Kia Stinger: Vstup na novú pôdu

158
Kia Stinger

Automobilka Kia sa prostredníctvom modelu Stinger posunula do nových vôd. Športovo ladené kupé vyzerá veľmi atraktívne.

Niet divu, veď na jeho vývoji sa podieľal bývalý vedúci oddelenia BMW M a ak sa k tomu pridá tvorivá práca celého kolektívu, výsledok pôsobí na oči ako magnet. Predná časť nezanevrela na „tigrí tvar“ masky chladiča, jej okolie môžeme označiť za „tvarovo dynamizujúce“. Bočné línie zdobia prelisy a prieduchy za prednými kolesami. Klesajúci profil vzadu nesie piate dvere, všetko sa končí štýlovou elegantno-dynamickou partiou.

Kia Stinger

V športovom móde

Poďme zaujať pozíciu za volantom – pri nastupovaní treba pod predným oblúkom A-stĺpika viac skloniť hlavu, po tomto úkone sa ponoríte do ergonomicky vymodelovaného pohodlného sedadla. Po prvom spoznaní okolia je zrejmé, že pracovisko vodiča je prehľadné a rýchlo návykové. Vyššia pozícia displeja v strede palubnej dosky spĺňa kritérium bezpečného odčítavania zobrazovaných údajov. Po elektrickom nastavení stĺpika riadenia a sedadla získate za volantom s logom GT Line (na obrázkoch verzia GT) vaše predstavy spĺňajúcu polohu. Na stredovom tuneli je volič režimov automatickej 8-stupňovej prevodovky, ktorá znesie veľmi pozitívne ocenenie jej práce. Veľké piate dvere umožnia bezproblémové naloženie predmetov, kufor je však pomerne plytký (kapacita 406 l).

Kia Stinger

Spolunažívanie s naftou

Naftový agregát 2.2 CRDi má na starosti hybnosť 1,9-tonového vozidla. Jeho parametre (147 kW/200 k/3800 ot./min; 440 Nm/1750-2750 ot./min) uvedú vozidlo po odštartovaní na rýchlosť 100 km/h za 7,6 s, čo je výborný parameter. Motor si vykonáva svoju prácu bez atakov na sluchové orgány, je dostatočne utlmený.  Kombinovaná spotreba činí podľa výrobcu 6,4 l/100 km (NEDC), resp. 7,2 l (WLTP), v praxi sme dosiahli odber nafty na hranici 7,5 l/100 km.

Toto vozidlo je svojou podstatou predurčené najmä na efektívne a komfortné zdolávanie diaľkových trás, pri vyšších rýchlostiach sa prezentuje výbornou stabilitou v priamom smere, pri jeho ovládaní vie poskytnúť taktiež kus zábavy. Náročnejšie podmienky jazdy je Stinger schopný zdolávať vďaka pohonu všetkých kolies. Vodič si má možnosť zvoliť 5 režimov jazdy (eco, comfort, sport, +sport a smart).

Kia Stinger

Štýlový balík GT Line

Stredný stupeň výbavy GT Line zahŕňa okrem rozsiahleho počtu prvkov bezpečnosti a komfortu napríklad systém upozorňujúci na pohyblivé prekážky pri cúvaní (RCTA), monitorovanie mŕtveho uhla (BSD), Full LED svetlomety, elektricky nastaviteľné predné sedadlá a volant, pravou kožou potiahnuté sedadlá,

elektrické ovládanie dverí kufra, či navigačný systém s 8-palcovou dotykovou obrazovkou. Cena modelu Kia Stinger 2.2 CRDi 4WD GT Line je 47 900 eur.

Text: Peter Stano, foto: Kia