Bergen očarí typickou severskou pohodou

318
Bergen
Mesto pôsobí harmonicky, charakterizuje ho veľmi citlivé a vkusné spojenie starej a modernej, typicky škandinávskej architektúry.

O tomto druhom najväčšom nórskom meste sa bežne hovorí ako o najdaždivejšom meste Európy. Údajne tu prší až 360 dní v roku, zvyšné dni je prevažne zamračené. V čase našej návštevy, v júli, bolo krásne slnečno.

A práve leto je na návštevu tohto prekrásneho mesta a celého Nórska ideálne. Zrážok je menej, mesto je plné nádhernej zelene a skvelej atmosféry. Mnohé kaviarne v starej štvrti Bryggen vykladajú von stolíky a stoličky, návštevníci si tu pri káve vychutnávajú hrejivé slnečné lúče a fascinujúce výhľady do okolia – na morský záliv Vågen a množstvo kotviacich lodí. Mesto pôsobí harmonicky, charakterizuje ho veľmi citlivé a vkusné spojenie starej a modernej, typicky škandinávskej architektúry.

Bergen
Údajne tu prší až 360 dní v roku, zvyšné dni je prevažne zamračené.

Veľkolepý príchod

Okrem rýb vyskytujúcich sa v Nórsku tu majú aj veľa exotických rýb a rôzne rarity.

Priamo do Bergenu môžete pricestovať pohodlne lietadlom a mesto môže byť ideálnym východiskovým bodom na spoznávanie nádhernej nórskej prírody a najmä fjordov. Ďalšou možnosťou, ktorú sme zvolili, je vybrať sa sem vlakom z hlavného mesta Oslo. Cesta veľmi pohodlným vlakom síce trvá niekoľko hodín, je však ošperkovaná skutočne nádhernými výhľadmi a pohľadmi na krásnu prírodu, jazerá, množstvo vodopádov, mohutné hory a priesmyky. Je nezabudnuteľným zážitkom a aspoň rýchlym pohľadom na čistú škandinávsku prírodu. Končí sa v meste, kde údajne žijú veľmi spokojní a veselí ľudia, dokonca aj najviac urozprávaní.

Nad mestom

Prehliadku Bergenu, ktorý budete vnímať skôr ako menšie mestečko, je ideálne začať nad mestom, na vyhliadke na hore Fløyfjellet, bežne nazývanej aj Fløyen. Ide o jeden zo siedmich vrchov v okolí Bergenu. Do výšky až 320 m sa dostanete pohodlne lanovkou priamo z centra mesta, naspäť sa môžete vybrať pešo cez voňavý ihličnatý les. Výhľad dolu je skutočne strhujúci. Bergen uvidíte ako na dlani, okrem toho nádherné morské zálivy, lode a rybárske člny, blízke aj vzdialené hory, roztrúsené dedinky a typicky nórske drevené domy.

Bergen
Prehliadku Bergenu, ktorý budete vnímať skôr ako menšie mestečko, je ideálne začať nad mestom, na vyhliadke na hore Fløyfjellet, bežne nazývanej aj Fløyen.

V meste

Po zídení z hory Fløyen zrejme zamierite k zálivu Vågen, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou starej časti Bergenu. Na začiatku zálivu sa vypína starobylá a rozľahlá kamenná pevnosť. Na severnej strane nájdete zasa najmalebnejšiu a snáď aj najfotografovanejšiu časť mesta – súbor starých obchodníckych domov so žiarivými farebnými fasádami. V mnohých nájdete staré obchodíky alebo kaviarničky, vyplatí sa zájsť aj do uličiek medzi nimi a objaviť čarovné dvory. Budete mať pocit, akoby sa tu zastavil čas. Domy dokonca niekoľkokrát počas histórie vyhoreli, naposledy tu horelo v roku 1955, vždy však boli obnovené do pôvodnej krásy a dnes sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. V tejto starej štvrti a aj inde v meste nájdete zaujímavé múzeá a galérie, ktoré môžu byť počas daždivých dní ideálnou voľbou. Počas slnečných dní určite neobíďte ani peknú botanickú záhradu.

Bergen
Počas slnečných dní určite neobíďte ani peknú botanickú záhradu.

Na opačnej strane prístavu stojí za povšimnutie budova tržnice Fisketorget. Ochutnajte tu výborné lahôdky z rýb, budete nadšení! Ponuka je ohromná, k obľúbeným artiklom patria lososy, ale aj množstvo ďalších druhov čerstvých rýb a plodov mora. V meste môžete navštíviť aj jedinečné Nórske rybárske múzeum a dokonca morské akvárium, údajne najlepšie v Európe. Okrem rýb vyskytujúcich sa v Nórsku tu majú aj veľa exotických rýb a rôzne rarity.

Text a foto: Daniel Košťál