SEAT Leon ST FR: Vo svižnom rytme

153
SEAT Leon ST FR

Značka FR na automobile z produkcie automobilky SEAT znamená, že ide o športovejšie ladený produkt, obdarený zaujímavou výbavou.

Kombi z modelového radu Leon s „visačkou“ FR ponúka vlastne dva automobily v jednom. Ak si ho zadovážite do svojho sveta mobility, tak máte možnosť získať praktický a atraktívny rodinný automobil, navyše si viete pri jeho obsadení výkonným motorom užívať svižný spôsob jazdy. Konkrétne: športovejšie štylizované vozidlo sme dostali na preverenie jeho vlastností ešte s benzínovým agregátom 1.8 TSI s maximálnym výkonom 132 kW (180 k)/5100 – 6200 ot./min a krútiacim momentom 250 Nm/1250 – 5000 ot./min. Ten je už aktuálne nahradený jednotkou 2.0 TSI (140 kW/190 k).

SEAT Leon ST FR

Pohotové reakcie

V spojení so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou zrýchlil Leon ST za 7,8 s, kombinovaná spotreba udávaná výrobcom je 6,0 l/100 km, prevádzková bola 7,5 l/100 km. Pohonná jednotka pohotovo reagovala na pokyny vysielané akceleračným pedálom, vďaka špičke krútiaceho momentu v širokom pásme otáčok bola výrazne pružná. Navyše poskytovala posádke dostatočný komfort v rámci jej utlmenia pri štandardne využívaných otáčkach. Naladenie podvozka zodpovedalo charakteru využitia vozidla, zdobili ho spoľahlivé jazdné vlastnosti.

SEAT Leon ST FR

S digitálnym zobrazením

Do rozsahu vonkajšej výbavy patrili napríklad zmenené nárazníky FR, 17-palcové disky kolies (pneumatiky 225/45 R17) či dvojitá koncovka výfuku vyludzujúca príjemnú zvukovú kulisu. Vo vnútri sa nachádzali ambientné osvetlenie, kožený multifunkčný volant s nápisom FR, podsvietené prahové lišty vpredu s logom FR, športové predné sedadlá s poťahom látka/Eco koža, Media system Plus s 8-palcovým dotykovým displejom, k dispozícii bola taktiež voľba jazdného režimu (SEAT Drive profil) atď. Za neveľký príplatok sa dá navyše získať celý rad prvkov v rámci balíka FR Family (napríklad svetlomety SEAT Full LED, systém Front Assist, systém rozpoznávania chodcov a ďalšie užitočné položky).

V Leone sa môže za príplatok 358 eur taktiež ocitnúť LCD prístrojový panel s nastaviteľnými funkciami a zobrazením – Full Digital Cockpit. V rámci jeho prepínateľných funkcií sa dá priamo pred zrakom vodiča získať taktiež zobrazenie navigačnej mapy, v tomto prípade sa ale trasa nezobrazuje na displeji v strede palubnej dosky. Ide o výbornú pomôcku podporujúcu informovanosť a bezpečnejšie ovládanie vozidla.

SEAT Leon ST FR

Nadčasovo moderný

O tom, že sa štylistom Leona ST podarilo priviesť na svet vydarené dielo, niet pochýb. Dizajnovo a širokou výbavou zušľachtená verzia FR je zároveň praktickým vozidlom. Okrem dostatku vnútorného priestoru poskytuje dobrú variabilitu, základný objem batožinového priestoru činí 587 l. Preto môžeme toto kombi označiť za presvedčivého ašpiranta na plnenie rodinných úloh.

Text: Peter Stano, foto: SEAT