Ako sa obliecť podľa tvaru vašej postavy

518
Obliekanie

Ženy robia často chyby v obliekaní primeranom ich postave, k tvaru, ktorý sa odlišuje podľa jednotlivých mier a štatistík.

Odhalíme vám tipy, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa módnemu faux pas a zároveň sa vyzdvihnú vaše prednosti aj zakryjú nedostatky.

Obliekanie
Postava v tvare presýpacích hodín: Sofia Vergara, Salma Hayek

Postava v tvare presýpacích hodín: Sofia Vergara, Salma Hayek

Tento typ postavy je azda najlepším pomerom proporcií a súmernosti, ale to neznamená, že vždy sa k nej hodí každý outfit. Voľné šaty rozhodne nie sú správna voľba, nakoľko všetky krivky sa v nich stratia a celkový vhľad bude hranatý a neforemný. Naopak, odporúčané je oblečenie užšieho strihu, kedy vynikne štíhly pás, alebo šaty a topy s výstrihom v tvare písmena V.

Oválna postava v tvare jablka: Drew Barrymore, Catherine Zeta Jones

Ženy, ktoré majú výraznejší pás, no menšie ramená a boky by mali dávať do popredia proporcie, ktoré sú menej objemné – prsia, ramená alebo nohy. Ideálne sú strihy v tvare písmena A, šaty s „véčkovým“ výstrihom či minišaty nad koleno, v ktorých budú vaše nohy stredobodom pozornosti. Vizuálny balanc vytvoria rozšírené nohavice a oblečenie v dvojitých farbách. Vyhýbajte sa obtiahnutým nohaviciam s úzkym topom alebo priliehavým šatám, ktoré len odhalia nedostatky vašej postavy.

Obliekanie
Postava v tvare obdĺžnika: Kate Middletone, Gwyneth Paltrow

Postava v tvare obdĺžnika: Kate Middletone, Gwyneth Paltrow

Pre postavu v tvare obdĺžnika platí, že všetky proporcie sú v rovnakom pomere, od ramien až po boky. Dôležité je, aby sa dalo do popredia to, čo nakrajšie vyniká na žene s postavou tohto tvaru – nohy a ramená. Ideálne sú krátke šaty nad kolená a bez rukávov, ako aj topy, ktoré odhalia ramená. Vyhýbajte sa šatám, ktoré výrazne definujú driek, vtedy sa zvýraznia partie, ktoré chcete zakryť.

Postava v tvare hrušky: Halle Berry, Kim Kardashian

Väčšina objemných proporcií je na stehnách a zadku, preto ak je výber outfitu správny, vzhľad vášho telesného tvaru vytvorí ilúziu presýpacích hodín. Vhodným výberom sú široké nohavice, sukne do tvaru písmena A, alebo šaty a topy s volánikmi či nepravidelným strihom, ktoré predefinujú vrchnú časť tela. Úzke džínsy s voľným tričkom opäť vytvoria ilúziu tvaru presýpacích hodín.

Obliekanie
Postava v tvare obráteného trojuholníka: Renee Zellweger, Demi Moore

Postava v tvare obráteného trojuholníka: Renee Zellweger, Demi Moore

Inak nazývaná aj atletická postava – výrazné ramená, ktoré sú omnoho širšie než boky. Kľúčovým pravidlom ako zosúmerniť postavu je opticky zúžiť ramená s výstrihom v tvare písmena V a zvýrazniť spodnú časť tela s puzdrovou sukňou alebo úzkymi džínsami. Väčšina topov a blúziek bude na vás vyzerať výborne, no treba sa zamerať na boky a zadok, ktoré si o to priam žiadajú.

Text: Michaela Mičatková, foto: archív