Hodnotou môžu byť aj netradičné ihličnany

4205
Céder (Cedrus)
Céder (Cedrus)

Mať vo svojej blízkosti hodnotné veci je dnes snom nejedného človeka. Predstavy o tom, čo by to malo byť, sú rôzne. Zatiaľ je málo ľudí, ktorí si uvedomujú, že hodnotou môže byť aj urastený a zdravý strom.

Predovšetkým v dobe, kedy v našej spoločnosti rezonujú témy týkajúce sa znečisteného ovzdušia alebo stúpajúcej priemernej teploty v mestách hlavne počas letných mesiacoch, prirodzene rastie záujem o riešenia, ako prispieť k náprave. Ak máte dom a pri ňom záhradu, vyplatí sa investovať do stromov. Okrem ovocných stromov, ktorých pestovanie opäť ožíva, to môžu byť aj stromy okrasné, ktorých ponuka je dnes už skutočne obrovská. Môžu to byť aj ihličnany. Pekný strom, solitérne umiestnený v udržiavanej trávnatej ploche, zároveň môže byť hodnotnou súčasťou exteriéru, rodinným dedičstvom a svedkom zaujímavých príbehov.

Čistia vzduch

Jedľa kórejská
Jedľa kórejská (Abies koreana)

Ihličnany majú tú prednosť, že neopadávajú. Sú často skutočne nádherné, každoročne o priazeň dokonca bojujú nové kultivary. Sú vhodné či už do menších alebo väčších záhrad. Nemali by chýbať v záhradách, kde sa pohybujú alergici. Do ovzdušia totiž vylučujú látky, ktoré dezinfikujú vzduch a zároveň ho dokážu príjemne prevoňať. Záhrada, samozrejme, nemusí byť malou zbierkou rôznych druhov ihličnanov, dôležité je zvoliť, vždy s prihliadnutím na rozmery záhrady, aspoň jeden urastenejší druh. Pri výbere treba prihliadať aj na požiadavky daného miesta a skutočnosť, že stromy sa časom rozrastú a môžu prekážať, prípadne sa tiesniť v príliš malom priestore. Ideálnou dobou na výsadbu ihličnanov (ale aj iných okrasných stromov s kompaktným koreňovým balom) je jar alebo skorá jeseň. Ponuka v záhradníctvach je v týchto obdobiach najširšia.

Araukaria
Araukária (Araucaria araucana)

Netradičný výber

Ak máte pri modernom dome menší dvor, átrium alebo primerane veľkú záhradu a túžite po niečom netradičnom, zároveň nie častom a skôr hodnotnom, poobzerajte sa po menej známych ihličnanoch. Mnohé síce pôsobia na naše pomery príliš exoticky, ale pri moderných domoch môžu byť správnou voľbou. Vybrať je lepšie jeden druh takéhoto ihličnanu, ten bude môcť lepšie vyniknúť. Umiestnite ho na dobre viditeľné miesto, kde ho budete môcť pozorovať z okien domu, z terasy alebo z chodníka vedúceho do záhrady. Dobre sa o vysadenú drevinu postarajte, často totiž ide o chúlostivejšie dreviny. Za vašu starostlivosť a pozornosť sa vám odmenia svojou netradičnosťou.

Borovica bonsaj
Borovica exteriérový bonsaj

Rozhodnúť sa môžete pre niektorú z kryptomérií (Cryptomeria). Tieto ihličnany vyniknú napríklad v japonskej záhrade, ich ihličie je jemné a nádherne smaragdovo zelené. Populárne sú v moderných záhradách cédre (Cedrus) a najmä kultivary s prevísajúcou korunkou a striebristým ihličím. Elegantne sa vynímajú vo väčších predzáhradkách a pri jazierkach. Na chránenom mieste v átriu alebo na dvore sa môžete potešiť pohľadom na exotickejšiu a chúlostivejšiu araukáriu (Araucaria araucana), ktorá sa ale nehodí tam, kde sa pohybujú menšie deti. Ak túžite mať krásny solitér a zároveň aj exteriérový vianočný stromček, zvoľte jedľu kórejskú (Abies koreana). Jej prednosťou je tvorba šišiek v mladom veku, tie sú dokonca najskôr nápadné, modrofialové. V poslednej dobe tiež rastie záujem o mohutné exteriérové bonsaje, vytvorené napríklad z borovíc, ktoré môžu byť cennou a dlhovekou súčasťou záhrady.

Tex a foto: Daniel Košťál