Prajeme príjemnú prechádzku!

186
Aplikácia

Spoločnosť Portrait Sonore spúšťa svoju bezplatnú aplikáciu o umení, histórii a architektúre.

V aplikácii sa nachádza zhruba 150 umeleckých a architektonických diel, ktoré si môžete prezerať ako otvorenú knihu o sociálnych, hospodárskych a environmentálnych problémoch osobností, ktorí stáli pri zrode krajiny a zanechali stopu na danom období. Predstavuje prácu približne 100 odborníkov a tvorcov, 40 pôvodných hudobných diel a ponúka viac ako 20 hodín informácií o 7 kanadských mestách.

V aplikácii je rozpovedaný príbeh o modernej krajine, v ktorej umenie, architektúra a dizajn zohrávali vždy rozhodujúcu úlohu.

Prechádzky s Portrait Sonore, obohatené o zvukové textúry a svedectvá, sú vynikajúcim prostriedkom ako spoznať a zažiť konkrétne mesto.

Nezávislá montrealská organizácia Portrait Sonore už 10 rokov pracuje na projekte „vreckových cestopisov“ zaoberajúcich sa architektúrou, verejným umením – hlavne od obdobia modernej éry (1930 až 1970) – a ich bezplatnou distribúciou prostredníctvom jej aplikácie. K architektonickým dielam, ktoré boli do aplikácie vybrané z každého zo siedmich kanadských miest, patria najmä budovy z architektonického rozmachu 50. a 70. rokov minulého storočia, ktoré formovali podobu mestských centier. Týmto odvážnym a inovatívnym dielam sa dostáva uznania len sporadicky a zostávajú nedocenené, odvrhnuté a dokonca im hrozí deštrukcia. No práve vďaka nim môžeme lepšie porozumieť dnešným mestám. Hoci sú takí, ktorí často vnímajú minulosť architektúry ako obdobie početných estetických omylov, možno ocenia logiku, ktorá stojí v pozadí výstavby konkrétnej budovy a historické dôvody pre jej existenciu.

Sonore aplikácia
Snímka z obrazovky z aplikácie Portrait Sonore spred bývalého pavilónu Spojených štátov amerických na Svetovom veľtrhu 1967 – dnešné múzeum Biosphere – na ostrove Svätej Heleny v Montreale.

Ľudia sa každý deň prechádzajú po mestských štvrtiach bez toho, aby vnímali vybudované prostredie a okolitú architektúru. Prechádzky s Portrait Sonore, obohatené o zvukové textúry a svedectvá, sú vynikajúcim prostriedkom ako spoznať a zažiť konkrétne mesto. Vovedú nás priamo do centra mestských štvrtí a sú sprevádzané informáciami spájajúcimi budovy s hodnotami a záujmami, ktoré vyjadrujú a o ktoré sa uchádzajú . Pre tých, ktorí si vedia nájsť čas a chcú preskúmať tieto mestá, sú potulky z ponuky Portrait Sonore živou prechádzkou naprieč históriou. Okrem toho, špeciálne skomponovaná hudba dodáva dielam nový význam a dokazuje, že nezamrzli v čase. Spoločnosť Portrait Sonore má aktuálne spracovaných tucet obchôdzok po 7 mestách naprieč Kanadou a všetky môžete nájsť v aplikácii Portrait Sonore. Spoločne sú výsledkom veľkého úsilia a mnohopočetnej spolupráce v celej krajine za účasti vyše 100 odborníkov a tvorcov.

Text: AG, foto: ©Portrait Sonore