Zostavte si kapsulový šatník a zbavte sa tak nepotrebných vecí

472
Šatník

Stojíte bezradne každé ráno pred preplnenou skriňou, ale aj tak neviete, čo si máte obliecť? S týmto problémom sa denne stretáva veľké množstvo žien. Preplnené šatníky sú odrazom dnešného konzumného životného štýlu, ktorého sa človek veľmi ťažko vzdáva.

Riešením sa stáva takzvaný kapsulový šatník, ktorý obsahuje len kúsky, ktoré skutočne potrebujete. Zbavte sa preto prebytočných vecí, ktoré ste mali oblečené minimálne, alebo dokonca vôbec. Blížiace sa jarné obdobie je na takúto zmenu šatníka priam stvorené!

Nadčasové kúsky sú in
Žijeme v časoch rýchlej módy a čoraz viac zahlcujeme našu planétu odpadom. Možno si to ani neuvedomujeme, ale často si kúpime aj to, čo vôbec vo svojom šatníku nepotrebujeme, alebo už máme. Veľkým lákadlom sú sezónne zľavy, ktoré nás priam nabádajú k tomu, aby sme si daný kúsok kúpili. Termín kapsulový šatník, ktorý prvýkrát zaviedla do života majiteľka londýnskeho butiku Suzie Faux, sa aj v našich končinách čoraz viac skloňuje. Ľudia radšej investujú do nadčasových kúskov, vďaka ktorým vytvoria viacero outfitov.ŠatníkMálo oblečenia a množstvo outfitov? Je to možné!
Pri zostavení kapsulového šatníka je dôležité rozlišovať ročné obdobie a podľa neho si vybrať niekoľko základných kúskov, ktoré budete s obľubou obmieňať. A čo by v takomto šatníku určite nemalo chýbať? Pokiaľ ide o vrchnú časť odevu, tak biela košeľa jednoduchého strihu, ktorú viete skombinovať do práce s nohavicovým kostýmom, alebo pomocou nej vytvoriť casual outfit s džínsami. Topy a tričká s krátkym a dlhým rukávom by mali tiež tvoriť základ kapsulového šatníka. Na oversize sako, štýlový kardigán a rolák by sme tiež nemali zabudnúť. Ak inklinujete k športu, zahrňte do šatníka tiež basic tielko a mikinu, ktoré využijete aj na prechádzkach v prírode.

ŠatníkA čo spodná časť odevu? Džínsy sú úžasným riešením na voľné chvíle a pri ich výbere sa oblúkom vyhnite extravagantnosti. Aj tu platí, že by ste mali vyberať basic kúsok, ktorý si môžete obliecť nielen na prechádzku s priateľkou, ale aj na večerné rande. Ak ste milovníčkou šiat, vo vašom šatníku by mali vysieť „Little Black Dress“, čiže čierne šaty kratšieho strihu, vhodné na akúkoľvek príležitosť. Nohavice cigaretového strihu, na leto šortky a vzdušné nohavice uzatvárajú zoznam kúskov, ktoré má obsahovať capsule wardrobe. A ako je to s doplnkami a topánkami? Tie do kapsulového konceptu nie sú zahrnuté, no to neznamená, že ich v budúcnosti musíte vlastniť desiatky alebo ich bezhlavo nakupovať. Aj pri kabelkách a topánkach stavte na kvalitnejšie kúsky, ktoré vynosíte roky a hodia sa k viacerým outfitom. Čierna farba je v prípade doplnkov skvelou voľbou, keďže sa dá perfektne skombinovať s kúskami v kapsulovom šatníku.

Neutrálne farby
ŠatníkMožno si kladiete otázku, z akých farieb by mal byť kapsulový šatník zložený. Pri voľbe jednotlivých kúskov prihliadajte nielen na ich funkčnosť, ale aj farebnosť. Stavte skôr na neutrálne farby ako je čierna, kráľovská modrá, biela, hnedá či šedá. To však neznamená, že do šatníka nemôžete zaradiť aj výraznejšiu farbu, ako je červená, fialová či zelená. Všetko však s mierou.

Jeden deň pre šatník
Práve tento čas vám postačí na to, aby ste zo svojho aktuálneho šatníka vyčlenili veci, ktoré má kapsulový šatník obsahovať. Ostatné kúsky nemusíte hneď vyhadzovať do koša. Skúste ich uskladniť do krabíc, veď možno ešte len príde ich čas. Alebo vytriedené šatstvo predajte cez internetové bazáre a tak sa vám časť peňazí vráti späť. Zachovalému oblečeniu sa určite poteší aj charita či ľudia v núdzi.

Text: Michaela Miňová, foto: unsplash.com