Nordic style vládne svetu dizajnu

576
Nordic style
Svetlé farby a prírodné materiály, to sú poznávacie znaky dizajnu v škandinávskom štýle.

Škandinávsky či severský štýl je medzi architektmi a bytovými dizajnérmi (ale tiež medzi verejnosťou) čoraz populárnejší.

Je veľmi svojbytný a líši sa od všetkých iných európskych štýlov. Vyznačuje sa jednoduchosťou, využitím prírodných materiálov, minimalizmom, eleganciou a vzdušnosťou. Ak sú to aj vaše obľúbené vlastnosti priestoru, v tom prípade je táto cesta práve pre vás!

Pustite do bytu svetlo

V severských krajinách je po väčšinu roka málo svetla, preto sa ľudia snažia presvetliť si každý kút domácnosti. Typické sú veľké okná bez záclon a závesov, ktoré nebránia tomu, aby svetlo preniklo dovnútra. Z rovnakého dôvodu sú pre škandinávsky štýl charakteristické svetlé tlmené farby: biela, svetlomodrá, krémová alebo béžová. Tieto farby nielen presvetľujú priestor, ale vytvárajú aj skvelé pozadie na prezentáciu ďalších prvkov v interiéri.

K útulnosti v interiéroch severského štýlu prispievajú predovšetkým prikrývky, deky alebo vankúše so zaujímavými vzormi.

K hre so slnečnými lúčmi je tiež možné využiť zrkadlá. Vďaka ich umiestneniu presvetlíte temné zákutia, zrkadlá sú často ozdobené koženým alebo dreveným rámom.

Nordic style
Ani v kuchyniach, ktoré sú zariadené v severskom štýle, nechýbajú koberce či iné tkaniny, ktoré priestor zútulňujú.

Ničím neobmedzený priestor

Izby usporiadané podľa škandinávskeho štýlu sú vzdušné, priestranné a rozľahlé. Svetlu by nemalo nič stáť v ceste. Rovnako tak je dôležitý osobný priestor, ktorý by tiež nemalo nič obmedzovať. Interiér izieb a ich členenie je inšpirované rozľahlou severskou krajinou. Izby sú často prepojené s terasou alebo záhradou iba veľkým oknom a interiér sa tak prepája s exteriérom.

Nordic style
Doplnky dominujú priestoru, nikdy ich však nie je veľa, aby nenarušili voľnosť a vzdušnosť.

Prírodné materiály

Drevo je materiál, ktorý Severania využívajú pri zariaďovaní interiérov najčastejšie. Z kusov málo opracovaného surového prírodného dreva sú vyrobené stoly, stoličky alebo skrine. Tieto kusy nábytku sú často dominantným prvkom inak otvoreného priestoru. Nábytok v škandinávskom štýle má jasné siluety, jednoduché línie a je vyrobený z prírodného materiálu. Bežným prvkom priestoru sú aj drevené trámy, Severania využívajú drevo aj na podlahu. Kov, sklo či koža sú hlavnými materiálmi pre interiérové doplnky. Prírodniny sú využité aj pri kobercoch či prikrývkach, ktoré sú ľanové, kožušinové alebo bavlnené. Pre škandinávsky štýl je typické prelínanie s industriálnymi prvkami, ktoré sú často kovové a vkusne dopĺňajú využité drevo.

Nordic style
Obľúbené drevené trámy sú súčasne aj estetickým prvkom.

V jednoduchosti je krása

To by mohlo byť heslo celého severského dizajnu. Praktickosť a jednoduchosť sú pre škandinávsky štýl príznačné. Doplnky a dekorácie nie sú prehnané, naopak, tvoria ich väčšinou väčšie zaujímavé artefakty, ktoré sú často praktickou súčasťou interiéru. V interiéroch, inšpirovaných severským štýlom, nenájdeme poličky s keramickými figúrkami, vázičky či ďalšie drobné doplnky. Doplnkom môže byť napríklad veľká sklenená váza alebo industriálne prvok, ktorý má ešte inú ako len estetickú funkciu.

Nordic style
Severské zaklínadlo pre šťastný život znie hygge a premieta sa aj do vybavenia domácností.

Opäť je dôležité, aby byt zostal priestranný, čo najmenej členený a prerušovaný. Napriek tomu však platí, že interiéry pôsobia príjemným dojmom, nie sú chladné a neútulné, práve naopak. Aj napriek svojej jednoduchosti zariadenia ponúkajú vysokú mieru komfortu a domáceho pohodlia. Tento trend sa nazýva hygge a v preklade znamená šťastný spôsob života. V interiéri sa prejavuje účelným, ale zároveň prívetivým vybavením izieb. K útulnosti v interiéroch severského štýlu prispievajú predovšetkým prikrývky, deky alebo vankúše so zaujímavými vzormi. Pocit „hygge“ znásobujú tiež sviečky, umiestnené väčšinou v kovaných alebo sklenených svietnikoch.

Text: Linda Vojancová, foto: Pinterest.com, Breathe Design Studio, Happy Grey Lucky, Stefani Stein