Kia Sorento GT Line: Pútavejší výzor

122
Kia Sorento GT Line

Do portfólia modelu Kia Sorento zapadá aj športovejšie ladená výbava GT Line. Dobre vyzerajúce SUV sa takto posilnilo ešte vyšším stupňom atraktívnosti.

V rámci ponuky juhokórejskej značky ide o najväčší formát SUV, pritom však Sorento nevyzerá príliš mohutne. Pri verzii GT Line zdobia zovňajšok bohato aplikované chrómové časti, na prednej časti sa vynímajú diódové hmlové svetlá či Full LED adaptívne svetlomety. Zboku zas zrak zaujmú dômyselne vymodelované päťlúčové disky kolies, zadnú časť možno označiť slovným spojením „štylizovaná moderne“ – spodnú časť nárazníka obsadili ochranný štít a dvojitá koncovka výfuku. Ako celok pôsobí faceliftované Sorento vyvážene a veľmi atraktívne.

Kia Sorento GT Line

Štylizácia vnútra

Architektúra vnútra sa nevymyká štandardu, ale oceniť treba vysokú kvalitu spracovania a materiálov. Informačný displej v strede palubnej dosky sa nachádza približne vo výške prístrojového panelu, všetko je prehľadné a ovládače sú v dobrom dosahu. Samozrejmosťou je multifunkčný volant, ten má dobrý priemer a príjemne sa drží. Klimatizácia sa ovláda na samostatnom paneli, teda nie je potrebné dodatočné „preklikávanie“ v systémovom menu. Na dlhších cestách sa vodič cíti pohodlne, vhodné zázemie mu vytvára anatomicky vymodelované sedadlo potiahnuté kožou. Na nedostatok miesta sa nemôžu sťažovať ani zadní pasažieri, dvojica tu má vytvorenú oázu pohodlia. Sedadlo sa dá posúvať v pozdĺžnom smere, nastaviť sa dá aj sklon operadla. K priestrannej kabíne sa pridáva dostatočná kapacita kufra 660 l – pri treťom rade sedadiel (za príplatok) je to 142 1, pri päťmiestnej verzii vzniká po sklopení druhého radu maximum 1732 l (podlaha bez schodu).

Kia Sorento GT Line

Dostatok hybnosti

Pod kapotou pracuje jediný agregát 2.2 CRDi VGT (147 kW/200 k/3800 ot./min; 441 Nm/1750 – 2750 ot./min). Pohotovostnú hmotnosť vozidla s posádkou vie poháňať svižne, s 8-stupňovým automatom vykazuje dobrú spoluprácu. Väčší počet prevodových stupňov vytvára predpoklad na efektívnejšiu prevádzku, vozidlo zrýchli z 0 na 100 km/h za 9,4 s. Kombinovaná spotreba činí podľa výrobcu 6,1 – 6,2 l nafty/100 km (podľa normy NEDC) a podľa novej normy WLTP 6,9 – 7,6 l nafty/100 km (v prevádzke 7,2 – 7,8 l/100 km). Hoci sa dnešné SUV využívajú v prevažnej miere na spevnených cestách, toto vozidlo neodmieta ani výlety mimo nich. Svetlá výška 185 mm však pripúšťa pohyb skôr v miernejšom teréne. Samozrejmosťou je inteligentný pohon všetkých kolies.Kia Sorento GT Line

Kia Sorento presviedča tichým podvozkom, príkladné je zameranie sa konštruktérov na jeho komfortné jazdné vlastnosti. Zmienku si určite zaslúži aj veľmi rozsiahla výbava, poskytujúca vysoký štandard prevádzky tohto zaujímavého SUV (akciová cena GT Line je 46 690 eur).  Kia Sorento GT Line

Text: Peter Stano, foto: Kia