Vychylovka: Cestovať sa dá kamkoľvek, ak je chuť

217
Vychylovka
Skanzen Vychylovka

Viac ako po roku som sa vrátil domov, na Slovensko, na Kysuce. Toľkokrát som sedel na lavičke a pozeral na okolité kopce ako malý chlapec, že by ma to už nemalo ani zaujímať. Opak je pravdou. Sedím tam opäť.

O niečo starší, s celkom inými myšlienkami, túžbami, snami, ale aj skúsenosťami. Pozerám pred seba a zisťujem, že tie Kysuce by som mal asi spoznať o niečo lepšie.

Afrika, Ázia, Amerika… Tam je veľmi veľa krásnych miest, ktoré stoja za to. Ale veď krásne je aj to naše Slovensko. Spúšťam teda mapu a hľadám niečo, čo nie je ďaleko a stojí za to. Predsa len, som doma pár dní, no je mi už pridlho. Treba niekam ísť!

Vychylovka
Kysuce

Mám to! Pýtam sa ostatných doma: Kto ide so mnou na Vychylovku? Známe tváre si vymenili mĺkve pohľady, no žiadna odpoveď. Toto sa mi stáva pravidelne. Takže idem opäť sám. Teda s mojím najvernejším parťákom na cestách, krížom-krážom po celom svete – s fotoaparátom. Ten mi nikdy nepovedal nie. Preto som mnohokrát premýšľal, že by jeho vzor mohol byť ženského rodu a nie mužského. Bola by to tak moja partnerka, ktorá to so mnou vydržala najdlhšie.

Kysuce mám rád aj kvôli tomu, že všade, kam sa pozriem, sú kopce a stromy. Teda to je opäť moja spomienka na detstvo. Kopce sú tam aj dnes, no stromy akosi zmizli a pozerám len na vyholené a prázdne miesta, ktoré sa kedysi volali lesy. Pripomína mi to skôr Írsko ako krajinu, ktorú za pár rokov stihla spustošiť a zdevastovať nenažranosť a chamtivosť v honbe za peniazmi.

Vychylovka
Orloj v Novej Bystrici.

Na Vychylovku nejdem len tak, aby som „zabil čas“. Naplánoval som si dve zastávky. Prvou je celkom kontroverzná stavba v Novej Bystrici. Jedna časť ľudí na ňu nenechá dopustiť ani slovíčko krivdy a sú na ňu možno pyšnejší ako na Vysoké Tatry. Ako to už býva zvykom, každá minca má dve strany. Aj táto v Novej Bystrici. Každý nech sa však rozhodne po svojom.

Slovenský orloj má aj pre mňa nejaké pozitíva, no takisto negatíva. Obdivuhodné je to, že je to jediný orloj na celom Slovensku. Možno aj práve preto ho ľudia z ostatných miest a obcí závidia. To by ma ani neprekvapilo. Veď ak by bola závisť športovou disciplínou, tak máme najlepšiu reprezentáciu na svete a dominovali by sme v tejto kategórii ako M. Schumacher vo svojej zlatej ére.

Prechádzka v čase a spoznanie toho, ako to kedysi vyzeralo tam, kde som vyrastal.

Po necelej hodinke motania sa okolo budovy, ktorá ako jediná na svete ukazuje tzv. pravý slnečný čas, mierim ďalej, do skanzenu Kysuckej dediny, neďaleko obce Vychylovka. Tam by to malo vyzerať presne tak, ako som si to vždy predstavoval, keď mi stará mama rozprávala o tom, ako sa jej žilo, keď bola ešte malé dievča.

Veru, ani to netrvalo dlho a vedel som, že to je presne tak. Malé drevené domce, okolo ktorých boli polia so zemiakmi. Toto sú Kysuce! V otvorených oknách bránili farebné muškáty prenikajúcej vôni z čerstvých zemiakových placiek, aby sa dostali na slobodu. Boli neúspešné ako moja márna snaha nevyskúšať aspoň jednu z nich. Krásne dievčatá v ľudových krojoch sa na mňa usmievali od začiatku, ako som vstúpil do domu. Nemal som žiadnu šancu premýšľať triezvo. Vôňa čerstvo napečeného jedla, po ktorom sa kĺzalo roztavujúce sa maslo a tie dievčatá… V tej chvíli by som im splnil aj to, čo im nikto iný ani nesľúbi…

Vychylovka
Vychylovka

Skanzen na Vychylovke bol presne taký, ako som si ho aj predstavoval. Prechádzka v čase a spoznanie toho, ako to kedysi vyzeralo tam, kde som vyrastal. Niekedy to na Kysuciach nemusí byť jednoduché. Najmä návštevník z iného kraja môže byť trochu zmätený z kysuckého slovníka. Okrem toho, že tu všetci hovoríme veľmi mäkko, tak máme aj svoje slová. Netreba sa báť, nie je to nič náročné.

Kysucký slovník:

Ďienko – Doska na krájanie / Kobar – Koberec

Ňi – Pozri, aha / Učej – Uhni, nezavadzaj

Keľo – Koľko / Teľo – Toľko

Zeber – Zober / Saček – Vrecko, sáčok

Taje – Tadiaľ / Ic – Choď

Han – Tam / Kaje – Kadiaľ

Odky poky? – Odkiaľ pokiaľ? / Odty poty – Odtiaľ potiaľ

Cebuľa – Cibuľa / Cesnek – Cesnak

Jabuko – Jablko / Podlesník – Zemiaková placka

Gaz – Staré lesné auto / Pitvor – Vstupná chodba

Mrkef – Mrkva / Fiok – Šuplík

Šporheľ – Sporák / Štrimfle – Pančuchy

Patyk – Konár / Pojme – Poďme

Text a foto: Aleš Tvrdý