, foto: autor, pixabay.com